Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Kalendář akcí

Komunitou podporované zemědělství: nová cesta pro české sedláky a spotřebitele

Termín: 21. ledna 2012 (sobota) 16.00–19.00 (akce již proběhla)

Místo konání: Brno

 

Zakládáme první brněnskou skupinu Podporujme svého sedláka - pro zájemce, kteří chtějí získat kvalitní potraviny od místního sedláka na celou sezónu. Chcete-li se připojit, přiďte na setkání (níže) nebo nám zanechte svůj e-mail zde - dostanete aktuality o dalších setkáních.

 

KDE: Místogalerie Skleněná louka, Kounicova 276/23, Brno (nejvyšší patro domu)

KDY: sobota 21. ledna, 16-19 hod.

Setkání pro širokou veřejnost se zahraničními hosty z Anglie a Německa. Jak funguje komunitou podporované zemědělství u nich a jak u nás? Jak by to šlo v Brně?

V komunitou podporovaném zemědělství (ve světě známém jako CSA - Community Supported Agriculture) sdílejí sedlák a jeho zákazník rizika a výnosy zemědělského hospodaření bez dalších prostředníků. Komunitou podporované zemědělství vytváří potpávku po existenci drobných rodinných farem, které hospodaří s ohledem na životní prostředí. Zemědělci nevyrábějí potraviny pro anonymní trh s nestabilními cenami, ale pro konkrétní lidi ve vém okolí, kteří je respektují jako důležité členy místního společenství.

Jeden způsob je například takovýto: Zákazník se seznámí s drobným zemědělcem ze svého okolí (zpravidla biozemědělcem) a předplatí si u něj na několik měsíců předem dodávky zeleniny, ovoce, mléčných výrobků či dalších produktů z farmy. Každý týden či čtrnáct dní si pak z odběrného místa ve městě vyzvedne svůj podíl toho, co se zrovna urodilo. Sedlák má jistotu odbytu a peníze předem, což mu umožňuje investovat do rozvoje svého hospodaření. Zákazník získává sezónní potraviny z důvěryhodného zdroje a může nahlédnout více do toho, jak se pěstují a vyrábějí.

 

Program setkání:

16.00 Přivítání a představení

16.15 Veronika Fišerová, Ekologický institut Veronica: Proč podporovat svého sedláka

16.30 Fabian Kern, GartenCoop: První rok fungování KPZ družstva ve Freiburgu

17.00 Andy Jones, Stroud Community Agriculture: Jak jsme zakládali komunitní farmu v obci Stroud

17.30 Jan-Hendrik Cropp, CSA Freundenthal: Jak jsme zakládali CSA ve Freudenthalu a jak díky tomu dnes hospodaříme.

18.00 Ludmila Pospíšilová, Ekofarma Holubí Zhoř + Veronika Fišerová: Připojte se do nové skupiny Podporujme svého sedláka - návrh fungování

18.30 Prostor pro diskuzi

Příspěvky zahraničních hostů budou tlumočeny z angličtiny do češtiny.

Na seminář není třeba se hlásit - přijďte, rádi vás uvidíme.

 

O hostech:

Jan-Hendrik Cropp, CSA Freudenthal

Hospodář, pěstitel zeleniny a chovatel včel. Studoval sociální a ekologické zemědělství a loni vypěstoval zeleninu v systému komunitou podporovaného zemědělství pro 60 lidí ve Witzenhausenu ve středním Německu. Zabývá se teoretickými základy ekonomie daru a je zapojen do řady politických a sociálních skupin včetně sítě KPZ v Německu.

Fabian Kern, GartenCoop Freiburg

Novinář a zakládající člen komunitou podporovaného družstva GartenCoop v neměckém Freiburgu. Tento projekt byl zahájen v roce 2009 a loni ukončil svou první sezonu na 8 hektarech, které zásobují zeleninou přibližně 250 rodin. Fabian je také členem sítě KPZ farem v Německu a je aktivním členem dalších sociálních hnutí.

Andy Jones, Stroud Agriculture Community

Člen zakládající skupiny Stroud Agriculture Community ve Velké Británii, což je statek o 46 akrech s ekologickou a biodynamickou produkcí zeleniny, hovězího a jehněčího. Skupina zákazníků kolem statku má 200 členů. Andy má bohaté zkušenosti s logistickou a organizační stránkou chodu systému.

Ludmila Pospíšilová, Ekofarma Holubí Zhoř

Rodinné hospodářství se rozkládá na asi 23 hektarech u Velké Bíteše na Vysočině. Pospíšilovi hospodaří po několik generací, od roku 2006 v režimu ekologického zemědělství. Pěstují široký sortiment zeleniny, obilí, jeteloviny, brambory a mák. Část ploch je zatravněna a slouží jako zásobárna sena pro zvířata. V hospodářství potkáte ovce, kozy, prasata, slepice i krávu. Pospíšilovi prodávají zeleninu na trzích a do biobedýnek a mají zájem zkusit komunitou podporované zemědělství. 

Aktivita je pořádána jako součást projektů Komunitou podporované zemědělství – cesta k udržitelné spotřebě potravin a Místní potraviny pro Brno aneb Poznej svého zemědělce,realizovaných za finanční podpory Ministerstva životního prostředí ČR a Statutárního města Brna .

Kontakt: Bc. Veronika Frélichová

Přílohy ke stažení

Stáhněte si přílohu 1: Plakát - série seminářů v celé ČR
Stáhněte si přílohu 2: Pozvánka na lednové KPZ setkání

0915_mzp-jpg.jpg 0915_logo_brno_velke.jpg
 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
«červen 2024»
PoÚtStČtSo Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930


Zobrazit akce z archívu


   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 3. 6. 2024