Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jaká je spotřeba vypnutého počítače?

Kategorie: Energie

Chtěla bych vědět, jaké je asi spotřeba elektřiny u počítače, který je ve stand-by režimu (tj. je sice vypnut, ale je zapojen do zásuvky a svítí červená kontrolka) např. přes noc - asi 10 hodin. Kolik Kč se dá asi ušetřit za 1 měsíc tím, že odpojíme spotřebič od proudu? Děkuji za odpověď!
21. 3. 2007

Bohužel se nedá snadno odpovědět, každý počítač je jiný, obecně čím kvalitnější, tím spotřebuje "vypnutý" méně. Spotřeba může být 5-15 W, ale třebas zrovna vás může být v jiném rozsahu. U monitoru také záleží na typu, třebas 0-10W a další spotřebiče případně k tomu - tiskárna, či modem.

Pokud odhadnu hodinovou spotřebu monitoru spolu s počítačem na 20W, tak za 10h je to 200Wh, za měsíc 6000Wh=6kWh. Cena za 1kWh se také liší, např. 4 koruny - tj. celkem jde o 24 Kč (vypadá to jako nic, může jít třebas o 1/3 všech nákladů na elektřinu počítače).

Jediný způsob, jak to přesně zjistit, je použít wattmetr (měřič spotřeby elektřiny, neboli LCD-Powermeter), který si lze vypůjčit zdarma u nás na Veronice (www.veronica.cz), v Energy Centre v Českých Budějovicích, případně v Energetickém poradci Pražské energetiky. Lze též zakoupit např. u firmy Conrad (www.e-conrad.cz).

Wattmetrem změříte i spotřebu pračky, ledničky a dalších domácích žroutů elektřiny. Bez přesného měření jde jen o velmi nepřesné odhady.

 

Všechny dotazy v kategorii „Energie“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 19. 2. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube