Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Slaměnka

Databáze slaměných domů

Cílem celé naší stavby je mít příjemné a zdravé bydlení, obklopené zahradou a volnou krajinou, v místě, kde je možné mít osobní vztahy, v místě, kde si děti mohou bezpečně hrát na zahradě, se sousedy, možná s několika blízkými zvířaty, v místě, které je pro život inspirující a obdařující.

Architektura

Nízkoenergetická dřevostavba se slaměnou a dřevovláknitou izolací o venkovních rozměrech 13×8 m, s obytným podkrovím a malou půdičkou. Rodinný dům byl postaven v libereckém kraji v obci Křižany se zachovanou lužickou architekturou, tedy blíží se stylu tradiční vesnické architektury. Druhým méně viditelným stylem je zapracování jemnohmotných principů, tedy používání geomantie, ctění zásad feng-šuej a dalších původních technologií ve výrobě či stavbě.

Konstrukce

Dům je postaven na betonových pasech, s odvětrávanou dutinou. Konstrukce je masivní dřevěná, vyplněná slaměnými balíky o rozměrech 45×30×70 - 80 cm. Dalšími konstrukčními prvky jsou příčky vybedněné z prken a nasypané hlínou, které tvoří jistou akumulační hmotu. Podstřešní izolaci pak tvoří dřevovlákno (30 cm), které je i dále spolu s hlínou používáno v podlahách. V přízemí pak ještě siopor a kolem kamen v základu pěnosklo. Na vnitřní omítky je používána místní hlína a dále kupovaná štuková hlína od domácího výrobce omítek. V koupelnách a kuchyni obklady. Na vnější omítky je použita vápenná omítka (z hydrátu) a obklad z modřínových prken. Většinou jsou použité klasické prkna či palubky, pouze na půdě budou v rámci technologických a časových úspor OSB desky. Finální povrch podlah je masivní dřevěná podlaha a dlažba, v místech s vlhkým až mokrým provozem. Okna a dveře jsou s trojskly, v pasivních hodnotách.

Technologie

voda – vlastní studna

odpady – vlastní čistička - kořenová

elektrika – přípojka, fotovoltaika (2kW), s vývodem na elektrocentrálu pro základní chod domu

topení a ohřev teplé vody – vodovodní systém: obestavěná kamna s výměníkem (15 kV), atypická akumulační nádrž (1000 l) s přípojkami na fotovoltaiku, kamna a vnitřní spirálu, použita samotíž, nejnutnější množství radiátorů, žebříčky v koupelnách, a podlahového topení

větrání – krátká rekuperace, v létě okny :)

Na dům navazuje (a v budoucnu ještě poroste) technologiemi a filozofií přírodní zahrada s permakulturními prvky a s využitím dešťové vody pomocí akumulace v zahradě.

Stavba začala na jaře 2013 a oficiálně dokončena v červenci 2017 (zkolaudována), nicméně ještě v roce 2020 doděláváme detaily, které možná jednou skončí.

Druh stavbynovostavba
Typ konstrukcedřevostavba
Architekt/kaIng. Pavel Melicher - Anuet
Projektant/kaúprava konstrukce: Ing. Arch Vladimír Čejna - bratři Čejeni, úprava energetického řešení: ing. Pavel Minář - Ekostep
Realizace2013–2017

Adresa Křižany
Liberecký kraj
InvestorPetra a Petr Šilberští
Možnost návštěvyano po předchozí domluvě
Kontaktní osobaPetra a Petr Šilberští
E-mailusibiku@gmail.com
WebInternetové stránky domu

Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:

Nejbližší slaměné domy v okolí

Fotografie domu

Slaměný domeček, Křižany (570 m)

Fotografie domu

Kulatý dům Archa, Liberec (10 km)

Fotografie domu

Pasivní slaměný rodinný dům, Jablonec nad Nisou (18 km)

Fotografie domu

Venkovský domek ze slámy, Sloup v Čechách (23 km)

Fotografie domu

Kruhový slamák Huntířov, Skuhrov (23 km)

Fotografie domu

Spirála, Železný Brod (25 km)

 

Jedinečný adresář domů zateplených slaměnými balíky. Inspirujte se technickými řešeními a stovkami fotografií. Provozuje Ekologický institut Veronica. Chcete přidat do databáze další dům? Vyplňte kartu domu (popř. jiný formát) a pošlete nám ji.

Podrobnosti o slaměných balících

Naše další programy

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 20. 5. 2024