Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jakým typem potravy je možné v zimě přikrmovat ptáky?

Revidováno: 27. 1. 2009 (původní text: 3. 11. 2008)

Dobrý den,chtěla bych se zeptat ohledně přikrmování ptactva lojovými koulemi. Chtěla jsem si je udělat doma sama, ale ve všech zdrojích píšou, že mají být z loje. Problém je, že at zajdu do jakéhokoli řeznictví či masny a chci lůj, tak ho nikde nemají, že ho prý vůbec nedostávají a ještě na mě koukají, jako bych spadla z Marsu, že chci shánět v masně luj. Tak by mě zajímalo, jelikož jsem nedávno kdesi četla, že se směs semínek dá zalít i rostlinným tukem, jestli je to pravda, jestli to tudíž jde udělat třeba z Hery nebo z Aslanu, co ho prodávají ve Zdravé výživě, nebo jestli rostlinný tuk může ptákům uškodit.

Děkuji

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Dobrý den!
Ptáky lze přikrmovat i koulemi ze sádla. Problém, proč se stále přepisuje z příručky do příručky lůj je, že lůj byl a je levnější a hlavně je nesolený. Sádlo občas bývá nasolené. Je tedy třeba se ujistit, že jde o sádlo nesolené. Ani rostlinný tuk nemůže ptákům uškodit. Problém je, že když je nad nulou může se rozpouštět. Ostatně to vůbec není třeba. Semínka lze nasypat přímo do krmítka - bez tuku. Koule se semínky se dělaly ovšem proto, aby se upřednostnily sýkory a zabránilo se vrabcům a zvonkům na ně chodit, V dnešní době, kdy je vrabců a dalších drobných ptáků méně je to vlastně jedno.

Sůl je ve větším množství jed, pro ptáky velikosti čížka je smrtelná dávka jedno zrnko soli, kterou se posypávají rohlíky. Dále se na krmítka i vodním ptákům nemělo dávat nic kořeněného, odpadky z kuchyně apod. To ale tak úplně neplatí pro  havrany - mají velmi rádi odřezky masa a šlachy, i když byly třeba vařené v solené vodě. Jsou přece jen větší a trošku soli snesou. Stejně tak kachny a labutě - těm se navíc sůl ve vodě rozpustí a zředí. 

Koho čím krmit:
drobní pěvci (krmítko): slunečnice, mák, ovesné vločky, kukuřice, směsi pro ptáky, lesknice, proso, jakákoli jiná semena, strouhanka - ptáci si sami vyberou, co jim chutná.

kosi, kvíčaly, brkoslavi: jablka napichovaná na větvičky stromu nebo přímo na zemi, brambory vařené v nesolené vodě

havrani:  lze krmit některými odpadky z kuchyně, zejména odřezky z masa (syrovými i vařenými). Havrani jsou všežravci, takže  je lze krmit téměř čímkoli (jablka, tvrdý chleba...)

O krmení ptáků v zimně si můžete přečíst i na stránkách české ornitologické společnosti: http://www.birdlife.cz/index.php?ID=42

Autor: Mojmír Vlašín; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Živočichové Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 13. 5. 2024