Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Rodinný dům v Brloze

Databáze slaměných domů

Návrh domu zásadně ovlivnily použité materiály a umístění uvnitř CHKO Blanský les s nutností dodržet regulativy pro výstavbu - především obdélný půdorys a sedlovou střechu s malými přesahy. Dům je založen na betonových pasech a provětrávané mezeře. Nosnou konstrukci tvoří těžký dřevěný skelet. Obvodové stěny, podlaha i střecha domu je tepelně izolována jednou vrstvou slaměných balíků. Tomu je přizpůsobena i dřevěná konstrukce v modulu 1,2 m s nosnými sloupky na vnitřní straně a pomocnými na straně vnější. Dům není velký, vnější rozměr půdorysu je 7 × 10,5 m, ale v interiéru působí vzdušně a prostorně. Většinu přízemí zabírá obytný prostor světlé výšky 2,8 m s trámovým stropem, který je přerušen otvorem s průhledem do podkroví. Širokou prosklenou stěnou v jihovýchodní stěně je výhled daleko do pošumavské krajiny s horou Kleť. Uprostřed dispozice se nachází masivní zděná pec – téměř sochařské dílo kamnáře, jež je jediným zdrojem vytápění domu. V místnostech v podkroví jsou přiznány šikminy až po hřeben střechy včetně prostupujících kleštin. V interiéru se v maximální možné míře svými povrchy projevují použité stavební materiály – dřevěné sloupky a trámy, hliněné omítky a režné nepálené zdivo akumulačních příček. Půdorys je pravoúhlý podle logiky dřevěné konstrukce, organickou měkkost mu dodávají obliny hliněných omítek.

Druh stavbynovostavba
Typ konstrukcedřevostavba
Architekt/kaAnastasia Kan, Ondřej Meloun
Realizace2011–2014

AdresaBrloh 253, Brloh
Jihočeský kraj
InvestorMelounovi - Kan
Možnost návštěvyano
E-mailMoliMeloun@seznam.cz
WebInternetové stránky domu

Popis:
Popis:
Popis:
Popis:

Nejbližší slaměné domy v okolí

Fotografie domu

Zahradní domek, Ledenice (30 km)

Fotografie domu

Slaměný dům v Topělci, Čížová (47 km)

Fotografie domu

Slaměný kruhový dům, Rovná u Strážova (84 km)

Fotografie domu

Duše, Daleké Dušníky (89 km)

Fotografie domu

Slaměna Balíková, Žákava (92 km)

Fotografie domu

Slamáček, Postupice (98 km)

 

Jedinečný adresář domů zateplených slaměnými balíky. Inspirujte se technickými řešeními a stovkami fotografií. Provozuje Ekologický institut Veronica. Chcete přidat do databáze další dům? Vyplňte kartu domu (popř. jiný formát) a pošlete nám ji.

Podrobnosti o slaměných balících

Naše další programy

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024