Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Park Špilberk

Mapa přírodních zahrad

V roce 2017, po dokončení celkové rekonstrukce parku byla většina plochy parku Špilberk (cca 20ha) certifikována jako Přírodní zahrada. V parku je aplikováno přírodě blízké hospodaření s podporou biodiverzity. Mimo základní požadavky certifikace (vyloučení pesticidů, umělých hnojiv a rašeliny) bylo také splněno např.: využívání mulčování, přirozené louky, květiny a kvetoucí trvalky, divoké porosty, broukoviště, ovocná zahrada či užívání k přírodě šetrných materiálů atd.

Vzhledem k poloze parku a klimatickým podmínkám je velmi důležité využití dešťové vody. S touto skutečností bylo počítáno i v projektu rekonstrukce parku. V rámci výstavby komunikací a zpevněných ploch je odvodnění těchto ploch řešeno tak, aby veškerá dešťová voda byla zadržena na území parku. Není řešena odvedením do kanalizace, ale je systémem trativodů a vsakovacími jímkami zadržena v parku. Louky na svazích jsou koseny max. 3x ročně a první seč je prováděna až po nárůstu potřebné biomasy, která se využívá jako seno ke krmení zvířat (koz a poníků). Poníci spásají vybrané lokality a jejich trus je využíván s dřevní štěpkou jako mulč ke stromům, keřům i ke květinám. Velcí koně zase pracují na jarním provzdušňování trávníků i dosévání (secím strojem za koně) travo-bylinnou směsí. Na podzim se většina opadaného listí drtí a také se používá k mulčování i kompostování. V parku je podporován výskyt saproxylického hmyzu (vázaného na odumírající dřevo) ponecháváním torz stromů, pařezů či jiného trouchnivějícího dřeva. Park Špilberk je důkazem, že i na takové rozloze lze hospodařit šetrně a v režimu Přírodní zahrady.

Typ zahradypřírodní zahrada
AdresaŠpilberk, Brno
Jihomoravský kraj
E-mailtrnka@vzmb.cz
WebInternetové stránky zahrady

Souřadnice49°11′36,6″ s. š., 16°36′4,3″ v. d.
Souřadnice pro navigace49°11'36.6"N, 16°36'4.3"E
Přibližná nadmořská výška260 m n. m.

Přírodní zahrady poblíž

Fotografie objektu

MŠ Pod Špilberkem, Brno (310 m)

Fotografie objektu

Zahrada U Řeky, Brno – ukázková přírodní zahrada (1,3 km)

Logo přírodní zahrady

Yvonna Gailly, Brno (1,4 km)

Fotografie objektu

Czelisová Renata, Brno (1,6 km)

 

Mapa a databáze certifikovaných přírodních zahrad, které získaly plaketu přírodní zahrada. Celkový počet záznamů 572. Provozuje Ekologický institut Veronica jako součást aktivit v oblasti přírodních zahrad. Chcete mít na mapě i vaši zahradu? Nechte si jí certifikovat.

Informace o přírodních zahradách

Další programy Ekologického institutu Veronica

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024