Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Žlébek

Mapa přírodních zahrad

Důvody, proč máme přírodní zahradu

1.Žijeme ve městě 147 km daleko od Zlámance. Od samého začátku byla tato dálka i  rozloha zahrady ochranou jejího zelenání, zarůstání, uvadání nebo zimního spánku. Víkendová péče-nepéče znamenala management okolím vnímaný jako "nedbalý".

2. Nebylo peněz na výsadby čehokoli, takže se třeba chodilo po dešti lesem pro semenáčky, "které samy chtěly", tzn. vytáhnout a přesadit.

Tehdy jsme byli se čtyřmi, později pěti dětmi - čili na panování nad Žlébkem nebyla síla. Jak panovat nad vegetací bez křoviňáku, bez roundupu, později bez manžela, několik let i bez sekačky, - jenom srpem nebo kosou?

3. Od samého začátku bylo vidět, že neumím "pěstovat kvítka" . Zato když žnu srpem, tak "botanizuji", některé byliny nechávám... Z okrajů lesa a všelijakých příkop nosím semínka a přemlouvám je, aby to zkusily u nás..Tak se třeba povedlo jednou přemnožit řebříček, jindy jitrocel nebo hadinec a bodláky. Sukcese je tichý rozhovor s duchem místa. Ale někdy je trochu o trifidech.

4. Čím víc let jsem v té zahradě strávila, tím větší respekt jsem měla vůči starým ovocným stromům, spodní vodě, která napájí studnu, nebo vůči snůškám vajíček jak ptačích, tak ještěrčích. Došlo mi, že zahradu sdílím s veverkami a kunou, že rozpadání rynglového kmene je pozvánkou pro strakapouda a jíst celou zimu sušené dřínky je dobrota všech dobrot.

5. Poslední léta stále víc vnímám etickou odpovědnost vůči místu, které mohu ovlivnit, které je mi svěřeno. Možná jako učitelka vidím i potenciál příkladu, nápodoby, prestiže plakety s ježkem. Každou bramboru, kterou navzdory svému "neumění" sklidím, v duchu spojuji s výnosy všech místních pěstitelů, kteří živí svoje okolí z toho, co se jim urodilo. Znamením doby jsou brutální vedra, sucha, kdy jílový Žlébek úplně ztvrdne a puká; znamením je i asfalt a betonová dlažba, jak se do nekonečna zpevňují dvorky, cesty, plochy, takže déšť nemá, kde by se vsákl. Pulce, dřív hojné v hlubokých kalužinách, jsem ve Zlámanci neviděla, ani napamatuju. Proto bude v zahradě "močidlo", tůňka, jezírko, napajedlo, Lurdy pro bezobratlé i pro obratlovce, mezi něž počítám i sebe..

6. Možná už víc jak deset let vědomě pěstuji právě "nedbalý management" a děkuji za vše, co zmiňuji v bodech 1.- 3.

Typ zahradypřírodní zahrada
AdresaZlámanec 33, Zlámanec
Zlínský kraj
E-mailradana.parmova@gmail.com

Souřadnice49°7′57,0″ s. š., 17°37′30,9″ v. d.
Souřadnice pro navigace49°7'57.0"N, 17°37'30.9"E
Přibližná nadmořská výška260 m n. m.

Popis:

Přírodní zahrady poblíž

Fotografie objektu

Zahrada RaJ, Prakšice (7 km)

Fotografie objektu

Ressovi, Ludkovice (8 km)

Fotografie objektu

Němečkovi, Zlín (8 km)

Logo přírodní zahrady

Žaláková Lenka - Kouzelka, Provodov-Březůvky (9 km)

Fotografie objektu

Kročilovi, Luhačovice (9 km)

Fotografie objektu

ZŠ Luhačovice (10 km)

 

Mapa a databáze certifikovaných přírodních zahrad, které získaly plaketu přírodní zahrada. Celkový počet záznamů 572. Provozuje Ekologický institut Veronica jako součást aktivit v oblasti přírodních zahrad. Chcete mít na mapě i vaši zahradu? Nechte si jí certifikovat.

Informace o přírodních zahradách

Další programy Ekologického institutu Veronica

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024