Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak na solární ohřev vody?

Kategorie: Ekologické stavění

Dobry den

Cital som knihu Solarni systemy navrhy a stavba svepomoci a nasiel som tam kontakt tuto organizaciu a kedze sa venujete aj solarnym systemom obraciam sa na vas s prosbou o radu:

Do ocelovej akumulacnej nadoby zapojenej k drevoplynovemu kotlu s objemom 2000L chcem zhotovit 2 vymenniky - pre solarny ohrev a pre TUV v lete (asi 8m2 kolektorov).
1. Z akeho materialu je vhodne ich zhotovit? Nesposobia vymenniky z Cu rurky vznik elektrolytickej korozie?
2. Aku plochu by mal mat vymennik pre prietokovy ohrev TUV ak by mal sluzit pre asi 4 clennu domacnost? Rozvod TUV je z pozinkovanych trubiek.
3. Ako je to riesene u predavanych bojlerov?
4. Ako sa riesi detail prechodu cez okraj nadoby?
5. Je mozne chranit akumulacnu nadrz nejakym naterom z vnutra? Aky nater je vhodny na tento ucel? Som vdacny za akekolvek napady.

Dakujem a prajem pekny den!

15. 8. 2006

Budu odpovídat a jednotlivé dotazy dle svých zkušeností:

- Do ocelovej akumulacnej nadoby zapojenej k drevoplynovemu kotlu s objemom 2000L chcem zhotovit 2 vymenniky - pre solarny ohrev a pre TUV v lete (asi 8m2 kolektorov). 1. Z akeho materialu je vhodne ich zhotovit? Nesposobia vymenniky z Cu rurky vznik elektrolytickej korozie?
Kombinace černé oceli a mědi je možná. Možná není kombinace zinku a mědi, resp. možné je zapojit zinkové potrubí před měděné, opačně to možné není (nesmí být měděné potrubí před zinkem ve směru toku). U oběžných systému musí být jakákoliv kombinace zinku a mědi vyloučena.

- 2. Aku plochu by mal mat vymennik pre prietokovy ohrev TUV ak by mal sluzit pre asi 4 clennu domacnost? Rozvod TUV je z pozinkovanych trubiek.
To vám bohužel nedokážu odpovědět. Plocha většinou vychází dost velká, takže vhodnejsí je řešit tento problém pomoci tzv. nádrže v nádrží. Vnitřní nádrž má sice malou předávací plochu, ale velký objem (třeba 100 až 200 litrů) takže se při spotřebě okolo 80 litrů bohaté stačí průběžně ohřívat.

- 3. Ako je to riesene u predavanych bojlerov?
Nádrž v nádrží, nebo je přímo v bojleru pitná voda. Výjimečně je používaný průtokový ohřev, někdy je to řešeno pomoci deskového výměníku.

- 4. Ako sa riesi detail prechodu cez okraj nadoby?
Svářením. Pokud trváte na měděném výměníků, potom je nejjednodušší spojit měděnou trubku s vevařenou černou fitinkou. Nebo se můžete vnitřnímu výměníků zcela vyhnout a zvolit externí deskový výměník a dovnitř nádrže pak umístit tzv.stratifikační trubici.

- 5. Je mozne chranit akumulacnu nadrz nejakym naterom z vnutra? Aky nater je vhodny na tento ucel?
Záleží na koncepci. Pokud bude nádrž tlaková a systém bude uzavřeny pak nátěr není nutný. Pokud bude nádrž otevřena, pak je nátěr možný, ovšem jaký to je samozřejmě otázka. Nejspíše epoxidový. Pokud bude nádrž nízkotlaká s otevřenou expanzi, pak sice hrozí koroze, ale nátěr není prakticky možný, neboť je potřeba ji zavařit a závěrečné sváry a jejich okolí budou vždy holé. (samozřejmě ještě je možné vytvořit revizní otvor, ale to je složitost navíc). Myslím že životnost ocelové nádrže z tlustého plechu je i u systému s volnou expanzi dostatečná, presahujíci dobu patnácti let.

Autor: Ludvík Trnka
Ekologická poradna Veronica

Všechny dotazy v kategorii „Ekologické stavění“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube