Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak hnojit bez chemie rostliny v bytě? Jaké bylinné nebo zeleninové zálivky k tomu využít?

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jak hnojit bez chemie rostliny v bytě a na balkoně. Daly by se využít zbytky z kuchyně? Slyšela jsem, že místo kupovaných hnojiv můžu zalévat květiny vodou zbylou po vaření brambor a zeleniny, dávat do květináčů drcené skořápky nebo čaj. Máte s podobným hnojením zkušenosti? Nerada bych ublížila rostlinám nebo si doma založila "líhniště" plísní nebo octomilek. Děkuji za odpověď.
20. 8. 2009

Zbytky bylinkových čajů se dají k zálivce využít, výborný je např. heřmánkový čaj, který má příznivé účinky i na výsevy, kopřivový, který má mnoho minerálů včetně dusíku, přesličkový, který zvyšuje obranyschopnost proti houbovým chorobám. Vždy je však dobré použít
napřed v ředěné formě a malém množství a sledovat reakci rostlin. Pokud jde např. o pelyňkový čaj, ten by mohl vést i k jejich poškození.

Vodu po vaření brambor a zeleniny můžete využít jen pokud ji nesolíte.Slaná voda většině rostlin škodí.

Skořápky prospějí jen vápnomilným rostlinám. Naředěné mléko, případně ředěná syrovátka (alespoň 1:5) je také dobrým hnojivem, používat doporučuji 1x za 14 dní. Pokud jde o zbytky ovoce a zeleniny, je mnohem lepší, než je využívat přímo, založit si žížalí kompost. Překrytím zeminou se vyhnete přemnožení octomilek.

Autor: Helena Vlašínová

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube