Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jaká je spotřeba vypnutého počítače?

21. 3. 2007
Chtěla bych vědět, jaké je asi spotřeba elektřiny u počítače, který je ve stand-by režimu (tj. je sice vypnut, ale je zapojen do zásuvky a svítí červená kontrolka) např. přes noc - asi 10 hodin. Kolik Kč se dá asi ušetřit za 1 měsíc tím, že odpojíme spotřebič od proudu? Děkuji za odpověď!
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Bohužel se nedá snadno odpovědět, každý počítač je jiný, obecně čím kvalitnější, tím spotřebuje "vypnutý" méně. Spotřeba může být 5-15 W, ale třebas zrovna vás může být v jiném rozsahu. U monitoru také záleží na typu, třebas 0-10W a další spotřebiče případně k tomu - tiskárna, či modem.

Pokud odhadnu hodinovou spotřebu monitoru spolu s počítačem na 20W, tak za 10h je to 200Wh, za měsíc 6000Wh=6kWh. Cena za 1kWh se také liší, např. 4 koruny - tj. celkem jde o 24 Kč (vypadá to jako nic, může jít třebas o 1/3 všech nákladů na elektřinu počítače).

Jediný způsob, jak to přesně zjistit, je použít wattmetr (měřič spotřeby elektřiny, neboli LCD-Powermeter), který si lze vypůjčit zdarma u nás na Veronice (www.veronica.cz), v Energy Centre v Českých Budějovicích, případně v Energetickém poradci Pražské energetiky. Lze též zakoupit např. u firmy Conrad (www.e-conrad.cz).

Wattmetrem změříte i spotřebu pračky, ledničky a dalších domácích žroutů elektřiny. Bez přesného měření jde jen o velmi nepřesné odhady.

 

Autor: Petr Ledvina; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Energie Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 5. 2024