Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

„O klimatické změně nelze mluvit v budoucím čase, protože se děje už teď”, říkají studenti z letošní CO2 ligy.

Vloženo: 20. 6. 2022

CO2 liga, celoroční školní program o ochraně klimatu, úspěšně zakončil dvanáctý ročník. Nejlepší účastníci programu se setkali 22. června na závěrečné konferenci v reprezentativních prostorách Senátu. Zde prezentovali výsledky roční práce dalším týmům. Program organizuje Ekologický institut Veronica a letos se do něho přihlásilo na 130 škol.

CO2 liga je vzdělávací program, který zprostředkovává žákům informace o globální klimatické krizi, o změnách, které můžeme očekávat v České republice, o možnostech, jak se na ně připravit a jak změnu klimatu zmírňovat.

V programu účastníci plnili mise na záchranu planety, kdy se žáci snaží symbolicky naplnit závazky Pařížské dohody a nedopustit oteplení planety o více než 1,5 stupně. Zabývají se problémem z pohledu sebe, své rodiny, školy, obce i státu. CO2 liga se zaměřuje nejen na vnitřní motivaci žáků a na jejich spolupráci, ale i na předávání zkušeností spolužákům a na kroky vedoucí ke změnám v obcích.

První mise vedla účastníky k poznání jejich „protivníka” - klimatické krize. Zkusili ji umělecky ztvárnit a představili ji svým spolužákům. Ve druhé misi si počítali svoji uhlíkovou stopu a hledali možnosti, jak ji snížit. Vyzkoušeli si to i prakticky. V období Vánoc měli příležitost pouvažovat nad uhlíkovou stopou dárků a snížit ji. Účastníci z týmu ZŠ Horní Suchá to komentovali:  “Vzorem nám byly naše babičky, které vždycky říkají, ať jim nic na Vánoce nekupujeme, tak jsme se rozhodli pro jiný způsob.”

Ve třetí misi se zaměřovali na školu, počítali uhlíkovou stopu a navrhovali opatření. Uspořádali i osvětové akce - například Den ve svetrech, Bezobalový den, Vegetariánský den, různé soutěže či předvánoční bazárky. „Přesvědčili jsme ředitele, že je potřeba změny a docílili jsme výměny kotlů ve škole” sdělují žáci ZŠ Zbraslav.

Jako finální úkol představili své poznatky zastupitelům obce a napsali dopis ministrům a ministryním o tom, jak problém vnímají ze svého úhlu pohledu. “Musíme dodat, že psát takto vysoce postaveným lidem s takto důležitým posláním nás jen utvrdilo v tom, že mít možnost sice nemusí mít každý, ale pokusit se o to může opravdu kdokoliv z nás.” komentovali úkol studenti z Gymnázia Dr. Emila Holuba z Holic a dodali: „O klimatické změně nelze mluvit v budoucím čase, protože se děje teď. Stojíme už na hodně tenkém ledě. Ale věříme, že to dobře dopadne”            

„Díky soutěži jsme změnili pohled našeho okolí na klimatickou změnu. Rozšířili jsme povědomí na škole a pozitivně jsme ovlivnili přístup žáků k tomuto problému.” shrnují přínos CO2 ligy žáci z Mensa gymnázia z Prahy. „Ostatní týmy nebereme jako konkurenci v soutěži, ale jako spolubojovníky za záchranu klimatu. Jsme v tom společně”, řekli studenti z Holic.

Účastníky konference byly týmy žáků a studentů z těchto škol:

   • Gymnázium Dr. Emila Holuba, Holice – 2 týmy
   • Mensa gymnázium, Praha
   • Základní škola Zbraslav
   • ZŠ Ostrava-Poruba, I.Sekaniny 1804
   • Gymnázium Josefa Jungmanna Litoměřice
   • Rakouské gymnázium v Praze
   • ZŠ J.J. Ryby Rožmitál pod Třemšínem
   • ZŠ a MŠ Horní Suchá
   • ZŠ Zeleneč
   • ZŠ Dvory, Karlovy Vary
   • SOŠ Nové Město na Moravě

 Informace k soutěži naleznete nawww.CO2liga.cz co2liga.cz

Tento projekt byl podpořen grantem z Norských fondů.

 

  0322_o-klimaticke-zmene-nelze-mluvit-v-budoucim-case-protoze-se-deje-uz-ted-rikaji-studenti-z-letosni-co2-ligy.jpg

  Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

   nebo
   Kč
  Logo Darujme.cz
     

  © ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 3. 6. 2024