Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Co můžeš udělat ty pro ochranu klimatu?

 

Podle poslední zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) představuje klimatická krize a s ní spojené globální oteplování ve všech částech světa stále větší riziko pro přírodní i lidské systémy.  Dali jsme dohromady tipy, co s tím každý z nás může jako jednotlivec dělat. 

 

  1. Mám to spočítané. Svoji uhlíkovou stopu
  2. Vypínám. Počítač, světla, motor.
  3. Nekoupím to, ať to doma nekupím.
  4. Nelétám, chci vidět svět z blízka.
  5. Exotiku si odpustím. Jím domácí, sezónní, bio.
  6. Masopůst mám klidně celý rok.
  7. Vím, kam tečou (a co tam dělají) moje peníze.
  8. Stáhnu radiátor a natáhnu svetr.
  9. Sám to nedám, přidám se.
  10.  Moje zásuvka je zelená. Elektřinu mám z vody, větru, slunce, biomasy.
  11.  Začínám u sebe. Jsem inspirací.
  12.  Daruji. Peníze, čas, úsilí.
  13.  Jak doma, tak v kanceláři. Ekoprovoz patří všude.
  14.  Zasadím strom, postavím dům – ale úsporný!

 

 

 

 

1. Mám to spočítané. Svoji uhlíkovou stopu.

Uhlíková stopa je měřítkem dopadu lidské činnosti na životní prostředí a zejména na klimatické změny. Zjednodušeně řečeno: ukazuje, kolik skleníkových plynů přidáváme do ovzduší naší činností - bydlením, dopravou a spotřebou.

Nevíte, kde začít? Výpočet vaší uhlíkové stopy je dobrým vodítkem. Projdete si všechny hlavní oblasti svého života a zjistíte, kde máte rezervy. 

Snižovat emise CO2 je nutné, abychom zastavili oteplování Země. K zastavení klimatické krize je klíčové dosáhnout celosvětově tzv. klimatické neutrality – tedy stavu, kdy lidstvo už svou činností nebude přidávat do atmosféry žádné skleníkové plyny. Změna je jen na nás a nepřijde sama - pojďme dát naše úsilí dohromady!

 

2. Vypínám. Počítač, světla, motor.

 

Zhasnuté světlo je světlem nejvíce eko (a ostatně také nejlevnějším). Což ostatně platí i u energií a spotřebě obecně - každý ušetřený kus energie pocházející z fosilních paliv se počítá. Například ježdění do práce na kole sice nezabrání rabování a pálení fosilních paliv, důležité ale je, že tomu nepříspěje. Navíc zvedne kondici a třeba uvidíte město nebo krajinu docela jinak. Na nákup si můžete vzít svoji tašku nebo také vlastní sáčky, stojí to za to.

 

 

Proč? Je to potřeba. Společnost se skládá z lidí (stejně jako moře se skládá z nekonečně mnoha kapek) a každý tam má smysl, bez něj by to nebylo úplné. Proto, že vás u toho někdo uvidí a inspirujete ho, aby sám udělal malý velký krok k udržitelnosti. Proto, že je nezbytné, aby člověk žil ve vnitřním souladu - pokud vnímáte ničení životního prostředí jako vážné ohrožení, tak k němu ani nechcete přispívat. Proto, že i když se může zdát, že jsme každý jako jednotlivec v celém světě bezvýznamní, tak opak je pravdou - dohromady lze dokázat mnohé. Každá lavina začíná pádem malých kamínků - buďme těmi, které spustí lavinu dobré změny!

 

3. Nekoupím to, ať to doma nekupím.

 

Méně někdy znamená více. Planeta, na které žijeme, je ze své podstaty konečná a nekonečný růst na ní není možný. Stejně tak ani naše domovy (a životy) nejsou nafukovací. O zdroje, které máme k dispozici, se potřebujeme spravedlivě podělit. 

