Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Hajdyla

Mapa přírodních zahrad

Zahrada se nachází v obci Straník v okolí rodinného domu a je tvořena dvěma naprosto odlišnými částmi. První část o rozloze asi 1600m2 vznikla v rekordním čase jednoho roku (2015) na pozemku, který byl předchozími majiteli proměněn v holý trávník obehnaný tújemi. Noví majitelé vybudovali rozsáhlou zeleninovou a bylinkovou část, zasadili množství obvyklých i méně obvyklých ovocných stromů a keřů, řada z nich jsou původní krajové odrůdy. V horní části zahrady jsou suchá slunná stanoviště, zejména kamenitá skalka, která se každoročně hemží novými přírůstky ještěrek. Na stromech jsou umístěny budky pro hmyz a ptáky. Majitelé chovají drůbež (indické běžce, české zlatě kropenaté slepice) a kamerunské ovce. Zahrada je průběžně doplňována o medonosné rostliny. Majitelé zde postavili dřevěný zahradní dům s velkým podílem upcyklovaného materiálu.

Druhá část zahrady o rozloze asi 3 000m2 je tvořena neobhospodařovanou divočinou, pozemek je z části nevyužívané pole, které zarostlo nálety vrb, lísek, lip, buků, dubů a dalších. V dolní části pozemku je pak bývalý náhon na mlýn. K severovýchodní hranici pozemku bylo do původního porostu keřů a stromů dosazeno jen několik málo stromů, které vyplňují mezery v porostu, a pomalu zde vzniká přirozený větrolam. Na vzrostlých stromech jsou umístěna lana na šplhání a houpání. V nejslunnější části pozemku byl vysazen malý ovocný sad, další volná místa byla doplněna ořešáky a jedlými kaštany.

Typ zahradypřírodní zahrada
AdresaStraník 105, Nový Jičín
Moravskoslezský kraj
Kontaktní osobaVeronika a Petr Hajdylovi
E-mailVWell@seznam.cz

Souřadnice49°32′48,4″ s. š., 18°0′7,3″ v. d.
Souřadnice pro navigace49°32'48.4"N, 18°0'7.3"E
Přibližná nadmořská výška340 m n. m.

Přírodní zahrady poblíž

Fotografie objektu

Trčka, Zašová (8 km)

Fotografie objektu

Zahrada poznání Valašského ekocentra ČSOP, Valašské Meziříčí – ukázková přírodní zahrada (9 km)

Fotografie objektu

Jarmila a Tomáš Boudovi, Kunín (11 km)

Fotografie objektu

MŠ Zubří (11 km)

Logo přírodní zahrady

Dvorský Mirek a Jitka, Valašské Meziříčí (11 km)

 

Mapa a databáze certifikovaných přírodních zahrad, které získaly plaketu přírodní zahrada. Celkový počet záznamů 569. Provozuje Ekologický institut Veronica jako součást aktivit v oblasti přírodních zahrad. Chcete mít na mapě i vaši zahradu? Nechte si jí certifikovat.

Informace o přírodních zahradách

Další programy Ekologického institutu Veronica

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 5. 2024