Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak šetřit elektřinou v domácnosti?

Rubrika „ekologická poradna“ z časopisu Veronica. Zobrazte si všechny poradenské články.

Podíl domácích přístrojů na spotřebě energie

[Pozor: článek obsahuje některé již zastaralé a neplatné informace.]

Spotřeba elektrické energie závisí na příkonu spotřebiče a na provozní době. Pokud je domácnost vybavena plynovým sporákem a neuvažujeme-li elektrický ohřev vody na mytí nádobí, je podíl na spotřebě zhruba následující: chladnička a mraznička (30-40 %), pračka (20-35 %), osvětlení (10-20 %), domácí elektronika (5-12 %), ostatní spotřebiče (vysavač, žehlička aj.) 5-15 %. Starší přístroje se obvykle vyznačují vyšší spotřebou elektřiny. Je proto třeba se zaměřit především na spotřebiče s velkým příkonem (televize, elektromotory) nebo s dlouhou dobou provozu (chladnička, mrazák). V jednotlivých případech by měla být zjištěna spotřeba a četnost používání přístroje či zařízení, abychom stanovili možnosti provozních úspor. K tomuto účelu lze využít měřič spotřeby elektřiny (powermetr), který je možno zakoupit v prodejnách pro kutily nebo vypůjčit v některých poradnách pro úspory energie. Měli bychom brát zřetel na změny cen elektřiny a taktéž na potřebné pořizovací náklady. Trh nabízí veliký sortiment výrobků - od několika velmi úsporných spotřebičů přes mnoho průměrných až po mnoho druhů výrobků s velkou spotřebou energie, takzvané "požírače elektřiny". Uživatelské rozdíly se zdají být na první pohled velmi nízké - jestliže se například dvě jinak stejné chladničky od sebe liší spotřebou půl kilowatthodiny za den, pak je to při životnosti 15 let o 2 737 kWh více elektřiny. To odpovídá 1,82-2,13 tunám emisí CO2. Při ceně elektřiny 3,50 Kč/kWh to je takřka 10 000 korun (počítejme ovšem s tím, že cena elektřiny jistě poroste).

Pračky a chladničky

U praček jsou nabízeny přístroje, které spotřebovávají od 40 do 110 litrů vody a mezi 1,4 a 3 kWh elektrického proudu na stejné množství prádla. Cestou, jak snížit spotřebu elektřiny, je napouštět do pračky teplou vodu (je-li tato voda ohřívána solárním systémem, je ekologický přínos samozřejmě nejvyšší). V případě, že je v domě centrální rozvod teplé vody, jde také o vhodné řešení. Totéž platí pro myčky nádobí. V nabídce jsou výrobky, které spotřebovávají mezi 12 a 35 litry vody a 1 až 2,1 kWh proudu. Nové spotřebiče mohou být bez problémů připojeny k bojlerům na teplou vodu. U domácích chladniček a mrazáků jsou používány různé kombinace chladicích médií a izolací. Nejnižší zátěž pro životní prostředí, téměř žádnou, mají kombinace: uhlovodíky jako chladicí média (propan, izobutan) a uhlovodíky, vzduch nebo CO2 použité v izolační hmotě jako pěnidla. Relativně nízkou zátěž pro životní prostředí představují kombinace látek, jejichž izolace obsahují jako pěnicí látku pentan, vzduch nebo CO2 a jako chladicí médium náhradu freonů (R 134a nebo R 600a). Ekologicky nejhorší kombinací látek u spotřebičů bez freonů je kombinace obsahující R 134a jako chladicí médium a zároveň i jako pěnicí látku v izolaci. Všechny výrobky, které obsahují freony ve formě R 11 nebo R 12, ačkoli bylo množství freonů sníženo o 50 %, jsou právě tak nevhodné jako výrobky s freony typu R 22, R 141b nebo R 142b, které poškozují ozonovou vrstvu a způsobují skleníkový efekt.

Značení výrobků

Spotřebiče bez freonů jsou někdy prodávány pod stejným typovým označením jako spotřebiče s freony. Také spotřebiče se známkou pro ekologický výrobek mohou obsahovat chladicí médium R 134a a vykazovat průměrnou spotřebu energie. Vždy se proto vyplatí podívat se do technické dokumentace výrobku. Spolehlivým vodítkem je pak tzv. energetický štítek, který zařadí přístroj do kategorie A až F, přičemž A je z hlediska spotřeby nejúspornější. V ČR je štítkování povinné od roku 2001 - se štítky se lze tedy setkat u zahraničního i tuzemského zboží.

Závěrečné shrnutí

  • Při nákupu praček a myček je třeba dávat pozor na spotřebu vody a preferovat typy, které je možno připojit na rozvod teplé vody v domě, resp. na solární bojler;
  • při koupi sledujeme energetický štítek;
  • i poměrně malý rozdíl ve spotřebě ledniček, mrazáků či praček přinese za léta používání velkou spotřebu energie;
  • u mnoha spotřebičů jsou provozní náklady na proud (případně vodu) během jejich životnosti podstatně vyšší než jejich pořizovací cena.

    V některém z následujících čísel Veroniky se zaměříme na kuchyňské sporáky, mikrovlnné trouby, domácí elektroniku a kancelářskou techniku.

Zpracováno z materiálů Sítě ekologických poraden STEP.

Autor/ka: Yvonna Gaillyová
Z časopisu Veronica č. 1/2002, rubrika „ekologická poradna“

Všechny poradenské články z časopisu Veronica

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 3. 2024