Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak na Nový rok... bez prachu a chemie ve vzduchu

9. 2. 2023
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Od černého prachu k barevné obloze

Černý střelný prach – směs ledku, síry a dřevěného uhlí – kdysi poháněla všechny střelné zbraně. Pro velké množství spalin, které tak vznikají (vzpomeňte na kouřící hlavně) se u zbraní už pár desítek let používá bezdýmný prach (základem je nitrocelulóza), který kolikrát jako prach ani nevypadá. Černý prach se ale udržel v zábavní pyrotechnice.

Obrázek kreslil R. Pospíšil

Po zapálení směsi dojde k prudké reakci, vlastně výbuchu, jehož síla je směřovaná papírovou trubicí (u pyrotechniky) nebo hlavní (u zbraně) jedním směrem a tím je vystřelen náboj nebo pyrotechnická nálož. Pyrotechnická nálož může mít více složek (menších náloží) které se zapálí až po nějakém čase a k jejich výbuchu dojde až ve vzduchu. Nebo dojde k rozmetání celé petardy.

Výlet z hlavně a chemická reakce jsou spojené s kýženými pyrotechnickými efekty – záblesky a hlukem. Ohňostroj je vlastně horký plyn a hořící částečky papíru, černého prachu a barvících složek. Samotný prach (resp. hořící dřevěné uhlí) poskytne barvu žlutou až oranžovou, do směsí se proto přidávají soli různých kovů, dost často jedovatých. I zábavní pyrotechnika stojí na vědeckých základech. A jde vlastně o dost zajímavé téma.

Hračky mají háčky

Chemička ve vzduchu

Z přehledu barvících složek (a celkového principu ohňostroje, což není není nic jiného než trochu organizovaný výbuch) je zřejmé, že rachejtle vynášejí do vzduchu nezanedbatelné množství toxických látek.

První na řadě je jemný prach. Pro jeho výskyt ve vzduchu jsou stanoveny limity, měřící stanice ho kontinuálně sledují. Jemný prach totiž proniká hluboko do plic a nedorazí tam sám, přiveze také řadu (toxických) látek ze vzduchu. Jeho zdrojem je jakékoliv hoření: Celoročně spalovací motory elektrárny a některé továrny, v zimě topení (domácí i centrální) a na Silvestra rachejtle. V grafech stanic se odpalování ohňostrojů objeví zhruba za hodinu až dvě – podle vzdálenosti stanice od odpaliště a rozptylových podmínek. Grafy z imisních stanic a co vlastně říkají výborně popisuje Jáchym Brzezina z Českého hydrometeorologického ústavu v analýze silvestrovské noci 2022/2023 a další podrobné analýze.

Každoročně do vzduchu vyhodíme tuny látek, které by jinak byly v ovzduší (a to i městském) často v nedetekovatelném množství. Stroncium, baryum, měď, fosfor, rubidium, titan, seznam je dost dlouhý. Co je jednou ve vzduchu, ocitne se na zemi. Pokud to tedy nevdechneme. Všechny ty barvičky na obloze spadnou dolů jako téměř neviditelný prášek. Na zem, na trávu, na sníh. Na pískoviště. Na všechno, co pak přinejmenším děti berou do ruky a olizují. Dokud to nespláchne déšť, který sice nic neřeší, ale aspoň to naředí. Jak se nechali slyšet pracovníci Akademie věd: Kdyby tohle vypouštěla nějaká továrna, tak ji okamžitě zavřou.

https://infoviz.cz/graphic.php?ID=225

Grafika ukazuje, které chemické prvky se používají k docílení barevných efektů. Zdroj Jachym Brzezina, infoviz.cz. Licence CC BY.

Hluk a světlo

Ohňostroje se z logiky věci odehrávají většinou v zimě a za tmy. Z pohledu většiny živočichů jde o dvojnásobně klidové období. Náhlý hluk a záblesky u nich vyvolají paniku. Pro ilustraci stačí sledovat psa doma – buď se bojí a snaží se utéct nebo schovat, anebo se bojí a štěká do ochraptění. S málokterým to nehne.

Volně žijící zvířata to prožívají stejně, pouze jejich reakce nevidíme, snad až na labutě zamotané do drátů. V zimě se celá řada zvířat stahuje do měst kvůli teplu a dostupné potravě; silvestrovské výbuchy jich tedy dotknou o to více. V létě to ale není o moc lepší: Pokud vyděšení ptáci opustí hnízda nebo mláďata, může to znamenat smrt pro rodiče i potomky.

Snad ještě horší účinky mají ohňostroje odpalované ve volné krajině nebo u chalup a samot. Lze říct, že „příměstské“ druhy jsou na hluk a lidi zvyklejší než skutečně divoce žijící živočichové. Panický útěk může znamenat zranění nebo rovnou smrt, nečekaný výdej energie v zimě (zejména za souvislé sněhové pokrývky) nemusí zabít hned, ale rozhodně jde o hřebíček do rakve. I proto je plošně zakázáno odpalování ohňostrojů ve všech národních parcích (zákon 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, § 16 zákazy na území národních parků), které by měly být právě ostrovy klidu. V lesích to zase nepřímo zakazuje lesní zákon, a to hned natřikrát: V lesích je zakázáno rušit klid a tichu, odhazovat odpadky(asi by to šlo vztáhnout i na zbytky pyrotechniky padající z nebe po odpalu) a rozdělávat ohně. A to platí i pro vlastníka lesa.

