Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak si vybrat ekologický prací prostředek?

20. 1. 2021

Měla bych na Vás dotaz ohledně pracích prostředků, pracích prášků. Doporučili byste mi nějaký výzkum či nezávislý test? Potřebuji zhodnotit produkty, které si s přáteli kupujeme. Chceme do budoucna používat ty nejvíce ekologické, které ale přitom dobře perou. Potřebujeme se v tom trochu vyznat. Poradíte?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Ačkoliv o výběru pracích prostředků máme více textů, informace v této oblasti rychle stárnou a proto rádi uveřejňujeme výsledky našeho nového pátraní po ekologických prostředcích na praní.

Co to znamená ekologický?

Ekologickým produktem myslíme takový, který má výrazně nižší dopad na životní prostředí než jiné výrobky. Přesněji se označuje jako ekologicky šetrný. Přitom má daný výrobek stejnou funkci – např. dobře pere prádlo – jako jiný, běžný výrobek. Pohled na složení na obalu, až na výjimky, nepostačuje. Je třeba stanovit nějakou sadu parametrů, podle kterých se bude posuzovat, že produkt je příznivější k životnímu prostředí než jiné, „běžné" produkty. Abychom výrobci mohli důvěřovat, že si hodnocení nevymyslel a že nás jen „lakuje na zeleno", měl by mít certifikát od nezávislé instituce. Samozřejmě, certifikát musí obdržet každý výrobek zvlášť, nikoli například produktová řada.

Obrázek kreslil R. Pospíšil

Nejčastější způsob prokázání  parametrů ekologicky šetrného výrobku je pomocí ekoznačky, kterých je na světě celá řada. Mezi nimi hledáme kategorie pro prací prášky, sypké nebo tekuté. Kritéria  ekoznaček pro prací prostředky hodnotí například ekotoxicitu pro vodní organizmy, rozložitelnost, jednotlivé složky receptury, recyklovatelnost obalů nebo i přítomnost mikroplastů. Přečtěte si náš text o ekoznačení.

Zvláštní možností, že výrobek se skládá ze zcela běžných a prokazatelně neškodných surovin a ekologický certifikát nepotřebuje. Za takový se považuje třeba ocet, teplá voda.

Ekologické šetrné prací prostředky

Ekoznačky pro prací prostředky byly jedny z prvních, které se u spotřebních výrobků začaly používat, česká ekoznačka „ekologicky šetrný výrobek" mývala v této kategorii několik, i velmi kvalitních, výrobků. V současnosti (leden 2021) je v kategorii pracích prostředků jediný výrobek, a to je odstraňovač skvrn na prádlo. Žádný skutečný prací prostředek tu není. Celkově tato ekoznačka, kterou propůjčuje Ministerstvo životního prostředí, v posledních letech živoří.

Velmi rozšířená je německá ekoznačka Modrý anděl a v ní kategorie prací prostředky (anglicky, či německy). Jsou tam sypké i tekuté prostředky, které se prodávají v ČR. To může být dobrá volba.

Existuje také ekoznačka Evropské unie, která má také kategorii na prací prostředky. Ekoznačku má asi 60 až 70 výrobků, jsou tam i ze střední Evropy, avšak žádný z České republiky.

Logo Severská labuťPrestižní a rozšířená je skandinávská ekoznačka „Severská labuť“, tu jsou všichni držitelé v kategorii praní. Najdete zde přes 300 prostředků na praní, vesměs u nás neznámý výrobci, ale našli jsme mezi nimi i ty, které se prodávají v ČR. Pozor pro Skandinávii může být trochu jiné složení a také vždy pozor na přesný název výrobku. Jak jsme uvedli na začátku, ekoznačka je vždy pro jeden konkrétní výrobek, nikoliv pro všechny výrobky, pro celou produktovou „značku“.

Existuje německá soukromá ekologická certifikace NCP, je určena i pro prací prostředky. Výrobky musí být jen z přírodních látek, bez škodlivých látek pro zdraví, bez GMO, bez silikonů, bez palmového oleje (s výjimkou pěstovaného v režimu ekologického zemědělství), je zde požadavek na biologickou odbouratelnost a na promyšlené chytré obaly – buď znovu plnitelné či recyklovatelné. Certifikát má přes 30 výrobců. Mezi výrobky jsou i ty, které se prodávají v ČR (Sonnet, Sodasan).

Na trhu existují výrobky s rakouskou ekoznačkou, ale nevíme, zda se nějaké oceněné výrobky prodávají i u nás.

Praní z „vlastních“ surovin

Někdo si připravuje prací prostředky sám, nejpopulárnější je mýdlový sliz, který se sestává z mýdla a sody. Mýdlo se ve vodním prostředí velmi rychle a úplně rozkládá na látky v přírodě běžné. Mýdlový sliz lze snadno a levně vyrobit dle receptu Ekologické poradny Veronica. Pro bílé prádlo se do něj přidává bělidlo. Jiní si kupují prostředek v obchodě, ale výhradně na barevné prádlo, a pokud chtějí, přidají při praní bílého prádlo bělidlo. Není to ale nutné.

Za ekologické bělidlo se považuje perkarbonát sodný, prodává se v chemických potřebách, v některých drogériích, cena je orientačně 50 Kč za 1 kg bělidla. Bohužel čeští a moravští výrobci pracích a úklidových prostředků toto bělidlo také „vyrábí", resp.jen přeprodávají za třikrát vyšší cenu! Nazývají ho třeba „bělidlo na bázi kyslíku“, „Puer“ či „Permon B – Percarbonát“. Ale je to jen samotný perkarbonát, který jen nakoupí ve velkém balení a přebalí do svých nádob. Obáváme se, že jejich obrovské marže jen vytváří negativní obraz, že ekologické výrobky musí být drahé.

Ještě upozorňujeme na to, že i ekologicky šetrný výrobek neznamená, že je zcela bezpečný. Zmíněný perkarbonát sodný nese povinně varovné značky „dráždivý“, „oxidující“ a „žíravina“.

Obrázek kreslil R. Pospíšil

Pereme kvalitně

Kvalitu pracích prostředků hodnotíme nejčastěji pomoci nezávislého testování, které je pochopitelně nákladné a nelze ho dělat snadno „na koleně“. V České republice populární a důvěryhodný časopis dTest čas od času hodnotí i kvalitu pracích prostředků. Poslední testování bylo v čísle 7/2019. Dříve hodnotil i ekologické parametry, v posledním testu se dopady na životní prostředí nezabývá a hodnotí výhradně kvalitu vyprání a trvanlivost barev v textilu. Hodnotili 21 výrobků, mezi nejlepšími nebyl žádný, který by měl nějakou ekoznačku či nějaký obdobný nezávislý certifikát.

Shrnutí

A na závěr shrnutí, které možná mělo zaznít hned v úvodu: Prací prostředky obsahují látky, které v principu do přírody nepatří a s našimi odpadními vodami se do ni dostávají, i přes zvyšující se kvalitu čištění v čistírnách odpadních vod. Víme, že bez pracích prostředků se takřka žádná domácnost neobejde, ale mějme na mysli, že i ty pečlivě zvolené a zakoupené máme používat jen v nejnižší možné míře a určitě jen v doporučeném dávkování. Někdy ani praní není zapotřebí. Můžete zkusit svrchní oblečení jen vyvětrat či ještě lépe v zimě vymrazit.

Bohužel nějaký přehledný a jednoznačný seznam ekologických výrobků nemáme, musíte si vybrat sama.

Podívejte se na naše další rady, jak šetrně prát.

Autor: Petr Ledvina; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Praní, mytí, čištění Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 4. 2024