Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Co je skleníkový efekt? Jak funguje sluneční energie? Jak reguluje teplotu plynný obal Země? Co způsobuje svých chováním člověk? Jde o problém lokální či globální? Jak souvisí deštné pralesy s ochranou klimatu? Co může dělat každý z nás v každodenních rozhodnutích? Na tyto otázky dává odpověď unikátní putovní dvojjazyčná výstava „Prima Klima", která je od 25. dubna do 18. června 2007 zdarma k prohlédnutí v Centru Veronica Hostětín. (V dubnu byla k vidění v Moravském zemském muzeu v Brně). Na komentované prohlídky je nutné se objednat.
Výstava je výstupem rakousko-českého projektu Ochrana klimatu bez hranic, do kterého jsou zapojeny dolnorakouské a české regiony. Téměř každý mluví o globální změně klimatu, ale málo se hovoří, co může udělat každý z nás. Výstava na patnácti panelech vysvětluje, co je skleníkový efekt, jak je pro nás důležitý, jaký je příspěvek člověka, či jak fungují deštné pralesy z globálního hlediska. Navíc na velké části představuje jednotlivé dílčí oblasti, kde můžeme všichni dosáhnout významné úspory - dopravu, efektivní využívání energie, oblast nákupu a změn konzumního chování, vliv zemědělství či prevenci vzniku a správné nakládání s odpadem.
„Málokdo z nás si uvědomuje, že skoro padesát procent energie v České republiky se spotřebuje na provoz našich domů. Pokud snížíme spotřebu na vytápění např. desetkrát proti běžnému domu, což dnes už není stavebně problém, uděláme pro ochranu našeho prostředí velmi mnoho," říká Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica. „Uvědomujeme si, že město a jednotlivé městské části mají obrovský potenciál, jak snižovat produkci skleníkových plynů, proto jsme např. už před lety začali s kompletními renovacemi panelových domů, které přinášejí velké energetické úspory", doplňuje Ing. Jana Drápalová, členka Rady města Brna a starostka MČ Nový Lískovec.
Kromě globálních a lokálních souvislostí představuje „partnerství pro ochranu klimatu", uzavřeného mezi Rakouskem a domorodým obyvatelstvem v povodí Rio Negro (Brazílie).
V Ekologické poradně Veronica si lze k výstavě objednat prohlídku s odborným lektorem. Kromě odborného výkladu může být navíc předvedena řada interaktivních pomůcek - pokusy s izolacemi domů, model větrné elektrárny, či např. ukázky místních a tropických dřev z kapitoly nakupování.
Čtyři brožurky k tématu, všechny ve formátu pdf:
Brožura Prima.Klima - obecné podrobné informace o výstavě a projektu
Brožura Efektivní využívání energie -zateplení domů, úspory spotřeby elektřiny, obnovitelné zdroje energie, ...
Brožura Mobilní tak, abychom neškodili klimatu! - doprava jako problém, zdravá doprava, veřejná doprava
Brožura Ochrana klimatu prochází žaludkem - původ potravin, místní a sezónní produkce, biopotraviny, Fair Trade