Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak eliminovat přemnožení kloše jeleního

Kategorie: Živočichové

Dobrý den, v lesích za naším domem došlo k přemnožení kloše jeleního. Nekoušou, ale nalétávají na člověka, za minutu i 20ks, motají se do vlasů atd. je to velice nepříjemné. Rád bych se zeptal, jestli a jak lze přemnožení klošů eliminovat / předcházet. Děkuji.
30. 8. 2006

Dobrý den !
Kloš jelení /Lipoptena cervi / je skutečně obtížný hmyz. Převážná většina samic hmyzu klade po oplození vajíčka - u  klošů je tomu jinak. Samice totiž rodí dospělé larvy, které se hned kuklí. Vývoj larev probíhá ve speciálně upravené jakési děloze, kde jsou vyživovány"mléčným" výměskem z přídatných žláz. Tato zvláštní forma živorodosti se nazývá adenotrofní viviparie. Toto umožňuje klošům se množit bez většího ovlivnění počasím. Jedinou formou je redukce počtu jelenů, srnců ale i divočáků v dané lokalitě. Je známo, že počty zvěře spárkaté jsou u nás někde až desetinásobně větší, než by měly být. Vzhledem k neexistenci velkých predátorů, hlavně rysa, je otázka stavů zvěře v kompetenci Českomoravské myslivecké jednoty a dalších správců honiteb.

Pro repelentní účinky je možno zvolit silnou voňavku (ale musí být skutečně silná a musí jí být hodně) a nebo výluh koření hřebíčku v alkoholu (20 ks do 2 dc, 40 –50 % alkohol, týden odstát).

 

 

Autor: Mojmír Vlašín
Ekologická poradna Veronica

Všechny dotazy v kategorii „Živočichové“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 25. 3. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube