Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Slaměnohliněný rodinný dům

Databáze slaměných domů

Slaměnohliněný dům velikosti třípodlažní městské vily o 7 obytných prostorách na zastavěné ploše 150 m² ve svahu. Moderní dřevostavba (KVH - TBF konstrukce) na nízkoenergetickém principu, výplň sláma, masivní hliněné omítky a příčky, stropy s pazdeřím. Malé balíky slámy sklizené na nedalekém poli a masivní hliněné stěny z vlastního jílu těženého hned vedle domu. Obytné přízemí pod svahem (2 dětské pokoje pro 4 děti a atelier), patro s přímým přístupem z ulice (velký obytný prostor s kuchyní, ložnice s koupelnou a pracovnou), podkroví s vstupem na plochou střechu s výhledy na město a do dálky (2 místnosti pro hosty).

Dřevostavba formou lehkého KVH skeletu (prvky 60 × 200 cm obvodové sloupky až 80 × 240 cm stropnice a krokve). Výplň obvodové stěny malými slaměnými balíky metodou fixace každé řady vodorovnými latěmi. Balíky omazány jílem z obou stran. Z vnitřní pak zaklopeny OSB (zavětrování, neprůvzdušná a parobrzdná rovina), na OSB dřevěný rošt s masivní omítkou o tloušťce 6 cm, v ní rozvody elektřiny. Na povrchu jemná hliněná omítka s případným vápenným či hliněným nátěrem. Příčky buď sendvičové z OSB, pazdeří, hobry a dřevěného roštu s masivní hliněnou omítkou, nebo plné hliněné na dřevěném roštu.

Technologie – vytápění integrovaným zásobníkem tepla (IZT), s el. patronami a průtokovým nerezovým šnekem na teplou vodu na mytí, 650 litrů, podlahové teplovodní vytápění v anhydritu (+ v ložnici stěnové v hlíně), centrální rekuperace, příprava na kachlová kamna s teplovodním absorbérem na dotápění IZT, příprava na studniční vodu (jako druhý zdroj vody). Střecha na úrovni podkroví plochá s ozeleněním (krokve vějířovitě – přesah na všechny strany domu o 1,5 m – přirozené letní stínění, ochrana hliněných omítek), nad podkrovím šikmá (18 °), též s ozeleněním.

Druh stavbynovostavba
Typ konstrukcedřevostavba
Architekt/kaIng. arch. Jitka Švédová
Projektant/kaIng. arch. Jitka Švédová
RealizaceV realizaci od 9/2014

AdresaPanorama, Šumperk
Olomoucký kraj
Investormanželé Švédovi
Možnost návštěvyano
Kontaktní osobaIng. arch. Jitka Švédová (stavebník i architekt)
Telefon605 048 000
E-mailinfo@sarchitektem.cz
WebInternetové stránky domu

Popis:
Popis: První vycpávka slaměnými balíky
Popis: Vycpaná konstrukce, zatím bez detailu
Popis:
Popis: Vnitřní vymazávka hlínou
Popis: Vnější vymazávka hlínou
Popis: Hlinan omítka na příčkách
Popis: Jílová omazánka domu
Popis: Od východu

Nejbližší slaměné domy v okolí

Fotografie domu

Přírodní dům, Permalot, Podolí u Bouzova (30 km)

Fotografie domu

Indiánský 183, Skorošice (36 km)

Fotografie domu

Slamáček, Třebovice (37 km)

Fotografie domu

Hobitín, Uhelná (42 km)

Fotografie domu

Rodinný domek v Oucmanicích, Oucmanice (51 km)

Fotografie domu

Dům pro dva, Šebetov (51 km)

 

Jedinečný adresář domů zateplených slaměnými balíky. Inspirujte se technickými řešeními a stovkami fotografií. Provozuje Ekologický institut Veronica. Chcete přidat do databáze další dům? Vyplňte kartu domu (popř. jiný formát) a pošlete nám ji.

Podrobnosti o slaměných balících

Naše další programy

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024