 

 

Je to o morálce. O férovém přístupu. O spravedlnosti. Mysleme na to i při příštím nákupu. Kupujme toho méně a kupujme věci, které mají užitečný přesah. Potřebujete inspiraci jak na to? Podívejte se do naší příručky Nekup to!. Recyklované suroviny podpoří třídění a nakládání s odpady. Fairtrade narovnává obchodní vztahy se zeměmi globálního jihu a dává za dobrou práci dobrou odměnu. Bio (ideálně lokální) garantuje péči o krajinu a slušný přístup ke zvířatům. Oblečení v second handech a různých swapech nabízí ohromný výběr kvalitních kousků. Úsporná žárovka nebo lednička spotřebuje zásadně méně energie než letitý model. A pokud jde o dárky, tak ty rozhodně mohou být nehmotné. Třeba v podobě kusu vykoupené přírody.

 

4. Nelétám, chci vidět svět z blízka.

 

Létání je oblast s ohromným negativním vlivem na klima, kterou ale lze lehce zlepšit. Nelétejte na dovolenou do vzdálených destinací, zkuste místo toho relaxovat  nebo objevovat krásy světa v dojezdové vzdálenosti.

 

 

Doprava obecně představuje velkou hrozbu pro životní prostředí. Dejte přednost veřejné dopravě, jezděte na kole a choďte co nejvíce pěšky. Vyhýbejte se autům s vysokou spotřebou (SUV). Pokud můžete, kupte si elektroauto a nabíjejte ho elektřinou z obnovitelných zdrojů. Sdílejte auto s jinými lidmi. Dbejte na využívání kapacity auta, svezte souseda nebo jeďte s někým jiným. Omezte jízdy na ty nezbytně nutné - pokud to jde, tak pro pracovní setkání využívejte videokonference. 

 

5. Exotiku si odpustím. Jím domácí, sezónní, bio.

 

K vaření si vybírejte suroviny s malou uhlíkovou stopou, při jejichž výrobě a přepravě vzniklo co nejméně emisí. Zkuste z jídelníčku vyřadit exotické ovoce a zeleninu, a vařit ze sezónních potravin. Nákup lokálních potravin je volbou jak ekologickou, tak ekonomickou. Co můžete, kupujte zblízka, od regionálních dodavatelů - nepodporujte globální trh, jehož rozvoj ohrožuje jak místní menší chovatele a zemědělce, tak i přírodu. Cenovka na produktu je jasným údajem, podle kterého se většinou řídíme. Cenu, kterou často platí příroda, lze ale jen těžko vyčíslit.

 

 

Bonusem budiž také to, že lokální potraviny jsou pro naše tělo tou nejpřirozenější, a tedy i nejzdravější, formou stravování.

 

6. Masopůst mám klidně celý rok.

Pokud chcete snížit uhlíkovou stopu toho, co jíte, je veganství maximální volbou. Zřeknutí se živočišných produktů je nejetičtější i nejekologičtější volba (obzvlášť bez nákupů různých exotických pochoutek typu avokádo a složitě balených vege polotovarů). 

 

Uhlík je v živočišných produktech schovaný v krmivu zvířat, v ohromných nárocích na využití světové půdy, v případě krav také v jejich trávicím traktu (říhají totiž methan, velmi účinný skleníkový plyn), ve složitém zpracování a nutnosti chlazení/mražení atd. Každé jídlo bez živočišných produktů nebo aspoň bez masa je dobrým krokem a znamená zmenšení uhlíkové stopy. 

   

 

 

Zkuste vegetariánství a veganství. Pro začátek třeba jako výzvu jednou týdně - není se čeho bát! Zkoušejte nové recepty. Objevujte nové potraviny. Odměnou vám bude, vedle dobrého pocitu, že děláte něco pro zvířata a pro planetu, i vaše zdravější tělo. Správně sestavená rostlinná strava je zdravá pro každého a v každém věku. 

