CZ | EN

Ukázková přírodní zahrada – Včelařské arboretum Lužice

Mapa přírodních zahrad

Zahrada získala od Ekologického institutu Veronica plaketu Přírodní zahrada za spolupráci s přírodou.

Včelařské arboretum vzniklo z iniciativy hodonínské včelařské organizace a do jeho budování se zapojili především místní včelaři, dobrovolníci z řad lužických občanů a děti ze včelařských kroužků. V roce 2011 byly vysázeny první dřeviny a vytvořeno zázemí pro včelařskou i osvětovou činnost.

V současnosti najdeme na ploše na ploše 1700 m² významné včelařské dřeviny - lípa, javor, vrba, olše, bříza, dub, líska, jabloň, jírovec, dřín, jerlín, korkovník a jeřáb oskeruše. Vedle vysázených bylin lákají včely i volně rostoucí pampelišky, vlčí máky, divizny či hvězdnice kopinatá a plot prorostlý hluchavkami je pastvou pro čmeláky. Ještě nedokončené jezírko se již stalo domovem potápníků a brzy se v něm jistě objeví i další obyvatelé.

V areálu arboreta se nachází dílna-medárna a včelín, který ke své činnosti využívá včelařský kroužek Lužice. Návštěvníci zahrady mohou pozorovat včely v proskleném pozorovacím úlu a prohlédnout si historické typy úlů a nahlédnout pod pokličku získávání a zpracování včelích produktů. Zejména pro děti je velmi lákavé žvýkání voští s medem či možnost vlastnoručního odlití svíček a ozdob ze včelího vosku.

Díky podpoře Obce Lužice byl postaven celodřevěný srub, ve kterém probíhají pravidelně tématicky zaměřené besedy, vzdělávací akce pro včelařskou i laickou veřejnost, schůzky včelařského kroužku a další akce připravované ve spolupráci s obcí a ekologicko-mládežnickým Hnutím Brontosaurus.

V roce 2012 bude arboretum rozšířeno na 2500m², počítá se s dokončením jezírka a vytvořením speciálního biotopu pro čmeláky a včelky samotářky.

Typ zahradyUkázková přírodní zahrada
AdresaZO ČSV Hodonín, Hodonín
Jihomoravský kraj
Kontaktní osobaJiří Knapil
Kontaktní telefon608329984
E-mail[email protected]

Souřadnice48°50′11,6″ s. š., 17°4′8,4″ v. d.
Souřadnice pro navigace48°50'11.6"N, 17°4'8.4"E
Přibližná nadmořská výška170 m n. m.

Přírodní zahrady poblíž

 

Mapa a databáze certifikovaných přírodních zahrad, které získaly plaketu přírodní zahrada. Celkový počet záznamů 373. Provozuje Ekologický institut Veronica jako součást aktivit v oblasti přírodních zahrad. Chcete mít na mapě i vaši zahradu? Nechte si jí certifikovat.

Informace o přírodních zahradách

Další programy Ekologického institutu Veronica

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 29. 5. 2020