Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Čím vyčistit plíseň z kachliček a ze závěsu?

27. 9. 2019

Čím lze vyčistit žlutou plíseň z kachliček a ze závěsu ve sprchovém koutě? Děkuji předem za radu a zdravím.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem, jak se plísně zbavit je použití kvasného bílého octa. Ten umí zabít 80 % druhů plísní, které se běžně nacházejí v domácnosti, a navíc také jako slabá kyselina pomáhá zabránit jejímu návratu.

Neředěný ocet nastříkáte na plíseň a necháte přibližně hodinu působit. Zbytky poté setřete vlhkou houbičkou (tu můžete namočit do roztoku vody se sodou, která je relativně šetrným, ale ne přírodním, dezinfekčním prostředkem), která by se měla nakonec zlikvidovat. Postižená místa můžete poté znovu postříkat a nechat zaschnout, aby se plíseň nevrátila. Místnost dobře vyvětrejte, pokud to je možné s otevřenými okny.

V drogérii lze zakoupit 16% ocet, který je dvakrát silnější než běžný osmiprocentní ocet. Jde stále o zcela přírodní produkt, lze ho koupit jako čistý, bez příměsí a aromat.

Další možností je použití oleje z čajovníku (tea tree olej), který má dezinfekční, antimykotické a antibakteriální účinky. Smíchejte deset kapek oleje s hrníčkem vody a nastříkejte na plíseň. Nechte několik hodin nebo přes noc působit, a poté setřete vlhčeným hadříkem nebo houbičkou. Poté následuje stejný postup jako u octa.

Autoři: Nikola Cieslarová, dobrovolnice Ekologické poradny; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Praní, mytí, čištění Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 426. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 10. 9. 2023