 

 

7. Vím, kam tečou (a co tam dělají) moje peníze.

 

Peníze jsou mazadlo civilizace, ale pohání také těžbu fosilních paliv, zbrojení, plundrování světa. A na to nemáme žádný vliv. Bohužel většina investičních fondů a cenných papírů zahrnuje aktivity především ty, které vynášejí (bez ohledu na cokoliv). I když se už objevují různé ekofondy (ale pozor na greenwashing a matení pojmů, firma “řešící odpady” je taky spalovna a  “zdroj obnovitelné energie” je i Lipno ). Velkým tématem je také svět kryptoměn

 

Možnosti tu ale jsou: Investovat po svém. A dobře si vybírat. Co takhle pasivní dům nebo slušné zateplení? Nejvíce eko je energie, kterou nespotřebujete. Fotovoltaika (vlastní nebo komunitní), systém na promyšlené nakládání s dešťovou nebo dokonce šedou vodou v domácnosti, vysázení sadu nebo aleje. To vše nestojí málo peněz, ale ty se vrátí. Chytře postavený pasivní dům ušetří i množství provozních nákladů a zároveň je investicí do budoucna- ne bezdůvodně se říká, že pasivní dům je to nejlepší důchodové připojištění. 

 

            

 

Investiční peníze hledají i soukromé ekoprojekty náročné na vstupní náklady, ale s nezanedbatelným přínosem  - třeba carsharingy nebo sociální podniky. Máte peněz víc a nebojíte se jít do rizika? Co třeba rozjet nějaký vlastní projekt nebo si zahrát na andělského investora a být tichým společníkem třeba bezobalového obchodu, ekofarmy, recyklační dílny? Nebo se do takového podnikání pustit na vlastní pěst? Investic s “věčnou oplátkou” je nekonečně mnoho, vlastně každá dobře míněná a dobře provedená veřejná sbírka. 

 

 Sledujte, do čeho se investuje, ptejte se, dávejte podněty. Pokud máte v obci participativní rozpočet, tak se zapojte. Většina jde na první pohled neviditelné nebo povinné výdaje, ale i státní finance mohou být zelené a společensky zodpovědné. A hlídáme to my - a nezávislá média. Investice do nich (jak financí, tak naší pozornosti) se vyplatí vždycky.

 

 

8. Stáhnu radiátor a natáhnu svetr.

Vytápění má mnoho environmentálních souvislostí - spotřebu paliv, hlavně těch fosilních, emise skleníkových plynů nebo znečištění ovzduší. Víme, že v našich podmínkách se bez vytápění spíše neobejdeme. Otázkou zůstávají konkrétní teploty. Tedy -  v obytných místnostech stačí 18 °C, na spaní o několik stupňů méně, v koupelně o něco více. Chodby, předsíně a nevyužívané místnosti stačí temperovat.

            

 

Nižší teploty - zejména na spaní - jsou výhodné také pro zdraví. Chladnější vzduch nevysušuje krk a sliznice, nedostanete šok ze zimy venku a otužilejší tělo lépe odolává nemocem.

 

Je vám při dvaceti stupních doma zima? Zkuste si udělat teplo tam, kde ho opravdu potřebujete, tedy sami u sebe. Důležitý je příjemný pocit a teplo od nohou - zateplené papuče, teplé vlněné ponožky, zatěsnit průvanové škvíry pod prahem. Použijte termofor s horkou vodou do postele před spaním. Pomůže také hřejivý ledvinový pás na záda, nahřívací sáčky s peckami (nahřívejte nejlépe na kamnech nebo na topení), nebo horký čaj (ohřívací účinky má hlavně zázvor, skořice, zahřeje i heřmánek a meduňka). 

 

 

9. Sám to nedám, přidám se.

Najděte si stejně smýšlející lidi a vybudujte svoji lokální skupinu, abyste na změny nebyli sami. Bavte se sousedy, rodinou, kýmkoliv. Vysvětlujte, diskutujte, argumentujte. Získávejte průběžně nové spojence pro ochranu klimatu. Aktivizace co možná největšího počtu lidi je klíčová - více si přečtěte ve skvělé publikaci Klimavize. A pro inspiraci můžete kouknout na Klimamapu - příkladů dobré praxe není nikdy dost. 

