Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Dvacet šest.

Archiv aktualit a článků

Publikováno: 21. 4. 2009, autor/ka: Hana Chalupská

Jsem holka z venkova a výhodou vesnice je, že každý ví o každém víc, než je slušné. Brňáků jsou statisíce a mají spoustu úředníků a politiků, které si platí za to, aby se o město starali. Jak taková správa vypadá se ukázalo toto pondělí. Kvůli zastaralosti je třeba aktualizovat dnes platný územní plán, budiž. Pokud se aktivní Brňák chce o tomto procesu něco dozvědět, měl na výběr buď úřední desku, kde byly do tohoto pondělí (20. 4. 2009) u dokumentů vyvěšeny pouze liché stránky, nebo prohledávat webové stránky magistrátu, neboť v aktualitách o tom nebyla ani zmínka. A to předpokládáme, že Brňák o aktualizaci ví, zpravidla neví, že ano. A není to jeho chyba.

Magistrát má komunikační strategii. Neumí dát informaci o veřejném projednání aktualizace územního plánu do aktualit, neumí vydat tiskovou zprávu, že probíhá připomínkování tohoto dokumentu, neumí dát do svých tramvají pozvánky na veřejné projednání. Do podnadpisu Metropolitanu si odvážně píše „Informační noviny občanů statutárního města Brna“ a zmínku pro občany, že se přemalovává celé Brno, tam nenajdete. Jako pracovnice nevládní neziskové organizace nabízím poradenství radnici v oblasti komunikace s veřejností, tvorby kampaní, zapojování veřejnosti do rozhodování a plánování.

A proč se vesničanka vyjadřuje k územnímu plánování ve městě? Milí Brňáci a Brňačky, od 6.dubna do 6.května vám odbor územního plánování a rozvoje připravil k připomínkování dokument, který natvrdo počítá s přesunutým nádražím, z realizací dopravních staveb jako jsou R43 přes Bystrc, jihozápadní a jihovýchodní tangeta. Kdyby se občanským sdružením a neziskovým organizacím nepodařilo tento proces minulý pátek objevit, asi byste se všichni divili, co to na jaře bez vás na radnici upekli/y. V pátek jsme se tedy dozvěděli, že můžete plán připomínkovat. Dozvěděli jsme se také, že jediné projednání pro veřejnost je v pondělí 20 .dubna. Tak jsem tam taky za Brňáky šla. A sešlo se nás tam 26. A vás je téměř půl milionu!

Na projednání se tedy sešli moji známí – zástupci občanských iniciativ, kteří celé roky brání své životní prostředí ve městě a vědí, že je nezbytné radnici neustále hlídat a hlavně jí radit. Jak má informaci o tak zásadním zásahu do územního plánu informovat ty, kteří je platí. Jak rozeznat koncepční a systémový zásah do územního plánu od dílčích změn, které nepostihnou celé město. Dostali jsme za úkol vymyslet, jak do aktualizace dostat opatření ke snižování vlivu života ve městě na klimatickou změnu. Kdo nám za to všechno zaplatí, je to strašně moc práce!?

A tak milí Brňáci, buďte tak hodní, kontrolujte si lépe ty, které si platíte. Je mi vás líto, nezasloužíte si takové zacházení a ani vaše děti, které se tu utopí v prachu a hluku z dopravy, které přijdou o krásné okolí města kvůli hypermarketům a tak dále a tak dále. Díky  26 účastníkům pondělního jednání pro „širokou“ veřejnost je od úterka aktualizace územního plánu v aktualitách radničního webu (bohužel odkaz nefungoval, zaurgovala jsem to, pracují na nápravě). Podívejte se, co vás čeká a pokud se vám to nezdá, napište odboru územního plánování a rozvoje připomínky do 6 .května (2009), ale jako vesničanka vám spíš radím – dohledejte své zastupitele a sdělte jim, ať se celé projednávání aktualizace udělá znovu a to, co se teď děje, ať se bez váhání zastaví a zruší. A nenechte si namluvit, že to spěchá. Nespěchá, zastavte to.

Přečtěte si všechny aktuality a články

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 20. 5. 2024