Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jaké jsou hodnoty pro minimální životaschopnou populaci?

11. 9. 2006
Obracím se na Vás s prosbou o sdělení biologické konstanty definované jako "minimální životaschopná populace". Jde mi pouze o populaci savců (člověk, srnec, pes, kočka, kůň, ...). Matematický údaj nemohu z literatury ani z internetu nikde vyanalyzovat. Potřeboval bych tuto informaci pro ekologickou přednášku pro potřebu skautů.
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Minimální životaschopná populace (minimal viable population - MVP definice Shaffera, 1981) je nejmenší možná izolovaná populace mající 99% pravděpodobnost existence po dobu 1000 let navzdory předvídatelným vlivům. Hodnoty MVP v praxi tj. zjednodušené hodnoty pro obratlovce: ochrana 500-5000 jedinců by měla postačovat pro udržení genetické variability. Měla by to být taková hodnota, která umožní přežít populaci v nepříznivých letech tak, aby byla schopna se populace v následujících letech dostat na předchozí úroveň. Na základě analýzy ovce tlustorohé se zjistilo, že i metapopulace (prostorově izolovaná část populace) je schopna přežít, jen pokud má alespoň 50 jedinců.

Na základě minimální velikosti životaschopné populace lze odhadovat také minimální velikost území (minimum dynamic area), která je nezbytná pro to, aby se udržela MVP. Je velmi rozdílná u různých druhů: populace medvěda grizzlyho potřebuje 50 000 km2 pro 50 jedinců a 2 500 000 km2 pro 1000 jedinců. Velmi zjednodušeně řečeno, pokud je obratlovců méně než 50 jedinců, je populace prakticky mrtvá. Méně než 500 jedinců neskýtá příliš naděje na dlouhodobou záchranu.

Autor: Mojmír Vlašín; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Ochrana přírody a krajiny Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 425. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 20. 3. 2023