           

           

 

Co nemůže jednotlivec, to může spolek. S dobře napsanými stanovami a smysluplnou agendou se i parta nadšenců může stát respektovaným partnerem pro úřady. Dělejte to dobře a nemůžou vás ignorovat. Jako spolek můžete legálně získávat dary na činnost (a ty si dárci legálně odečtou z daní). Pokud si ohledně založení spolku ani jednání s úřady nejste jistí, může vám pomoci Občan dva nula.

 

Necítíte se na vlastní spolek nebo “vaše” téma už někdo jiný dobře řeší? Přidejte se k němu. Je lépe síly soustředit, ne tříštit. Finanční příspěvky nebo dobrovolnická pomoc všeho druhu je většinou vítaná. Zavedené organizace mají dobré páky, jak tlačit i na velké systémové změny. Bez lidí jako vy to ale nedáme! 

 

 

10. Moje zásuvka je zelená. Elektřinu mám z vody, větru, slunce, biomasy.

Jak je to se zdroji elektřiny? V síti běhají stejné elektrony a doma pálíte ty, které to k vám měly nejblíže (ať už jsou z Temelína nebo ze sousedova soláru). Klíčové je, komu platíte za to, že je do sítě vložil. Na trhu už je několik dodavatelů se zelenými tarify. Dobře si projděte jejich nabídky - ne vše je čistě zelené a za obnovitelné zdroje někteří klidně vydávají obří vodní elektrárny v přehradách. 

 

               

 

Pokud máte aspoň trochu šikovnou střechu (na vlastním nebo i bytovém domě), tak uvažujte (a ještě lépe instalujte!) o fotovoltaice. Asi nevyrobíte víc, než spotřebujete, ale každá zelená trocha se počítá. Pokud je to ve vašich možnostech, koukněte na pasivní domy. Takové mohou být - navzdory názvu - energeticky v plusu a vyprodukovat více elektřiny než samy spotřebují. 

Čemu velmi fandíme a vidíme v tom velkou budoucnost je komunitní energetika. Je to jednoduché: Obec či skupina občanů vybudují (nebo alespoň zainvestují) vlastní zdroj energie (např. fotovoltaickou nebo větrnou elektrárnu, bioplynovou stanici, výtopnu na biomasu nejlépe s kogenerací - souběžnou výrobou tepla a elektřiny). Vyrobenou elektřinu pak odebírají za výhodnějších podmínek. Případné přebytky jsou dodávány do veřejné sítě a zisk je využíván dle rozhodnutí podílníků. Tento energetický koncept zabíjí hned několik much: Produkuje elektřinu s výhodnou cenou pro všechny členy (obyvatele obce), uchovává peníze v komunitě (místo toho, aby plynuly v protisměru například plynovodů), obvykle se soustředí na obnovitelné zdroje elektřiny a intenzivně zapojuje jednotlivce do společného řešení klimatických hrozeb.

 

11. Začínám u sebe. Jsem inspirací.

 

Abych mohl řešit problém, musím mu nejdříve porozumět. Zjistěte si, jaké budou dopady změny klimatu u nás v Česku a jak se jim můžeme přizpůsobit. Nastudujte si, co všechno máme na výběr, jaká jsou možná opatření pro adaptaci na změnu klimatu a jaké jsou jejich výhody a nevýhody.

 

           

 

Je důležité, aby se pro ochranu klimatu nadchlo co nejvíce lidí. Mluvte proto s lidmi o klimatické krizi, a o tom, jak klima chránit. Šiřte povědomí mezi přáteli, kolegy a kolegyněmi v práci, nebo třeba mezi sousedy a sousedkami. Motivujte vedení firmy, organizace, bytové družstvo či vlastníky bytových jednotek v domě k odběru zelené energie, nainstalování fotovoltaiky či pořízení popelnice na bioodpad. Proberte se svým zaměstnavatelem dopady činnosti podniku na životní prostředí. Promluvte si s učiteli svých dětí. Připravují vaše děti pro život v měnícím se klimatu? Mluví s nimi o tom? Můžete zařídit besedu s odborníkem, promítání tematického filmu nebo napsat či sdílet článek.

 

Buďte svým životním stylem a aktivitami příkladem ostatním. To co budete dělat vy, můžete prosazovat i ve svém okolí.

