Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

V jaké fázi je u nás vyhlašování lokalit NATURA 2000?

22. 1. 2006
V jaké fázi je u nás vyhlašování lokalit NATURA 2000?
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Ano, NATURA už u nás "nějak" funguje. Systém je zaveden = v národní legislativě, vyhlášeny ptačí oblasti a EVL, běží vyjadřování k záměrům s možností vlivu na EVL či ptačí oblast a jejich hodocení autorizovanými osobami, a dále se dopracovává - část s panonskými lokalitami je před schválením EK, postupně se připravuje vyhlášení EVL jako ZCHÚ atd.

Co se týče "dotací z fondů na fungování Natury 2000" nevím, co tím je míněno. Je možnost "smluvní ochrany" dotyčného území bez jeho vyhlašování jako ZCHÚ a tam je pak na smluvních stranách (vlastník pozemků a Krajský úřad), jak se domluví na kompenzacích za ztížené podmínky obhospodařování takovéhoto území. Jsou navrženy nějaké standardní částky za různý management zachovávající předmět ochrany. Dle § 58 odst. 2 ZOP náleží vlastníkům či nájemcům lesů, vod a strání finanční náhrada za újmu včetně záležitostí s Naturou, pokud si o to písemně požádají k příslušnému orgánu OP (Kraj) a doloží, o co přichází.

Autor: Mojmír Vlašín; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Ochrana přírody a krajiny Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 5. 2024