Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Cena Energy Globe 2007 pro obec Hostětín

Archiv aktualit a článků

Publikováno: 26. 5. 2008, autor/ka: Yvonna Gaillyová
Slavnostní přípitek
Ing. Radim Vítek (Veronica) v Bruselu s cenou
V pondělí 26. května 2008 byly při slavnostním ceremoniálu v plénu Evropského parlamentu v Bruselu vyhlášeny výsledky devátého ročníku Energy Globe Awards, které oceňují lokální a regionální projekty přispívající k úsporám energie, ochraně životního prostředí nebo zajištění dodávek základních zdrojů, jako vody a elektřiny, do vzdálených a chudých oblastí. Do letošního ročníku byly přihlášeny projekty ze 109 zemí.

Národní cenu za Českou republiku získal projekt „Obec Hostětín jako model udržitelného regionálního rozvoje". Do soutěže jej přihlásila základní organizace Českého svazu ochránců přírody Veronica, která společně s obcí a řadou dalších partnerů projekty v Hostětíně již více než 15 let realizuje.

K nejznámějším počinům v této malé obci (230 obyvatel) v Bílých Karpatech patří výtopna na biomasu, která teplem z obnovitelného zdroje zásobuje celou obec, moštárna vyrábějící jablečné biomošty, kořenová čistírna odpadních vod, instalace solárních systémů na ohřev vody, energeticky šetrné veřejné osvětlení a vzdělávací Centrum Veronica Hostětín, které bylo postaveno v roce 2006 v pasivním standardu. Většina z těchto projektů je zaměřená na efektivní využívání energie a obnovitelné zdroje a ukazuje cestu k ochraně zemského klimatu z lokální úrovně. V Hostětíně lze na skutečných příkladech vidět, že vztah k přírodě, místním zdrojům a tradicím a ohleduplné hospodaření může ekonomicky stabilizovat venkov a řešit nezaměstnanost i v poměrně odlehlých oblastech. Model rovněž vypovídá o smysluplnosti spolupráce mezi partnery z různých sektorů - veřejné správy, nevládních organizací i podnikatelské sféry. „Cena těchto příkladů je mimo jiné v tom, že pomáhají nasměrovat čerpání evropských fondů směrem příznivým pro životní prostředí a ochranu klimatu. To platí jak pro Českou republiku, tak i pro další nové členy Evropské unie. Ne nadarmo směřují do vzdělávacího Centra Veronica ročně tisíce účastníků seminářů, konferencí a exkurzí," uvedla Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica.

Ceny Energy Globe laureátům předají předsedové Evropského parlamentu, Evropské komise a Rady EU Hans-Gert Pöttering, José Manuel Barroso a Janez Janša. Mezi hosty budou bývalý Generální tajemník OSN Kofi Annan, bývalá indická ministryně životního prostředí Maneka Gandhi (předsedkyně poroty) a Michail Gorbačov, který obdrží cenu za celoživotní zásluhy.

Informace o soutěží: http://www.energyglobe.com/en/energy-globe-award/
K letošním vítězům: http://www.energyglobe.com/en/energy-globe-award/winners-2007/national/ a http://database.energyglobe.info/listProjects.aspx?id=9459

Kontakty:

Ekologický institut Veronica, Panská 9, Brno, 602 00
Yvonna Gaillyová (ředitelka Ekologické institutu Veronica), 542 422 758, 777 323 792, yvonna.gailly@veronica.cz
http://www.veronica.cz/
, http://hostetin.veronica.cz/

Obec Hostětín, Ing. Robert Janota (starosta), 724 257 365
http://www.hostetin.cz

Přečtěte si všechny aktuality a články

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 11. 4. 2024