CZ | EN

Ukázková přírodní zahrada – Zahrada chutí a vůní

Mapa přírodních zahrad

Zahrada získala od o. s. Přírodní zahrada plaketu Ukázková přírodní zahrada za ekologicky šetrné hospodaření. Naší zahradu najdete v CHKO Třeboňsko, v blízkosti hranic s Rakouskem.

Většina výsadeb je poměrně mladá (začali jsme na jaře 2008 v podstatě na zelené louce), ale i tak už je na co se dívat, a stále přibývá něco nového. Proto u nás můžete také pěkně vidět, jak taková zahrada postupně vzniká a s časem se mění.

Chceme, aby naše zahrada byla krásná nejen pro oko, ale i pro ostatní smysly. Vše se snažíme kombinovat tak, aby se rostlinám spolu dobře dařilo, ale aby také dobře vypadaly. Proto u nás nenajdete oddělenou okrasnou a užitkovou zahradu, ale vše se prolíná a vzájemně doplňuje. V zahradě jsou zakomponované také herní prvky pro děti (vrbová spirála, pískoviště na kopci,...)

Pěstujeme tradiční i méně známé druhy a odrůdy. K vidění jsou u nás staré krajové odrůdy zeleniny i ovoce (jako třeba Panenské a Míšeňské jablíčko), ale také nové a netradiční jedlé druhy (Třešeň plstnatá, Hlošina okoličnatá, Oskeruše, Hrušeň Tatarka a mnoho dalších), bylinky a kořeninové rostliny a také mnoho medonosných rostlin (pro naše včelky).

Kromě druhové a odrůdové rozmanitosti máme na zahradě i velmi rozmanité podmínky – od velmi suchých a slunných stanovišť, až po téměř celoročně podmáčenou louku.

O zahradu pečujeme s láskou a úctou k přírodě a jejím zákonitostem tak, aby se zde dobře dařilo rostlinám, živočichům a také nám.

Jitka a Petr Machovi

Typ zahradyUkázková přírodní zahrada
AdresaSpáleniště 196, Rapšach
Jihočeský kraj
Kontaktní telefon725 240 035
E-mail[email protected]
WebInternetové stránky zahrady

Souřadnice48°51′48,9″ s. š., 14°57′28,7″ v. d.
Souřadnice pro navigace48°51'48.9"N, 14°57'28.7"E
Přibližná nadmořská výška480 m n. m.

Přírodní zahrady poblíž

Fotografie objektu

Veselá zahrada (nejen) pro děti, Suchdol nad Lužnicí – ukázková přírodní zahrada (6 km)

Fotografie objektu

Klikovské Hlinice, Suchdol nad Lužnicí (6 km)

Fotografie objektu

Elexhauser František, Třeboň (20 km)

Fotografie objektu

Bylinková zahrada v Třeboni, Třeboň (20 km)

Fotografie objektu

 

Mapa a databáze certifikovaných přírodních zahrad, které získaly plaketu přírodní zahrada. Celkový počet záznamů 373. Provozuje Ekologický institut Veronica jako součást aktivit v oblasti přírodních zahrad. Chcete mít na mapě i vaši zahradu? Nechte si jí certifikovat.

Informace o přírodních zahradách

Další programy Ekologického institutu Veronica

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 29. 5. 2020