Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jaké jsou hodnoty pro minimální životaschopnou populaci?

Kategorie: Ochrana přírody a krajiny

Obracím se na Vás s prosbou o sdělení biologické konstanty definované jako "minimální životaschopná populace". Jde mi pouze o populaci savců (člověk, srnec, pes, kočka, kůň, ...). Matematický údaj nemohu z literatury ani z internetu nikde vyanalyzovat. Potřeboval bych tuto informaci pro ekologickou přednášku pro potřebu skautů.
11. 9. 2006

Minimální životaschopná populace (minimal viable population - MVP definice Shaffera, 1981) je nejmenší možná izolovaná populace mající 99% pravděpodobnost existence po dobu 1000 let navzdory předvídatelným vlivům. Hodnoty MVP v praxi tj. zjednodušené hodnoty pro obratlovce: ochrana 500-5000 jedinců by měla postačovat pro udržení genetické variability. Měla by to být taková hodnota, která umožní přežít populaci v nepříznivých letech tak, aby byla schopna se populace v následujících letech dostat na předchozí úroveň. Na základě analýzy ovce tlustorohé se zjistilo, že i metapopulace (prostorově izolovaná část populace) je schopna přežít, jen pokud má alespoň 50 jedinců.

Na základě minimální velikosti životaschopné populace lze odhadovat také minimální velikost území (minimum dynamic area), která je nezbytná pro to, aby se udržela MVP. Je velmi rozdílná u různých druhů: populace medvěda grizzlyho potřebuje 50 000 km2 pro 50 jedinců a 2 500 000 km2 pro 1000 jedinců. Velmi zjednodušeně řečeno, pokud je obratlovců méně než 50 jedinců, je populace prakticky mrtvá. Méně než 500 jedinců neskýtá příliš naděje na dlouhodobou záchranu.

Autor: Mojmír Vlašín
Ekologická poradna Veronica

Všechny dotazy v kategorii „Ochrana přírody a krajiny“

Celkový počet odpovězených dotazů 403. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 11. 10. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube