Hajdyla – mapa přírodních zahrad

Popis:

Zahrada se nachází v obci Straník v okolí rodinného domu a je tvořena dvěma naprosto odlišnými částmi. První část o rozloze asi 1600m2 vznikla v rekordním čase jednoho roku (2015) na pozemku, který byl předchozími majiteli proměněn v holý trávník obehnaný tújemi. Noví majitelé vybudovali rozsáhlou zeleninovou a bylinkovou část, zasadili množství obvyklých i méně obvyklých ovocných stromů a keřů, řada z nich jsou původní krajové odrůdy. V horní části zahrady jsou suchá slunná stanoviště, zejména kamenitá skalka, která se každoročně hemží novými přírůstky ještěrek. Na stromech jsou umístěny budky pro hmyz a ptáky. Majitelé chovají drůbež (indické běžce, české zlatě kropenaté slepice) a kamerunské ovce. Zahrada je průběžně doplňována o medonosné rostliny. Majitelé zde postavili dřevěný zahradní dům s velkým podílem upcyklovaného materiálu.
Druhá část zahrady o rozloze asi 3 000m2 je tvořena neobhospodařovanou divočinou, pozemek je z části nevyužívané pole, které zarostlo nálety vrb, lísek, lip, buků, dubů a dalších. V dolní části pozemku je pak bývalý náhon na mlýn. K severovýchodní hranici pozemku bylo do původního porostu keřů a stromů dosazeno jen několik málo stromů, které vyplňují mezery v porostu, a pomalu zde vzniká přirozený větrolam. Na vzrostlých stromech jsou umístěna lana na šplhání a houpání. V nejslunnější části pozemku byl vysazen malý ovocný sad, další volná místa byla doplněna ořešáky a jedlými kaštany.

Typ zahrady: přírodní zahrada

Adresa: Straník 105, Nový Jičín (Moravskoslezský kraj)

Kontaktní osoba: Veronika a Petr Hajdylovi

e-mail: [email protected]

Souřadnice: 49°32′48,4″ s. š., 18°0′7,3″ v. d.

Souřadnice pro formát GPS: 49°32'48.4"N, 18°0'7.3"E

Přibližná nadmořská výška: 340 m n. m.

Přírodní zahrady poblíž

Podívejte se mapu všech certifikovaných přírodních zahrad.

Mapa a seznam certifikovaných přírodních zahrad, které získaly plaketu přírodní zahrada. Mapu provozuje Ekologický institut Veronica jako součást aktivit v oblasti přírodních zahrad. Podívejte se také na naši celou Ekomapu.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 19. 11. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube