Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Krajský úřad Libereckého kraje

Příklady dobré praxe environmentálně šetrného provozu

Úřad Libereckého kraje třídí papír, plasty, sklo, nápojové kartony, baterie a akumulátory, tonery, CD a DVD nosiče, elektrické a elektronické zařízení, zářivky. Vyřazovaný nábytek je nabízen nábytkové bance. Používán recyklovaný papír a obálky, archivní krabice z recyklovaného papíru, na jednání se používá kohoutková voda místo balená. Propagace a prodej regionálních potravin v místním stravovacím zařízení Bylo provedeno zateplení pláště budovy a zaměstnanci jsou poučeni o dodržování úsporných opatření. Byla přijata interní směrnice o ekologizaci provozu.


AdresaU Jezu 642/2a, Liberec,
Liberecký kraj
Kontaktní osobaIng. Markéta Miklasová
Telefon485 226 111
E-mailpodatelna@kraj-lbc.cz
WebInternetové stránky organizace


Informace o instituci a budovách

Typ organizace:krajský úřad
Počet zaměstnanců:416
Charakteristika budov(y):Krajský úřad LK sídlí ve výškové budově rekonstruované v r. 2000 z bývalého Výzkumného ústavu textilních strojů. Od té doby byly provedeny další udržovací opravy (např. rekonstrukce střechy, úprava režimu vzduchotechniky).
Kontaktní osoba:Ing. Markéta Miklasová
Telefon kontakt.. osoby: 485 226 424
E-mail kontakt. osoby:marketa.miklasova@kraj-lbc.cz

Realizovaná opatření

Proces zavádění:

Zásady zeleného úřadování jsou popsány v organizační směrnici ředitele z r. 2007, aktualizované v r. 2011. Zaměstnanci jsou pravidelně (1x za dva roky) dotazováni v anketě, která zjišťuje jejich povědomí a vztah k životnímu prostředí a k jednotlivým opatřením k jeho zlepšení (všeobecně i konkrétně na úřadě). Je jim zároveň ponechán prostor pro návrhy na další inovace na úřadě.

• projekt zpracován v r. 2005 (vstupní analýza, návrhy a doporučení)
• na jeho základě v r. 2007 první organizační směrnice
• v r. 2011 aktualizace směrnice
• průběžný monitoring plnění opatření ve směrnici a její každoroční vyhodnocení
• v rámci monitoringu každé dva roky provádíme rozbor směsných komunálních odpadů (spolu s odborníky ze společnosti EKO-KOM a.s.) – zjišťují se obsahy využitelných odpadů, které skončí v černých koších; zaměstnanci jsou s výsledky seznamováni.

Období zavádění:2005 - doposud
Shrnutí opatření:

Úřad Libereckého kraje třídí papír, plasty, sklo, nápojové kartony, baterie a akumulátory, tonery, CD a DVD nosiče, elektrické a elektronické zařízení, zářivky. Vyřazovaný nábytek je nabízen nábytkové bance. Používán recyklovaný papír a obálky, archivní krabice z recyklovaného papíru, na jednání se používá kohoutková voda místo balená. Propagace a prodej regionálních potravin v místním stravovacím zařízení Bylo provedeno zateplení pláště budovy a zaměstnanci jsou poučeni o dodržování úsporných opatření. Byla přijata interní směrnice o ekologizaci provozu.

Podrobný popis opatření:

o budově – viz výše; Zdrojem tepla je CZT (místní teplárna napojená na spalovnu odpadů), klimatizace (tepelné čerpadlo), osvětlení – úsporné zářivky, kancelářské potřeby se kupují v elektronické aukci, recyklovaný papír Steinbeis, veškerá elektronická zařízení s nízkou spotřebou. Myšlenka využití dešťové vody ke splachování toalet zatím naráží na hygienické hledisko...
opatření:

  • třídění odpadů (papír, plasty, sklo,  nápojové kartony, baterie a akumulátory, tonery, CD a DVD nosiče, elektrické a elektronické zařízení, zářivky)
  • vyřazovaný nábytek nabízen nábytkové bance
  • elektronická úřední deska
  • velkokapacitní tiskárny (oboustranný tisk)
  • využití ještě funkčních vyřazených PC v příspěvkových organizacích kraje
  • používání recyklovaného papíru a obálek, oboustranný tisk, archivní krabice z recyklovaného papíru
  • zapojení do projektu Čerstvá kohoutková (eliminace balené vody při jednáních)
  • 2x ročně sbírky šatstva a dalších potřebných věcí do domácnosti určených charitám v kraji
  • 2x ročně dětský bazárek
  • knihobudka ve vestibulu
  • propagace regionálních potravin a jejich prodej v místním stravovacím zařízení
  • úklidová firma je certifikována z hlediska environmentálního managementu (ISO 14001)
  • kompletní rekonstrukce sousedního parku vč. instalace ptačích budek (2004) a jeho pravidelná údržba

Další aktivity: V r. 2015 si kraj nechal zpracovat dokument Ekologická stopa kraje. Letos (rok 2019) byly pořízeny vratné nápojové kelímky na krajské akce.

 

Dosažené úspěchy:

Za 8 let projektu vytřídili zaměstnanci krajského úřadu Libereckého kraje na pracovišti cca 95,6 tun papíru, skla a plastů. Naším cílem je navýšit spotřebu recyklovaného papíru na úkor běleného (kdo jiný než úřad by měl tyto věci zviditelňovat?)

Interní směrnice:- Organizační směrnice ředitele krajského úřadu „O ekologizaci provozu budovy Libereckého kraje“ - Liberecký kraj má zpracován „Návrh strategie odpovědného zadávání veřejných zakázek“ – je posuzováno, jak mohou nákupy a veřejné zakázky kraje podporovat udržitelnost a životní prostředí.

Rozpočet - peníze

Jak byl proces financován:Z krajského rozpočtu (v počátku platba vstupní analýzy a pak v průběhu realizace jednotlivá opatření – buď investiční, nebo „provozní“).
Podrobnosti:

Doporučení, inspirace, rizika, pozitivní okamžiky

Doporučení pro ostatní instituce:Klíčový je přístup vedení organizace. Bohužel se nám za ty roky nepodařilo zapojit samosprávu (každé volební období „novou“) tak, jak bychom si přáli.
Události, které zavádění podstatně ovlivnily (kladně či záporně):Lidský faktor – někteří lidé stále raději hledají argumenty, proč něco nejde. Např. při výměně malých tiskáren z kanceláří za velkokapacitní jsme museli velmi bojovat za zachování tisku na recyklované papíry (přestože se používají velmi kvalitní).
Ovlivnění dalších institucí: Není nám známo.

Propagace - vnitřní, vnější, média

Komunikace se zaměstnanci, občany a mediální výstupy:Projekt ekologizace je trvale součástí vstupního vzdělávání, kterého se pravidelně čtvrtletně účastní budoucí zaměstnanci úřadů na území kraje • každé cca 2 roky probíhá anketa mezi zaměstnanci KÚLK, v níž zjišťujeme jejich postoje vůči životnímu prostředí obecně a vůči opatřením zavedeným v naší budově, necháváme se inspirovat, na opakované žádosti proběhlo již několik seminářů; zaměstnanci mají zájem hlavně o témata s přesahem do běžného života („zelenější“ domácnost apod.) • v r. 2011 – opakovaná propagace mezi zaměstnanci (článek v krajském časopise) • šíření myšlenky zeleného úřadu na další úřady v kraji – v r. 2011 – anketa pro ORP (dotazník přiložen), v r. 2013 kraj zakoupil a rozeslal všem obcím v kraji brožuru „Nakupujte zeleně“ • v r. 2013 jsme pořádali školení sekretářek • 2015 – PF o zeleném úřadě • 2017 – zatím poslední anketa ke zjištění postojů a chování zaměstnanců k životnímu prostředí

Datum aktualizace údajů: před více než 2 roky.

Popis: Pravidelný rozbor odpadů produkovaných na úřadě
Popis: Recyklovaný papír a kopírovací stroj
Popis: Elektronická úřední deska
Popis: Box na staré baterie

Nejbližší příklady ekologicky šetrného provozu

Fotografie domu

Městský úřad Semily, Semily (27 km)

Fotografie domu

Městský úřad Kopidlno, Kopidlno (50 km)

Fotografie domu

Obecní úřad Kocbeře, Kocbeře (66 km)

Fotografie domu

Městský úřad Litoměřice, Litoměřice (70 km)

Fotografie domu

Krajský úřad Královéhradeckého kraje, Hradec Králové (83 km)

 

Příklady dobré praxe environmentálně šetrného provozu institucí. Instituce mohou být i pro Vás zdrojem inspirace. Provozuje Ekologický institut Veronica.

Pokud znáte ještě další příklady, dejte nám vědět, nejlépe e-mailem na petr.ledvina@veronica.cz.

Podrobnosti o environmentálně šetrném provozu

Naše další programy

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 20. 5. 2024