Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Ukázková přírodní zahrada – Zahrada chutí a vůní

Mapa přírodních zahrad

Zahrada získala od o. s. Přírodní zahrada plaketu Ukázková přírodní zahrada za ekologicky šetrné hospodaření. Naší zahradu najdete v CHKO Třeboňsko, v blízkosti hranic s Rakouskem.

Většina výsadeb je poměrně mladá (začali jsme na jaře 2008 v podstatě na zelené louce), ale i tak už je na co se dívat, a stále přibývá něco nového. Proto u nás můžete také pěkně vidět, jak taková zahrada postupně vzniká a s časem se mění.

Chceme, aby naše zahrada byla krásná nejen pro oko, ale i pro ostatní smysly. Vše se snažíme kombinovat tak, aby se rostlinám spolu dobře dařilo, ale aby také dobře vypadaly. Proto u nás nenajdete oddělenou okrasnou a užitkovou zahradu, ale vše se prolíná a vzájemně doplňuje. V zahradě jsou zakomponované také herní prvky pro děti (vrbová spirála, pískoviště na kopci,...)

Pěstujeme tradiční i méně známé druhy a odrůdy. K vidění jsou u nás staré krajové odrůdy zeleniny i ovoce (jako třeba Panenské a Míšeňské jablíčko), ale také nové a netradiční jedlé druhy (Třešeň plstnatá, Hlošina okoličnatá, Oskeruše, Hrušeň Tatarka a mnoho dalších), bylinky a kořeninové rostliny a také mnoho medonosných rostlin (pro naše včelky).

Kromě druhové a odrůdové rozmanitosti máme na zahradě i velmi rozmanité podmínky – od velmi suchých a slunných stanovišť, až po téměř celoročně podmáčenou louku.

O zahradu pečujeme s láskou a úctou k přírodě a jejím zákonitostem tak, aby se zde dobře dařilo rostlinám, živočichům a také nám.

Jitka a Petr Machovi

Typ zahradyUkázková přírodní zahrada
AdresaSpáleniště 196, Rapšach
Jihočeský kraj
Kontaktní telefon725 240 035
E-mailjita.svet@email.cz
WebInternetové stránky zahrady

Souřadnice48°51′48,9″ s. š., 14°57′28,7″ v. d.
Souřadnice pro navigace48°51'48.9"N, 14°57'28.7"E
Přibližná nadmořská výška480 m n. m.

Přírodní zahrady poblíž

Fotografie objektu

Veselá zahrada (nejen) pro děti, Suchdol nad Lužnicí – ukázková přírodní zahrada (6 km)

Fotografie objektu

Klikovské Hlinice, Suchdol nad Lužnicí (6 km)

Fotografie objektu

Elexhauser František, Třeboň (20 km)

Fotografie objektu

Herbarium Šejby, Horní Stropnice (20 km)

Fotografie objektu

Bylinková zahrada v Třeboni, Třeboň (20 km)

 

Mapa a databáze certifikovaných přírodních zahrad, které získaly plaketu přírodní zahrada. Celkový počet záznamů 572. Provozuje Ekologický institut Veronica jako součást aktivit v oblasti přírodních zahrad. Chcete mít na mapě i vaši zahradu? Nechte si jí certifikovat.

Informace o přírodních zahradách

Další programy Ekologického institutu Veronica

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024