Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Duše

Databáze slaměných domů

Dřěvěná novostavba, plocha asi 2×100 m². Dům založen na pilotech, slaměné balíky v podlaze i ve střeše. Balíky pšeničné slámy jsou z Kruhového statku v Karlově, přeprava na místo 3x kamionem. Bližší zdroj malých balíků neobjeven. Izolace stěn balíkem, na fasádu přilepšeno o 5 cm dřevovláknité desky Steico, kvůli profuku. Izolace střechy balíkem, zevnitř na podbití přilepšeno o 5 cm měkkého dřevovlákna. Izolace podlahy (dům je na pilotech) slaměnými balíky, z vrchu přilepšeno o 10 cm foukané celulózy.

Vnitřní příčky v přízemí – konstrukce z hranolů a prken, vyplněno směsí hlíny. Vnitřní příčky v 1 NP – konstrukce z hranolů, vyplněno slámou, meziprostor v podlaze 1 NP vyplněn slámou, fasáda z části sibiřským modřínem a difuzně otevřenou omítkou, okna – dřevěná s trojsklem, akumulační šamotová kamna. Hliněné omítky mají zdroj suroviny z vykopaných základů bytovky na Dobříši, namícháno s malťákem ze stavebnin.

Studie a projekt domu probíhal relativně rychle, rodina potřebovala řešit bydlení. Stavba byla nakonec za 11 měsíců k nastěhování do provizorních podmínek (bez podlah, interiérových dveří a vrchní koupelny). Větší část stavby, včetně slámování prováděl Honza Pospíšil a jeho parta, hlínu Jiří Pilecký, kamna Jan Křivonožka a zbytek místní řemeslníci a svépomocí.

Topení řešeno primárně kamny a průduchem do patra. Sporák navazující na kamna zatím nedostavěn, plánován na konec roku 2020. Kamna fungují bezvadně, průměrná spotřeba dřeva je doposud cca 6 bm dřeva. Jako záložní zdroj je malý průtokový elektrokotel rozvedený do radiátorů po celém domě s přípravou na event. soláry, čerpadlo apod. Elektrokotel občas využíváme do 1 NP v tužších mrazech na přilepšenou, nastavený na minimální výkon 2 kW a teplotu vody 30 °C. Teplá voda řešena el. bojlerem.

Izolační vlastnosti domu perfektní jak v zimě, tak v létě. Objevil se tepelný most z čela pozednice od západu, možnost doizolovat v podbití. Obecně byl první 2 roky problém se sesycháním konstrukce a tvorbou prasklin v omítkách, třebaže hlavní konstrukce byla z lepených sušených hranolů. Veškeré další dřevo ovšem z mokrého: příčky, hranoly, prkna, bednění prostě zapracovaly. Spodní koupelnu bude nutno téměř celou opravit, jinak je vše řešitelné lokální opravou.

Druh stavbynovostavba
Typ konstrukcedřevostavba
Architekt/kaPetr Škvor (studie)
Projektant/kaPatrik Vlk
Realizace2016–dodnes

Adresa Daleké Dušníky
Středočeský kraj
Možnost návštěvyne

Popis:
Popis: Konstrukce domu založeného na patkách
Popis:
Popis: Aplikace slaměných balíků do podlahy
Popis: Aplikace slaměných balíků do střechy
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:

Nejbližší slaměné domy v okolí

Fotografie domu

Slamák Na Palouku, Davle (23 km)

Fotografie domu

Slaměný dům v podhradí, Srbsko (23 km)

Fotografie domu

Almínek, Trubín (27 km)

Fotografie domu

Rodinný dům Sýkořice, Sýkořice (38 km)

 

Jedinečný adresář domů zateplených slaměnými balíky. Inspirujte se technickými řešeními a stovkami fotografií. Provozuje Ekologický institut Veronica. Chcete přidat do databáze další dům? Vyplňte kartu domu (popř. jiný formát) a pošlete nám ji.

Podrobnosti o slaměných balících

Naše další programy

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024