Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Ekologický institut Veronica vydal stolní kalendář pro rok 2008 - Zelené úřadování, tipy pro ochranu životního prostředí. Kalendář obsahuje drobné tipy a nápady, které mohou pomoci při prosazování principů ekologicky šetrnějšího provozu a nakupování v úřadech a institucích placených z veřejných peněz (školy, knihovny, divadla, domy s pečovatelskou službou...). Stolní kalendář si můžete ZDARMA (oceníme příspěvek na poštovné a balné) objednat na Veronice, veronica@veronica.cz nebo telefonicky na 542 422 757. Zájemců kalendář rádi zašleme, jejich počet bude však omezen.
13. týden březen - duben 14. týden Změnou chování lze významně snížit spotřebu energie. Zapínáte počítač automaticky po příchodu do kanceláře i přesto, že máte plánovanou poradu? Kolikrát se stane, že si ohříváme vodu na čaj či kávu několikrát, když na ni před tím zapomeneme? Při dlouhodobé nepřítomnosti v kanceláři vypínáme počítač; spořiče monitorů máme nastavené na vypnutí, nikoliv pouze na blikající texty či obrázky. Vypnutá tiskárna před prvním tiskem je skvělou prevencí proti zbytečnému tisku a spotřebě energie. Pro dostatek světla někdy stačí roztáhnout okenní žaluzie místo svícení elektřinou.
29. týden červenec 30. týden Důsledně používáme recyklovaný papír vyrobený ze sběrového papíru. Jde o všechny výrobky z něj – obálky, pořadače, archivační boxy, hygienický papír. Recyklovaný papír šetří lesy – 1 tuna sběrového papíru představuje až 17 stromů. Na výrobu recyklovaného papíru se spotřebuje pětkrát méně vody než na nový bílý papír . Recyklovaný papír je i levnější. Používáme jej i na tisk propagačních materiálů: vizitek, informačních letáků, radničních a obecních zpravodajů či publikací. Dáváme tak občanům najevo, že si vážíme životního prostředí.
19. týden květen 20. týden Bioodpad tvoří více než 40% komunálního odpadu. Většinou končí na skládkách, kde jeho rozkladem vznikají toxické výluhy, uvolňuje se nepříjemný zápach spolu se skleníkovými plyny (metan, CO²). Bioodpad lze přitom velmi dobře zhodnotit kompostováním. Jeho navrácení do půdy ve formě hnojiva je důležité pro udržení kvality půdy. Bioodpad lze využít i pro výrobu elektrické energie v bioplynových stanicích. Bioodpady můžeme sbírat odděleně např. v kuchyňkách (k dostání jsou i speciální kompostovatelné sáčky) a odevzdat je do kontejnerů na bioodpad či zpracovat v kompostéru za budovou úřadu.
Kalendář byl vydán díky podpoře Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR.