Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Ukázková přírodní zahrada – zaHRAda „Pod stromy“

Mapa přírodních zahrad

Naše zaHRAda „Pod stromy“ je školní zahrada a přírodní učebna.

Pomáhá nám kvalitněji vyučovat nejen přírodovědně zaměřené předměty, ale je také využívána v řadě dalších předmětů a volnočasových aktivitách. Je prostorem pro terénní práce biologického semináře, přírodopisu, přírodovědy, pracovní výchovy.

Vybudovat přírodní učebnu je jeden z našich cílů, který jsme si stanovili v dlouhodobém plánu environmentální výchovy. Tento cíl si také zařadil ekotým školy do svých priorit a kroků k obhájení titulu Ekoškola.

Učebna má tyto části: výukovou, kde je několik názorných biotopů, altán s lavicemi a stoly, sluneční hodiny, hrací výukové skládačky, např. „hmyzák“, hlavolam „Hanojské věže“ s obrázky dřevin, ukazatel, kukátko, lavičky s různých druhů dřev, „broukoviště“ a několik naučných panelů. Většina rostlin má popisky v českém a latinském jazyce. Učitelé naší školy připravili metodické materiály na výuku do přírodní učebny tak, aby vyučující měli možnost uskutečnit některé vyučovací hodiny v přírodní učebně. Pěstitelská část je vhodná pro pokusnictví v oblasti pěstování zeleniny a květin. Na zahradě jsou i vzrostlé letité ovocné stromy, které vytváří velice příjemné prostředí hlavně v parných letních dnech. V hrací části s lavičkami je kláda, založený vrbový domeček a ohniště. Hrací koutek využívá školní družina. Snažíme se volit šetrné způsoby péče o zahradu, abychom zvýšili biodiverzitu, žáci každým rokem vytváří úkryty pro živočichy, ale i hnízdní budky nebo krmítka pro ptáky.

Přírodní učebna – zahrada byla budována za přispění:

• finančních prostředků Obce Kunžak

• dotaci Grantový program na podporu rozvoje venkova a krajiny 2009 – Podpora environmentální výchovy, vzdělání a osvěty - Jihočeský kraj

• dotaci Rozvojový program Podpora environmentálního vzdělávání výchovy a osvěty (EVVO) ve školách v roce 2009 – MŠMT ČR

• dotaci Grantu z Revolvingového fondu MŽP na podporu udržitelného rozvoje

V přírodní učebně – zahradě se odehrávají různé školní projekty a setkávání školy s rodiči a veřejností obce Kunžak. Přínosem pro školu je zkvalitnitnění výuky a zlepšení podmínek pro environmentální výchovu.

Otevírací doba: pouze po předchozí domluvě po – pá od 8: do 15:30 hod. v měsících září – červen (v době školního vyučování) - bez vstupného

Kontakt: Dana Horázná, Základní škola Sira Nicholase Wintona Kunžak

Typ zahradyUkázková přírodní zahrada
Adresanáměstí Komenského 237, Kunžak
Jihočeský kraj
Kontaktní telefon384 399 115
E-mailzs-kunz@centrum.cz
WebInternetové stránky zahrady

Souřadnice49°7′19,0″ s. š., 15°11′26,7″ v. d.
Souřadnice pro navigace49°7'19.0"N, 15°11'26.7"E
Přibližná nadmořská výška580 m n. m.

Popis:
Popis:
Popis:
Popis:

Přírodní zahrady poblíž

Fotografie objektu

Křídla motýlí, Kunžak – školní přírodní zahrada (440 m)

Fotografie objektu

U Ratmíráku, Střížovice (3,2 km)

Fotografie objektu

Pod křídly draka, Strmilov – školní přírodní zahrada (5 km)

Fotografie objektu

Pod Maršovskou třešní, Studená (7 km)

Fotografie objektu

Divoká rozmanitost, Nová Včelnice (11 km)

 

Mapa a databáze certifikovaných přírodních zahrad, které získaly plaketu přírodní zahrada. Celkový počet záznamů 572. Provozuje Ekologický institut Veronica jako součást aktivit v oblasti přírodních zahrad. Chcete mít na mapě i vaši zahradu? Nechte si jí certifikovat.

Informace o přírodních zahradách

Další programy Ekologického institutu Veronica

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024