Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Pozor na problematické chemikálie v kosmetice

Archiv aktualit a článků

Publikováno: 5. 4. 2016

Jaké alergeny nebo látky narušující hormonální systém může obsahovat kosmetika? Právě na tuto otázku se snaží odpovědět nová zpráva Ekologického institutu Veronica.. Věnuje se problematickým chemickým látkách v kosmetice z hlediska lidského zdraví nebo životního prostředí. Zpráva se zaměřuje na látky a jejich skupiny, které jsou předmětem dotazů spotřebitelů – syntetická pižma, parabeny, UV filtry v krémech, alergeny, triclosan a triclocarban.

„Soustředil jsem se na látky, na které se podle mé zkušenosti spotřebitelé nejčastěji dotazují ať už z pohledu ochrany vlastního zdraví nebo možného rizika pro životní prostředí. Jedná se o alergeny, protože kosmetika patří mezi jejich významné zdroje.", uvedl autor studie MUDr. Miroslav Šuta. „Dále píšeme o tzv. endokrinních disruptorech, což jsou látky schopné narušovat hormonální systém, které bohužel zatím nejsou v Evropské unii regulovány. EU dokonce nemá ani právní definici endokrinních disruptorů, ačkoli se s nimi setkáváme v každodenním životě nejen v kosmetice, ale také v potravinách, elektronice nebo v podlahových krytinách", doplnil Šuta.

Řada chemikálií uvedených ve zprávě byla zařazena Mezinárodním sekretariátem pro chemické látky (ChemSec) na tzv. SIN seznam, což je seznam látek, které by pro své nebezpečné vlastnosti měly být ve výrobcích nahrazeny. Jedná se např. o antibakteriální triclocan, o syntetická pižma galaxolid a tonalid, o konzervanty propylparaben a butylparaben nebo o UV filtry jako benzofenony či ethylhexyl methoxycinamát.

„Místo opalovacích krémů se raději vyhýbejte polednímu slunci, chraňte se vhodným oděvem a pokrývkou hlavy. Vyhýbejte se kosmetickým výrobkům, které obsahují tzv. perzistentní a bioakumulativní látky, které dlouho zůstávají v prostředí", představil Petr Ledvina z Ekologického institutu Veronica dvě konkrétní doporučení ze zprávy. „Jako jindy platí, méně může být někdy více", doplnil.
Součástí zprávy je také tucet jednoduchých rad, jak si počínat odpovědně při výběru kosmeticky s ohledem na zdraví spotřebitele i na přírodu.

Celá zpráva ke stažení a přečtení.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů (www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz).

Přečtěte si všechny aktuality a články

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 11. 4. 2024