Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Ukázková přírodní zahrada – Včelařské arboretum Lužice

Mapa přírodních zahrad

Zahrada získala od Ekologického institutu Veronica plaketu Přírodní zahrada za spolupráci s přírodou.

Včelařské arboretum vzniklo z iniciativy hodonínské včelařské organizace a do jeho budování se zapojili především místní včelaři, dobrovolníci z řad lužických občanů a děti ze včelařských kroužků. V roce 2011 byly vysázeny první dřeviny a vytvořeno zázemí pro včelařskou i osvětovou činnost.

V současnosti najdeme na ploše na ploše 1700 m² významné včelařské dřeviny - lípa, javor, vrba, olše, bříza, dub, líska, jabloň, jírovec, dřín, jerlín, korkovník a jeřáb oskeruše. Vedle vysázených bylin lákají včely i volně rostoucí pampelišky, vlčí máky, divizny či hvězdnice kopinatá a plot prorostlý hluchavkami je pastvou pro čmeláky. Ještě nedokončené jezírko se již stalo domovem potápníků a brzy se v něm jistě objeví i další obyvatelé.

V areálu arboreta se nachází dílna-medárna a včelín, který ke své činnosti využívá včelařský kroužek Lužice. Návštěvníci zahrady mohou pozorovat včely v proskleném pozorovacím úlu a prohlédnout si historické typy úlů a nahlédnout pod pokličku získávání a zpracování včelích produktů. Zejména pro děti je velmi lákavé žvýkání voští s medem či možnost vlastnoručního odlití svíček a ozdob ze včelího vosku.

Díky podpoře Obce Lužice byl postaven celodřevěný srub, ve kterém probíhají pravidelně tématicky zaměřené besedy, vzdělávací akce pro včelařskou i laickou veřejnost, schůzky včelařského kroužku a další akce připravované ve spolupráci s obcí a ekologicko-mládežnickým Hnutím Brontosaurus.

V roce 2012 bude arboretum rozšířeno na 2500m², počítá se s dokončením jezírka a vytvořením speciálního biotopu pro čmeláky a včelky samotářky.

Typ zahradyUkázková přírodní zahrada
AdresaZO ČSV Hodonín, Hodonín
Jihomoravský kraj
Kontaktní osobaJiří Knapil
Kontaktní telefon608329984
E-mailvcelarum@gmail.com

Souřadnice48°50′11,6″ s. š., 17°4′8,4″ v. d.
Souřadnice pro navigace48°50'11.6"N, 17°4'8.4"E
Přibližná nadmořská výška170 m n. m.

Přírodní zahrady poblíž

Logo přírodní zahrady

Martinková Daniela, Lužice (960 m)

Fotografie objektu

Bylinková zahrada sv. Hildegardy, Čejkovice (12 km)

Fotografie objektu

Za mlýnem, Čejkovice (12 km)

Fotografie objektu

Zahrada vody, Hovorany (13 km)

 

Mapa a databáze certifikovaných přírodních zahrad, které získaly plaketu přírodní zahrada. Celkový počet záznamů 569. Provozuje Ekologický institut Veronica jako součást aktivit v oblasti přírodních zahrad. Chcete mít na mapě i vaši zahradu? Nechte si jí certifikovat.

Informace o přírodních zahradách

Další programy Ekologického institutu Veronica

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 13. 5. 2024