Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak hnojit bez chemie rostliny v bytě? Jaké bylinné nebo zeleninové zálivky k tomu využít?

20. 8. 2009
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jak hnojit bez chemie rostliny v bytě a na balkoně. Daly by se využít zbytky z kuchyně? Slyšela jsem, že místo kupovaných hnojiv můžu zalévat květiny vodou zbylou po vaření brambor a zeleniny, dávat do květináčů drcené skořápky nebo čaj. Máte s podobným hnojením zkušenosti? Nerada bych ublížila rostlinám nebo si doma založila "líhniště" plísní nebo octomilek. Děkuji za odpověď.
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Zbytky bylinkových čajů se dají k zálivce využít, výborný je např. heřmánkový čaj, který má příznivé účinky i na výsevy, kopřivový, který má mnoho minerálů včetně dusíku, přesličkový, který zvyšuje obranyschopnost proti houbovým chorobám. Vždy je však dobré použít
napřed v ředěné formě a malém množství a sledovat reakci rostlin. Pokud jde např. o pelyňkový čaj, ten by mohl vést i k jejich poškození.

Vodu po vaření brambor a zeleniny můžete využít jen pokud ji nesolíte.Slaná voda většině rostlin škodí.

Skořápky prospějí jen vápnomilným rostlinám. Naředěné mléko, případně ředěná syrovátka (alespoň 1:5) je také dobrým hnojivem, používat doporučuji 1x za 14 dní. Pokud jde o zbytky ovoce a zeleniny, je mnohem lepší, než je využívat přímo, založit si žížalí kompost. Překrytím zeminou se vyhnete přemnožení octomilek.

Autor: Helena Vlašínová; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 426. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 10. 6. 2023