Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Ukázková přírodní zahrada – U Dobro-mysli, Cassiopea

Mapa přírodních zahrad

Zahrada získala od o. s. Přírodní zahrada plaketu Ukázková přírodní zahrada za ekologicky šetrné hospodaření. Zahrada je 12 let obdělávána jako přírodní zahrada na pronajatém pozemku bývalé školky města České Budějovice. Za tuto dobu se podařilo vytvořit malebnou oázu uprostřed sídliště. Prvky rozdílných biotopů se staly domovem mnoha živočichů: jezírko – žáby, čolci, bezobratlí. Kamenné stavby – suchá zídky, bylinková spirála, miniterásky, sluneční pasti. Zahrada hostí divoké včely, střevlíky, ještěrky a ve stinných částech od srpna přezimují čolci. Záhony medonosných trvalek, kvetoucích šalvějí a levandulí lákají čmeláky, včely, pestřenky a motýly. V zahradě se pěstuje zelenina ve smíšených záhonech s bylinkami a jednoletkami, staré odrůdy jahod a divokých rajčat. Ovocné stromy zastupují staré odrůdy jabloní, mišpule, kdoule, třešně ptáčnice a meruňka – pěstovaná s podsadbou bylinek a zeleniny. Bobuloviny pěstujeme také, většinou rané odrůdy rybízu, angreštu a aronie. V biotopu vřesoviště pravidelně dozrávají borůvky, lesní jahody a později brusinky. V zahradě si přijdou na své i děti. Z přírodních prvků jim nabízíme: duté kmeny k prolézání a skákání, vrbové týpí, smyslový chodníček, zvonkohru, pískoviště, houpačku a možnost pozorovat pestrý život na přírodní zahradě.

V zahradě probíhají výukové programy pro žáky mateřských a základních škol – je tedy takovou přírodní učebnou pro děti. Zahrada je volně přístupná ve všedních dnech od 8:00 do 16:00. V jiném čase je možné zahradu navštívit po telefonické nebo mailové domluvě.

Typ zahradyUkázková přírodní zahrada
AdresaJizerská 4, České Budějovice
Jihočeský kraj
Kontaktní telefon385520951
E-mailpychova@cegv-cassiopeia.cz
WebInternetové stránky zahrady

Souřadnice48°59′51,6″ s. š., 14°27′7,5″ v. d.
Souřadnice pro navigace48°59'51.6"N, 14°27'7.5"E
Přibližná nadmořská výška390 m n. m.

Přírodní zahrady poblíž

Logo přírodní zahrady
Fotografie objektu

MŠ Františka Ondříčka, České Budějovice (810 m)

Fotografie objektu

Lístečková zahrada, České Budějovice (2,1 km)

Fotografie objektu

Přírodní zahrada Marie Montessori, České Budějovice – školní přírodní zahrada (2,4 km)

Fotografie objektu

Fakultní výuková zahrada, České Budějovice – školní přírodní zahrada (2,6 km)

Fotografie objektu

V sídle dm drogerie Česká republika, České Budějovice (3,4 km)

 

Mapa a databáze certifikovaných přírodních zahrad, které získaly plaketu přírodní zahrada. Celkový počet záznamů 572. Provozuje Ekologický institut Veronica jako součást aktivit v oblasti přírodních zahrad. Chcete mít na mapě i vaši zahradu? Nechte si jí certifikovat.

Informace o přírodních zahradách

Další programy Ekologického institutu Veronica

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 3. 6. 2024