V ČR je už více než 30 slaměných domů

Archiv aktualit a článků

Publikováno: 28. 5. 2013, autor/ka: Petr Ledvina

V České republice stojí více než tři desítky domů izolovaných slaměnými balíky. Zateplení šetří majitelům náklady na topení, snižuje náklady na výstavbu či rekonstrukci domu a hlavně šetří životní prostředí. Sláma je na rozdíl od polystyrenu přírodním a obnovitelným materiálem.

Domy ze slámy vypadají tradičně, moderně, někdy i zcela avangardně. Staví si je majitelé sami i za pomocí specializovaných firem. Zateplení slamou je vhodné nejen pro novostavby, ale i pro rekonstrkce. Oboustranně omítnutý balík je ohnivzdorný, neslouží jako potrava pro myši či jinou havěť, ptáci do něj neklovou. Vykazuje výborné tepelně izolační vlastnosti, srovnatelný s minerální vatou (proměnlivý dle tloušťky a hustoty balíku).

Prozkoumejte naši databázi více než 30 slaměných domů, většinu z nich jde navšívit a na vlastní oči se přesvědšit, jak takové domy vypadají. Databázi domů průběžně doplňujeme; znáte-li další domy, dejte nám, prosíme, vědět.

Ekologický instiutut Veronica uspořádal v květnu praktickou dílnu Přírodní stavitelství vlastníma rukama, zaměřenou na ruční aplikaci hliněných omítek na zeď izolovanou slámou. Akci velmi odborně a názorně vedl Ing. Daniel Grmela. Podívejte se na komentované fotografie z vydařené akce.

Kdo propásl květnový termín, má šanci 22. června, kdy se bude konat druhá dílna Přírodní stavitelství vlastníma rukama II, opět se bude pracovat se slámou a hliněnými omítkami, opět bude i doprovodné povídání o ekologickém stavitelství.

 

Rozšiřování databáze a pracovní dílny jsou podpořeny projektem „Environmentální poradenství jako nástroj individuálního dalšího vzdělávání. Aktivně, profesionálně, místně zakotveně“, projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

Logolink OPVK

Přečtěte si všechny aktuality a články

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube