Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Zateplení novostavby

11. 2. 2009
Chtěl bych Vás poprosit o radu. Řeším zateplení rod.domu (novostavby). Jedná se o bungalov postavený z mat. YTONG LAMBDA šířka zdiva 375mm a rád bych ho zateplil polystyrenem, ale nevím si rady jakou zvolit sílu? Můžete mi poradit, abych nedal moc silný nebo naopak slabý polystyren a nezačala se mi srážet ve zdivu voda,nebo se objevovat plíseň. Dům bude vytápět ústředním plynový topením a krbem.
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Kombinace Vašeho zdiva a EPS není ideální, zdivo totiž už samo poměrně dost tepelně izoluje. Lepší než Ytong Lambda by byl masivní beton.
Teplota ve zdi z Ytongu Lambda něm bude směrem ven nezanedbatelně klesat, přičemž vnější EPS vrstva vytvoří situaci, že ve zdivu bude táž absolutní vlhkost vzduchu jako v interiéru.

Bezproblémová proto může být až tak silná vrstva EPS, která zajistí, že teplota ve zdivu bude trvale nad rosným bodem interiérového vzduchu. To pro rovné zdi je 0,25 m, při výborném součiniteli tepelné vodivosti polystyrénu 0,035 W/(m2.K). Pak při venkovní teplotě -5 °C a vnitřní 20 °C bude na rozhraní Ytongu a EPS teplota 11 °C. V interiéru pak smí být příjemná vlhkost až 55 %, (vodní páry je pak ve vzduchu 0,55 * 17.3 g/m3, čili asi 9,5 g/m3, což odpovídá rosnému bodu 10 °C, počítám to dle své tabulky na str. 7 dokumentu  http://astro.sci.muni.cz/pub/hollan/e_papers/stavby/okna/okna_tes.pdf, který jsem pohodlně našel díky nově zveřejněného seznamu svých prací  http://amper.ped.muni.cz/jenik/domy/jh_domy_pub.pdf )

V rozích sice k nějaké kondenzaci za takových extrémních podmínek dojít může, ale ony většinou netrvají dlouho. Kdyby trvaly, hodí se v interiéru udržovat (větráním) vlhkost jen do 45 %. Beztak to na takové hodnoty v  mrazech klesává. Rozhodně je vhodné spolehlivý elektronický vlhkoměr doma užívat - naznačí mj., jestli budova není příliš netěsná (vlhkost by ani v  mrazech pod 40 % klesat neměla).
Méně než čtvrt metru EPS bych nedoporučoval, bude-li to naopak trochu více (30 cm), bude to jen dobře. Tlusté izolace problém nedělají nikdy, jen ty tenké.
Bylo by možné uvažovat i o řešení s částečným využitím vláknitých izolací, např. aplikovaných jen do vyvrtaných otvorů v EPS na rozích budovy. Tím by absolutní vlhkost zdiva v rozích byla někde mezi vzduchem interiérovým a exteriérovým, což by zajistilo i tam zdivo trvale suché.

Autor: Jan Hollan; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Ekologické stavění Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 13. 5. 2024