Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Čím vyčistit plíseň z kachliček a ze závěsu?

Kategorie: Praní, mytí, čištění

Čím lze vyčistit žlutou plíseň z kachliček a ze závěsu ve sprchovém koutě? Děkuji předem za radu a zdravím.

 
27. 9. 2019

Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem, jak se plísně zbavit je použití kvasného bílého octa. Ten umí zabít 80 % druhů plísní, které se běžně nacházejí v domácnosti, a navíc také jako slabá kyselina pomáhá zabránit jejímu návratu.

Neředěný ocet nastříkáte na plíseň a necháte přibližně hodinu působit. Zbytky poté setřete vlhkou houbičkou (tu můžete namočit do roztoku vody se sodou, která je relativně šetrným, ale ne přírodním, dezinfekčním prostředkem), která by se měla nakonec zlikvidovat. Postižená místa můžete poté znovu postříkat a nechat zaschnout, aby se plíseň nevrátila. Místnost dobře vyvětrejte, pokud to je možné s otevřenými okny.

V drogérii lze zakoupit 16% ocet, který je dvakrát silnější než běžný osmiprocentní ocet. Jde stále o zcela přírodní produkt, lze ho koupit jako čistý, bez příměsí a aromat.

Další možností je použití oleje z čajovníku (tea tree olej), který má dezinfekční, antimykotické a antibakteriální účinky. Smíchejte deset kapek oleje s hrníčkem vody a nastříkejte na plíseň. Nechte několik hodin nebo přes noc působit, a poté setřete vlhčeným hadříkem nebo houbičkou. Poté následuje stejný postup jako u octa.

 
Autor(ka): Nikola Cieslarová, dobrovolnice Ekologické poradny
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Praní, mytí, čištění“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube