Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Ukázková přírodní zahrada – Statek Kloubek

Mapa přírodních zahrad

Zahrada získala od o. s. Přírodní zahrada plaketu Ukázková přírodní zahrada za ekologicky šetrné hospodaření. Majitelé dodávají: Restituovali jsme 150 let starý statek našeho dědečka ve vesničce Chabičovice, vzdálené 4,5 km od Českého Krumlova, a provedli jsme jeho rekonstrukci, tak abychom mohli pronajímat kompletně zařízené letní byty hostům, kteří chtějí navštívit Český Krumlov. S ohledem na to jsme vytvářeli i naši přírodní ukázkovou zahradu, která je nedílnou součástí statku. Ukázková přírodní zahrada má tři části. První částí je plocha před statkem, který je z roku 1861, uzavřený, tzv. vierkantový typ. Okolo statku je louka, kde část louky se pravidelně seká a další část je udržována jako horská louka. Je tu také „vyschlé“ koryto pro odvod vody ze střešního žlabu a pítko pro ptáky. Nechybí tu vzrostlé stromy jako například lípy, staré cca 60 let, které jsme sázeli jako malé děti a typické stromy, jejichž vlastnosti znali naši dědové. Je to ořech před okny kuchyní, který nedovolí mouchám obtěžovat bydlící, kaštan za statkem, který vysílá pozitivní energii do celého okolí. Druhou částí je dvůr, který je uzavřený, zatravněný, na něm je jezírko, obložené kameny, s přírodním biotopem i s čističkou, ale i s vodníkem a několika karásky. Na dvoře je vystavěna kamenná zídka z původních placáků. Kolem domu jsou záhony, kde je to vysazeno plno trvalek ve stylu našich babiček. Třetí částí je bylinková zahrada „klášterního“ typu. Její vznik byl inspirován pohledem na vysoké, kamenné stěny stodoly. Máme radost, že naši hosté, se tu cítí báječně a využívají statek nejen k ubytování, ale i k relaxaci na dvoře u jezírka, na lavičkách v bylinkové zahradě, děti běhají na louce, která nás překvapuje stále novými květinami i svými živými obyvateli.

Typ zahradyUkázková přírodní zahrada
AdresaChabičovice 2, Mírkovice
Jihočeský kraj
Kontaktní telefon602349500
E-mailkontakt@kloubek.com
WebInternetové stránky zahrady

Souřadnice48°48′15,0″ s. š., 14°21′38,5″ v. d.
Souřadnice pro navigace48°48'15.0"N, 14°21'38.5"E
Přibližná nadmořská výška600 m n. m.

Přírodní zahrady poblíž

Fotografie objektu

Pomijovi, Český Krumlov (5 km)

Fotografie objektu

Kindlmanová Dana, Dolní Třebonín (7 km)

Fotografie objektu

Koflerovi, Křemže (10 km)

Fotografie objektu

U Potoka, Římov – ukázková přírodní zahrada (13 km)

 

Mapa a databáze certifikovaných přírodních zahrad, které získaly plaketu přírodní zahrada. Celkový počet záznamů 572. Provozuje Ekologický institut Veronica jako součást aktivit v oblasti přírodních zahrad. Chcete mít na mapě i vaši zahradu? Nechte si jí certifikovat.

Informace o přírodních zahradách

Další programy Ekologického institutu Veronica

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024