Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Letošní zima je v Brně bohatá na zajímavé vodní ptáky.

Archiv aktualit a článků

Publikováno: 31. 1. 2017, autor/ka: Karel Hudec

Letošní leden je v Brně bohatý na zajímavé vodní ptáky. Svratka jen z malé části zamrzá, a tak zejména pod splavy a tím i kolem lávek a mostů na ní je volná vody a dost krmení od lidí. Takže ideální pro zimující vodní ptáky. Nejvíc je všude kachen divokých, v párech, samci vybarvení ve svatebním šatu. Ale proti dřívějším zimám chybějí netypicky zbarvené tmavé kachny s bílou skvrnou na prsou.

Kachnička mandarinská, pár; foto © Francis C. Franklin, licence CC-BY-SA-3.0, Wikimedia Commons

Pár kachniček mandarinských, foto © Francis C. Franklin, licence CC-BY-SA-3.0, Wikimedia Commons

Téměř na všech úsecích zimují s nimi i kačky (kachničky) mandarinské a Svratka v celém tomto úseku je jediným již pravidelným hnízdištěm této malé, neobyčejně pestré kachny. Je poněkud menší než kachnä divoká, samec má nápadný bílý pruh na hlavě a jako lodní plachty vztyčená oranžově hnědá křídelní péra. Samička je nenápadně šedá. Jinak z menších kachen zde zimuje pár hvízdáků eurasijských, z větších pak desítky morčáků velkých. Jsou šedobílí, samci s černou hlavou, samice a mladí ptáci s hlavou rezavou, všichni s prodlouženou chocholkou.

Pak jsou tu labutě - jak dospělé bílé, tak s různým stupněm hnědé podle stáří. Hlavní atrakcí je však zhruba desítka bílých volavek, stojících ve vodě a číhajících na nějakou rybu. S nimi místy i volavka popelavá a k nevelké radosti rybářů v různém počtu i kormoráni velcí. A samozřejmě desítky racků chechtavých - jak dospělí, tak loňští mladí, dosud s černým lemem konce ocasu a hnědým, skvrněním.

Racek středomořský, dospělec, foto Julio Reis, Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0

Racek středomořský, dospělec, foto Julio Reis, Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0

A mezi nimi i jeden dvojnásobně velký šedobílý racek s mohutným žlutým zobákem s červenou skvrnou - racek středomořský, původně považovaný za poddruh racka  stříbřitého.

A kousek výš proti proudu posedávají na kamenech v proudu zimující skorci vodní, podobní - až na to seskakování a potápění - špačkům. No stojí to za procházku a trochy vymrznutí.

Racci a kachna divoká

Racci a kachna divoká na řece Svratce v centru Brna

Prohlédněte si obrázky z exkurze konané dne 1. února 2017

Přečtěte si všechny aktuality a články

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024