Otázky a odpovědi z Ekologické poradny
Na této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří. Ekologická poradna Veronica radí

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Kam s použitým fritovacím olejem?

Kategorie: Odpady, kompostování

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak mám naložit s použitým fritovacím olejem. Zatím ho vyhazuji do popelnice, ale vím, že to není správné. Jen jsem nikde nenašla, kde by ho odebírali. Děkuji.

Odpověď revidována: 15. 11. 2013 (původní odpověď: 28. 1. 2013)

Dobrý den z Ekologické poradny Veronica,

Úplně nejlepší varianta, jak podobnému typu odpadu předcházet, je vůbec ho nevytvářet. Je pro vás představitelné fritovací olej v kuchyni vůbec nepoužívat?

Pokud už odpad vznikl, je třeba s ním zodpovědně naložit. Použitý kuchyňský olej z domácností spadá do oblasti komunálního odpadu. Je biologicky rozložitelný a jako takový je možné jej zkompostovat, budeme-li dodržovat určitá pravidla: zásadní je nelít olej do kompostu v tekuté formě a velkých objemech (mohlo by dojít ke kontaminaci půdy a spodních vod), nejlepší řešení je nechat olej nasáknout do přírodního sorbentu typu piliny, kartonový papír, ubrousky a tento materiál následně vložit do kompostu.

Pokud je pro Vás varianta kompostování problematická, existují další možnosti, jak se použitých potravinářských olejů a tuků zodpovědně zbavit. Rozhodně nedoporučujeme olej vylít do kanalizace. Po ochlazení odpadní vody v potrubí se tuky sráží a dochází tak k ucpání kanalizační sítě.

Za prvé se můžete informovat na obecním či městském úřadu, odboru životního prostředí, o možnosti sběru použitého kuchyňského oleje. V některých obcích je to dnes již možné a třeba je to právě ta vaše. Velmi usnadněnou mají situaci obyvatelé Českých Budějovic. V rámci pilotního projektu města a odpadářské společnosti ASA bylo ve městě instalováno 20 sběrných nádob, do kterých je možné tuk odevzdat v uzavíratelném obalu jako je PET lahev či sklenice. Tyto nádoby potom vyváží firma EKO-PF s.r.o. (kontakt: Rudolfovská 21, 370 01 České Budějovice, Tel.: 387 428 488, www.ekopf.cz). Díky pozitivním ohlasům obyvatel bude projekt pokračovat i nadále. Také v Brně je od února 2015 možné oleje odevzdávat ve všech sběrných dvorech.

Za druhé doporučujeme prozkoumat v seznamu firem z vašeho regionu, zda některá použitý olej z domácností nevykupuje. V Brně je možné kontaktovat firmu Kobylka (kontakt: Svatopetrská 20, 617 00 Brno, Tel:. 545 234 360, www.kobylka.cz ). V Praze je možno nechat se inspirovat firmou Prague Management International (kontakt: U chaloupek 14/13, 18200 Praha 8 – Ďáblice, Mobil: 774 996 322, E-mail: uhlikova.iva@p-m-i.cz, http://www.p-m-i.cz), která se vydala cestou spolupráce se školními jídelnami. Jedná se o oboustranně výhodnou dohodu. Firma na sběru oleje z domácností žáků i jídelen profituje a škola za výkup dostane zaplaceno.

Použitý kuchyňský odpad je také možné shromáždit do pevné a proti rozbití odolné lahvi (např. PET) a odevzdat ve sběrném středisku odpadů. V Olomouci kupříkladu působí firma SK-OIL Olomouc (kontakt: Cholina 27, Tel: 608 11 33 44, mylek@likvidace-oleju.cz, www.likvidace-oleju.cz), která shromážděný olej vykupuje. Doporučujeme kontaktovat místní technické služby a zeptat se na podrobnější informace.

Veronika Buráňová

Přečtěte si k dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 21. 7. 2017  |  webmaster

Sledujte nás logo facebook  logo twitter  logo Youtube