Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jaké vycházejí ekologické časopisy?

Kategorie: Ostatní

Čas od času si v denním tisku přečtu zprávy o různých přírodních katastrofách, haváriích atd. Mám potřebu se v jednotlivých informacích a jejich závažnosti lépe orientovat, ale neznám žádný z časopisů, který by se ekologii věnoval soustavně. Můžete mi poradit?
Odpověď revidována: 31. 10. 2005 (původní odpověď: 20. 10. 2005)
Můžeme, i když odpověď určitě nebude vyčerpávající. V oblasti ochrany životního prostředí časopisů rozhodně není málo. Většinou se ale neprodávají na pultech běžných stánků s novinami, a tak nezbývá než po nich trochu zapátrat.

Nejblíže je nám pochopitelně to, co vzniká přímo v Brně. Regionální sdružení Českého svazu ochránců přírody vydává časopis Veronica, který vychází šestkrát ročně. Tento celostátní časopis sleduje aktuální problémy ochrany přírody a krajiny a na svých stránkách zveřejňuje i díla s přírodou spjatých literátů, výtvarníků či fotografů. V Brně vychází také měsíčník Sedmá generace, který vydává Hnutí Duha. Již podtitul "společensko-ekologický" ukazuje na široké rozpětí časopisu. Ve svých článcích se věnuje hlubším sociálním, kulturním, ekonomickým a politickým souvislostem devastace životního prostředí a směrům, které hledají cestu k nápravě neutěšeného stavu přírody. Pro ty, kteří chtějí aktuální a stručné zprávy, je vhodný měsíčník Ekolist. Jeho součástí je i pravidelný přehled výstav, seminářů, kursů, brigád ap. Časopisem státní ochrany přírody, vydávaným Agenturou ochrany přírody a krajiny, je Ochrana přírody.

Měsíčník Bionoviny je určen zemědělcům, ale i širšímu okruhu čtenářů, kteří se zajímající se o ekologicky produkované potraviny. K dostání je řada specializovaných časopisů zaměřených na jednotlivé složky životního prostředí: Odpady, Vodní hospodářství atd. Tímto přehled samozřejmě nekončí, ale zhruba pokrývá základní oblasti ochrany životního prostředí i jednotlivé okruhy čtenářů. Osobně se s jednotlivými časopisy můžete seznámit i v naší poradně.

Kromě tištěných novin existují i internetové stránky, které se zabývají ochranou životního prostředí. Aktuální zpravodajství naleznete na adresách http://zpravodajstvi.ecn.cz a www.ekolist.cz. Zde se můžete dozvědět o politických událostech, o přírodě nebezpečných podnikatelských záměrech a o dění v neziskových organizacích. Na obou serverech je také kalendář akcí. Obecnější informace, například popis jednotlivých druhů rostlin a zvířat a ekologický adresář, jsou na www.priroda.cz. Zprávy o legislativě, hospodářském vývoji a aktuálních seminářích lze najít na www.enviweb.cz.

Autor: Radka Jarušková
Ekologická poradna Veronica

Všechny dotazy v kategorii „Ostatní“

Celkový počet odpovězených dotazů 404. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 2. 12. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube