Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jsou vosy a sršně nebezpečné?

Revidováno: 4. 8. 2011 (původní text: 8. 7. 2010)

Je třeba se bát vos či sršní, které máme na zahradě? Jak nejlépe odstranit jejich hnízdo, aniž bychom jim ublížili?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Na rozdíl od všobecného dojmu nejsou vosa ani sršeň zvláště chránění živočichové. Odstranění jejich hnízda v případě, že bezprostředně ohrožují člověka či domácí zvířata, není v rozporu se zákonem. Jiná věc ovšem je, pokud by rád člověk hnízdo odstranil, ale těmto živočichům nechce ublížit.

Vosa obecná je nejhojnější evropský druh vosy. Vosy jsou vybaveny silným kusadlem a žihadlem. Vosy škodí především tím, že se živí ovocem a tím je ničí. Vosa je velká 10-19 mm. Vosy žijí ve stavbách, které si budují z papírové hmoty-vyrobené ze starého dřeva. V hnízdě se nachází až 2000 jedinců. Vosy narozdíl od včel v zimě přezimují. Vosí jed, který do vás vpustí svým žihadlem obsahuje biogenní aminy, aminokyseliny, polipeptydy, enzymy. Tento jed je nebezpečný pouze pro alergiky.

Sršeň obecná je největší evropský druh vosy. Sršně žijí ve společenstvech a uvádí se, že jedno společenstvo obsahuje, stejně jako u vos, až 2000 jedinců. Sršeň měří průměrně 23-35 mm. Zimu ze sršní přežívají jen královny. Sršně škodí stejným způsobem jako vosy, LD50 (množství jedu po, kterém  50 % živočichů, kterým je aplikován jed uhyne - zpravidla laboratorní myš), je u sršně větší, tzn. méně toxický, než u včel. Na základě posledních výzkumu je zřejmé, že LD50 se u sršně pohybuje v rozmezí od 10-90 mg/kg. Což je jak píší zhruba 1,7-15 x méně než u včel. V následující tabulce index LD50 u některých dalších hmyzích zástupců.

druh LD50
Apis mellifera včela medonosná 2,8
Dasymutilla klugii mravenec 71
Vespa crabro sršeň obecná 10-90
Vespula squamosa vosa 3,5

Zbavit se hnízda vos – pokud je volně přístupné (tj. visí od stropu, například na půdě) jde celkem dobře. Vosy jsou v noci neaktivní a prakticky všechny dělnice jsou uvnitř hnízda. Hnízdo za tmy špachtlí odloupneme od materiálu, na kterém je přilepeno, do krabice (např. od bot), do které uděláme díru velikosti asi 1x 1 cm. Celou krabici přemístíme dostatečně daleko na nějaké suché místo, kde nám vosy nebudou vadit (například do kůlny vzdálené alespoň 100 m).

Přečtěte si, jak se zbavit sršňů.

Autor: Mojmír Vlašín; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Živočichové Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 13. 5. 2024