Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

V Černém lese Kachní studna – mapa studánek

Shrnutí: určitou část roku voda špatná

Vodivost 328 µS/cm; pH 5,95; vápník 34; hořčík 9; KNK4,5 0,8 mmol/l; železo 0,02; amoniak 0,3; dusičnany 25; dusitany 0,00; chloridy 11; fosforečnany 0,14; SiO2 20 mg/l; CHSKMn 1,0 mg O2/l.

Souřadnice49°38′22,3″ s. š., 17°46′32,6″ v. d.
Souřadnice pro navigace49°38'22.3"N, 17°46'32.6"E
Přibližná nadmořská výška420 m n. m.
Adresa Bělotín
Moravskoslezský kraj

Vyhláška s vysvětlivkami o požadavcích na pitnou vodu.

Vysvětlení kvality vody

Velkou část roku pitná: Pramen nevykazuje chemické znečištění nad rámec normy pro pitnou vodu a mikrobiologický rozbor, pokud byl někdy udělán, je také v pořádku. Pramen ale není pravidelně sledován a může dojít ke krátkodobému znečištění vlivem mimořádné srážkové situaci.

Určitou část roku voda špatná/ pramen někdy nepitný: V historii chemických rozborů byl zaznamenám případ, kdy došlo k dočasnému zhoršení chemických ukazatelů (většinou zvýšený obsah organických látek), ale situace se po čase zlepšila.

Nepitná: Pramen vykazuje opakovaně alespoň v jednom ukazateli překročení limitu obsahu rozpuštěných látek pro pitnou vodu.

Z hlediska posuzování vhodnosti pramene jako pitné vody je třeba podotknout, že minerální vody, ač velmi dobré, se k dlouhodobému pití také nehodí, a proto nemohou být brány jako pitné, ale jen jako vhodné po určitou dobu.

Slovníček pojmů

  • Vodivost neboli konduktivita. Vyjadřuje množství rozpuštěných anorganických solí. Max. limit pro pitnou vodu je 1250 µS/cm, což odpovídá obsahu rozpuštěných látek asi 1 g/l. Hodnota nad 1250 µS/cm znamená velmi „zasolenou“ vodu, ta se nazývá minerálkou. Dlouhodobé používání může způsobit zdravotní potíže. Naopak voda bez solí ochuzuje tělo o důležité minerály. Optimální hodnota 250 – 500 µS/cm, mezní horní limit pro kojeneckou vodu je 1000 µS/cm.
  • CHSKMn, chemická spotřeba kyslíku manganistanovou metodou, je ukazatel organického znečištění vody. Limit daný vyhláškou je 3 mg/l. Kvalitní podzemní zdroj má hodnotu pod 1 mg/l. Zvýšená spotřeba kyslíku ukazuje na znečištění organickými látkami živočišného nebo rostlinného původu a doprovází ji obvykle bakteriální kontaminace.
  • pH vyjadřuje stupně kyselosti (pH < 7) nebo zásaditosti vody (pH > 7), závisí na geologickém podloží. Pro pitnou vodu je povoleno rozmezí hodnot 6,5 – 9,5; u dobrých přírodních vod mělo být mezi 6 a 9.
  • Chloridy jsou běžnou součástí pitné vody. Mohou být přírodního původu z podloží nebo jsou jejich zdrojem odpadní vody a splachy ze zimních posypů vozovek. Max. limit pro pitnou vodu je 100 mg/l. (Vysoký obsah chloridů také může vést k vyššímu obsahu toxických kovů ve vodě.)
  • Dusičnany se v podzemních vodách objevují především jako důsledek zemědělské činnosti. Max. limit pro pitnou vodu 50 mg/l.
  • Amoniak: Amonné ionty NH4+ ukazují na možné fekální znečištění. Vznikají obvykle rozkladem zemědělských a komunálních odpadů, mohou být i z umělých hnojiv. Zvýšená přítomnost amoniaku, dusitanů a vyššího obsahu organických látek naznačuje čerstvou kontaminaci živočišnými odpady. Max. limit pro pitnou vodu 0,5 mg/l.
  • Železo je nejčastěji z horninového podloží. Zvýšený obsah není zdravotním rizikem. Od koncentrace 0,3 mg/l může negativně ovlvinit smyslové vlastnosti (barvu a zákal). Limit pro pitnou vodu je 0,2 mg/l.

Studánky poblíž

Fotografie domu

P.Marie ve Skále, Spálov (9 km)- velkou část roku pitná

Fotografie domu

Janáčkův zdroj, Hranice (12 km)- určitou část roku voda špatná

Fotografie domu

Gallašův pramen, Teplice nad Bečvou (12 km)- velkou část roku pitná

Fotografie domu

Na Křivém, Paršovice (14 km)- voda je nepitná

Fotografie domu

Oční studánka, Starý Jičín (17 km)- velkou část roku pitná

Fotografie domu

Gabrielka, Týn nad Bečvou (17 km)- voda je nepitná

 

Databáze studánek, vrtů a pramenů. Každý záznam obsahuje rozbor a shrnutí kvality vody. Počet záznamů 1318. Provozuje Ekologický institut Veronica jako součást studánkové poradny. Autor všech rozborů a textů Rudolf Pecháček.

Informace o vodě

Naše další programy

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 27. 10. 2024