12. Daruji. Peníze, čas, úsilí.

 

Porozhlédněte se po environmentálních organizacích a spojte se s nimi. Najděte si tu, která nejlépe dokáže zastupovat vaše zájmy a cíle v ochraně klimatu. Oraganizovaná síla lidí dokáže mnohé. Společně dokážete víc tlačit na politiky k provedení systémových změn. 

Podporujte iniciativy a kampaně, které mají potenciál upozornit na klimatické téma a možná řešení klimatické krize. 

 

          

 

Environmentální organizace můžete podporovat jako dobrovolník. Také se můžete stát dárcem - mnohé organizace mají zřízené speciální instituty platících členů nebo pravidelných dárců, kteří jednak organizaci pomáhají financovat její projekty, a jednak sdružení zaštiťují tím, že mu svým příspěvkem veřejně vyjadřují podporu.

 

 13. Jak doma, tak v kanceláři. Ekoprovoz patří všude.

 

Nenechte si zelenou jen na doma. Patří i do kanceláře!  S trochou snahy a štěstí může být náplň práce, filozofie a směřování organizace i běžný provoz v souladu s našimi životními principy a v lecčem i mnohem dál. A když to nevyjde, tak můžeme jít kolegům a třeba i vedení alespoň příkladem.

 

Motivujte své zaměstnavatele, aby podnikli kroky pro ochranu klimatu, pomozte jim je najít. 

S ekologických provozem, tzv. ozeleňováním lze začít kdykoliv. Ideální je na začátku zvolit strategii, kde si upřesníme, co chceme a proč.

Druhým krokem by mělo být zapojení a proškolení ostatních zaměstnanců. Společně se můžete domluvit na zavedení takových opatření, která budou pro vaše pracoviště vhodná a možná. Může to být úklid ekologickými prostředky, používání recyklovaného papíru, pití faitrade kávy, veganské obědy v kantýně, elektřina z obnovitelných zdrojů, sdílení materiálu s jinými organizacemi, nepřetápění, vermikompostér na bioodpad nebo třeba free shop na chodbě, kde si budete s kolegy vyměňovat věci. .

Celé to silně podporuje i zákon o zadávání veřejných zakázek - tahounem na našich nejvyšších místech je Ministerstvo práce a sociálních věcí.  Nezapomínají ani na sociální aspekty, například zaměstnávání znevýhodněných. Spoustu příkladů, vzorových textů a metodik najdete na webu Sociálně odpovědné veřejné zakázky. Environmentálně šetrně by měl nakupovat i fungovat každý úřad (některé to mají nařízené, zbytek doporučené).

 

Více k ekoprovozu institucí (a nejen nákupům) shrnuje web Sítě ekologických poraden. A v neposlední řadě - pozor na greenwashing. Aby vaše opatření nebyla jen “na oko”, ale byla opravdu funkční.

 

14. Zasadím strom, postavím dům – ale úsporný!

 

Bydlení ovlivní až 40 % vaší uhlíkové stopy. V první řadě váš dům kvalitně zateplete s použitím nejlepších dostupných technologií (pro začátek především střechu nebo strop) a vyměňte či zrenovujte v něm okna. A potom zrušte topení uhlím či plynem a přejděte na obnovitelné zdroje - biomasu (peletky, dřevo, štěpku…). nebo tepelné čerpadlo poháněné zelenou elektřinou. Tato trojice - zateplení, funkční okna, správný systém vytápění - jsou základní stavební úpravy, které si lze dovolit i bez projektu nebo stavebního povolení. 

 

          

 

Pokud bychom se posunuli k investicím větším, podívejte se na možné dotace - ať už na zdroje vytápění, na zateplení nebo i novostavby rodinných a bytových domů.

 

 

 

K našim klima tipům jsme vytvořili Klimatický vějíř pro chladnou hlavu v horkých časech. Na každém z jeho listů si přečtete inspirativní citát známé osobnosti a pokud zrovna budete pociťovat globální oteplování na vlastní kůži, můžete se díky jeho funkčnosti rovnou i ochladit. 

 

 

 

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 4. 2024