Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Mezi remízky

Mapa přírodních zahrad

Přírodní zahrada Mezi remízky vznikla z touhy obklopit se přirozeností. Znělo by básnicky, že byla vytvořená na zelené louce, ale pravdou je, že vznikla na 50 let hrubě obhospodařovaném poli. Bezzásahová místa zahrady vznikla prakticky hned a krásné bylo pozorovat sukcesi v přímém přenosu – tu pampelišky, tu břízky, vrby, olše…. Zahrada se rozrostla o užitkovou, zeleninovou i sadovou část. Možná to není přímo moderní permakultura, ale smíšené a střídavé pěstování bez chemie určitě! Místo trávníku měla zahrada louku, což neušlo žádnému kolemjdoucímu, který obdivoval jak kopretiny, tak jetel inkarnát. Inkarnát sice časem zmizel, ale louka se ustálila také na krásných druzích, které jsou pastvou pro naše i cizí včely a motýly. Část zahrady je mezi plotem, část za plotem a remízky vznikají na každém rohu. Budou poskytovat závětří i ochranu a prostor divokým tvorům, kteří si až příliš často pochutnávali na našich ovocných stromech.

Na naší zahradě není moc uklizeno, pořád někde čouhá kousek trávy a plevel si vyskakuje, jak chce a kde chce. Staré dřevo se válí na hromadách a staré seno na kupách. Někdo by řekl plýtvání a binec, ale ježci, užovky, škvoři si to nemyslí. Líbí se v ní též nezvaným druhům, jako je hraboš a slimák, ale to už nějak k té přírodní rovnováze patří.

Typ zahradypřírodní zahrada
AdresaDobratice 399, Dobratice
Moravskoslezský kraj
Kontaktní osobaMichaela Gongolová
Kontaktní telefon733 741 541
E-mailmichaela.gongolova@gmail.com

Souřadnice49°39′52,6″ s. š., 18°28′55,4″ v. d.
Souřadnice pro navigace49°39'52.6"N, 18°28'55.4"E
Přibližná nadmořská výška370 m n. m.

Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:

Přírodní zahrady poblíž

Fotografie objektu

Pod Lípou, Janovice (7 km)

Logo přírodní zahrady

Zahrada U Rybníka, Janovice (8 km)

Fotografie objektu

MŠ Frýdek-Mítek, J.Myslivečka, Frýdek-Místek (9 km)

Fotografie objektu

Grunt v Prostředních Bludovicích, Horní Bludovice (11 km)

 

Mapa a databáze certifikovaných přírodních zahrad, které získaly plaketu přírodní zahrada. Celkový počet záznamů 569. Provozuje Ekologický institut Veronica jako součást aktivit v oblasti přírodních zahrad. Chcete mít na mapě i vaši zahradu? Nechte si jí certifikovat.

Informace o přírodních zahradách

Další programy Ekologického institutu Veronica

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 5. 2024