Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jaro v ptačí říši

Archiv aktualit a článků

Publikováno: 16. 4. 2015, autor/ka: Karel Hudec

  Poslední zima, ačkoliv zejména v nižších polohách nebyla příliš zimní, zatím pokračuje chladným jarem. Zimní hosté jsou však z jižní Moravy již pryč. Začátkem března zmizeli havrani, kterých bylo letos zřejmě méně, kolem poloviny března přeletovala na sever  z jihomoravských vod hejna severských husí. Dalších pravidelných zimních hostů bylo celkem málo - brkoslavi byli pozorováni jen několikrát, podobně větší hejna kvíčal nebo čížků.

  Mírná zima zřejmě vyprovokovala brněnské městské kosy k večernímu zpěvu již v době vánočních trhů a od března zpívají naplno jak brzy ráno – již kolem 3.- 4. hodiny, tak i večer. Jinak je ve městě slyšet hlavně sýkory koňadry a pěnkavy, zvonky, houkají hrdličky zahradní a holubi hřivnáči, přeletují sojky a ozývají se páry poštolek. Další městské druhy, které jsou již ze zimovišť doma, se zdají být zatím nečetné nebo méně aktivní: budníček menší, pěnice černohlavá, zvonohlík zahradní, drozdi zpěvní, pěvušky modré. Zato přetahující hejna špačků místy ještě hromadně nocují, i když již zpívající samci obsadili budky nebo hnízdní dutiny.

  Na polích jsou již od půli března skřivani, první čejky se objevily již koncem února, ale suchá zima a tím málo vody nepřeje jejich hnízdění, stále více omezovaného na pole. V lesích jsou nejčastější hlasy strakapoudů velkých a žlun zelených, velmi často a nápadně se ozývají brhlíci, kromě drozdů a kosů zpívají hlasitě, ale v krátkých strofách i drozdi brávníci. A v nejbližších dnech je možné očekávat typické představitele jara: ve vesnicích a městech vlaštovky a jiřičky, do čtrnácti dnů i rorýsy, mimo město slavíky a kukačku. 

Přečtěte si všechny aktuality a články

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024