Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Pasivní slamák

Databáze slaměných domů

Základním zadáním bylo navrhnout úsporný jednopodlažní rodinný dům s výhledem na okolní krajinu a ohledem na přírodní a ekologické materiály.

Pozemek se nachází na louce na kraji obce se západním výhledem na vrstevnatou venkovskou krajinu, z jižní strany přiléhají k domu další nově budované domy. Výhled do krajiny dal základ prosklené jihozápadní části domu. Riziko zastínění a překrytí výhledu jižní zástavbou posunulo dům na severozápadní roh zahrady, což vyvolalo potřebu půdorysu L-tvaru, který zároveň pohledem zpět na jihovýchod udrží přehled nad vlastním pozemkem. Organickým tvarem apsidy v kombinaci s hliněnými omítkami včetně venkovní hliněné fasádě nanášené přímo na slámě se dům hlásí k přírodnímu stavitelství.

Dům splňuje energeticky pasivní standard, konstrukce stavby je dřevěná založená na pasech a betonové desce. Stěny a střecha domu jsou izolovány slaměnými balíky. Na části domu je použita klasická difuzně otevřená sendvičová konstrukce OSB, slaměná izolace a paropropustná dřevovláknitá deskou s difuzně propustnou systémovou omítkou. Apsida je zvenčí omítnuta hliněnou omítkou přímo na slaměné balíky. V interiéru jsou použity hliněné omítky a dekorační prvky (plastika, sgrafita).

Dům ukazuje možnosti využití přírodních stavebních materiálu (dřevo, sláma, hlína) ve spojení s moderní technologií (rekuperace, FVE panely, akumulace energie z teplovodního výměníku, stěnové topení) k dosažení vysokého standardu bydlení. Na ploché střeše je umístěna FVE elektrárna, která dodává energii; v zimě pak v kombinaci s krbovou vložkou napojenou na akumulačním zásobník teplé vody. Ze zásobníků je pak rozvod stěnovým teplovodním vytápěním + teplovodní temperování podlah + odběr pro ohřev užitkové vody. V domě je zajištěno hospodaření s dešťovou vodou, která se používá na splachování WC a filtrovaná na praní.

Druh stavbynovostavba
Typ konstrukcedřevostavba
Architekt/kakoncept stavebníka
Projektant/kaateliér TECTOR
Realizace2013–2016

AdresaBřezník 283, Březník
Kraj Vysočina
InvestorJana a Jan Malachovi
Možnost návštěvyano po předchozí domluvě
Telefon777 28 48 08
E-mailhonza@breznik.cz
WebInternetové stránky domu

Popis: Základové pásy
Popis: Kostra domu
Popis:
Popis:
Popis:
Popis: Aplikace slámy do střešního prostoru
Popis:
Popis: Kolektory na střeše
Popis:
Popis:
Popis:
Popis:

Nejbližší slaměné domy v okolí

Fotografie domu

Kulatý dům, Rapotice (4 km)

Fotografie domu

Rodinný dům, Tetčice (15 km)

Fotografie domu

Vesica, Dolní Heřmanice (17 km)

Fotografie domu

Slaměná banja, Skryje u Tišnova (25 km)

Fotografie domu

Rodinný domek v Huslích, Pernštejnské Jestřabí (26 km)

 

Jedinečný adresář domů zateplených slaměnými balíky. Inspirujte se technickými řešeními a stovkami fotografií. Provozuje Ekologický institut Veronica. Chcete přidat do databáze další dům? Vyplňte kartu domu (popř. jiný formát) a pošlete nám ji.

Podrobnosti o slaměných balících

Naše další programy

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024