Že ohňostroje zabíjí varují ornitologové, zkušenosti ze záchranných stanic mluví za vše. A pokud by vám to nestačilo, tak o vlivu výbuchů na zvířata si počtěte na stránkách Společnosti pro zvířata, kde můžete i sdílet svoje osobní, resp. zvířecí příběhy spojené se zábavní pyrotechnikou.

Obrázek kreslil R. Pospíšil

Bordel vůkol

Prach a toxické látky jsou asi větší problém i když nejsou vidět. Nicméně ještě týdny a měsíce po silvestrovských salvách lze najít kousky rachejtlí, papírové baterie a obaly po krajině. Odpadky ve městech sbírají posílené úklidové čety, na polích jsou ponechány na pospas osudu. A na jaře se to zaoře.

Co to stojí?

Česko je celosvětově významný producent prskavek. Konkrétně družstvo Drutep ze severních Čech. Prskavkový kouř sice taky plíce dvakrát neocení, ale jiskřičky jsou jen hořící železné a hliníkové piliny a lesní zvěř pálením prskavky v obýváku taky nevyděsíte. Lze se o ně popálit i něco zapálit, ale přeci jen jde o celkem neškodnou kratochvíli.

Skoro všechny ostatní zábavné pyrotechnické věci (včetně zbytku prskavek na trhu) se vyrábí v Číně, kde jinde. O pracovních podmínkách, mzdách, dětské práci, nucené práci bez přestávky, zde navíc se spoustou toxických látek se asi netřeba šířit. Ale třeba jsou všechny továrny na pyrotechniku na rozdíl od šicích dílen dobře vybavené, všichni mají ochranné pracovní prostředky, přiměřenou pracovní dobu a přiměřenou mzdu. Nebo je to možná nástroj převýchovy nepohodlných lidí.

O tom, že nákupem věcí z Číny podporujeme podivuhodného křížence kapitalismu a komunistické diktatury, se samozřejmě ví, ale raději mlčí. Z Číny totiž dovážíme kdeco, i věci mnohem zásadnější. Jak nám hezky nasvítila koronová (a následná roušková, léková, čipová a další) krize, není to zrovna bezpečné řešení. I když tady a teď je zdánlivě levné a funkční. Dokud se to nezadrhne.

Obrázek kreslil R. Pospíšil

Zajímavou statistiku nákladů na ohňostroje ze strany obcí (resp. subjektů nakupujících v režimu veřejných zakázek za veřejné finance) zpracoval Český rozhlas. Pokud použijeme stejnou metodu a to hledání ve veřejném registru smluv pod klíčovým slovem „ohňostroj“, tak je tu dobře 117 smluv. (Zdroj je www.hlidacstatu.cz; umožňuje lepší vyhledávání a řazení. Informace čerpá z veřejných registrů. Oficiální Registr smluv má vyhledávání velmi těžkopádné). Smlouvy jsou za desítky tisíc, ale klidně i půl milionu. Dohledejte si vaši obec a ptejte se. Pozor, některé smlouvy na ohňostroje mohou být skryté pod jinými zakázkami (více služeb, komplexní servis atd.). A smlouvy s hodnotou do 50 000 Kč nemusí být zveřejněné vůbec.

Co není zakázáno, to je povoleno. Musíme to mít?

Když nakoupíte pyrotechniku ve věku dle limitů pro nákup a manipulaci a odpálíte jí najednou méně než 10 kg a neděláte to na územích, kde je to zakázané, tak to zákon nezajímá. Bohužel kontrola je téměř nemožná nebo bezzubá.

Leč i nezakázané činnosti mají své více nebo méně viditelné důsledky. Všechna negativa popsaná výše se týkají jak profesionální, tak podomácku odpalované pyrotechniky. Ta má ještě pár háčků navíc: Odpaly jsou v menší výšce, spaliny se tedy méně rozptýlí a spadnou spíše k odpalovači než by je roznesl vítr. Odpaly na vesnici nebo samotě mají větší dopad na volně žijící zvířata. Profesionálnímu pyrotechnikovi se málokdy něco stane. Utržených prstů, vyražených očí, popálených lidí nebo podpálených stavení z doma odpalované (nebo ještě hůř: doma vyráběné nebo upravované) pyrotechniky je spousta. A taky zlomené nohy.

Na trhu by se měla vyskytovat jen schválená a odzkoušená pyrotechnika. Krásná představa, leč namátková kontrola České obchodní inspekce odhalila porušení zákona asi u třetiny prodejců a zakázala přes tisíc výrobků. Kapka v moři. Limity prodeje pyrotechniky a základní pravidla užívání přehledně shrnuje časopis DTest.

Kde se může a kde se nesmí

Kompletní zákaz odpalování zábavní pyrotechniky (domácí i profi) platí na území všech národních parků. Platí plošně, tedy i v sídlech a na soukromých pozemcích, tečka.

Ohňostroje tam nejsou výslovně uvedené, ale rušení klidu a ticha je zakázáno i v lesích. A to platí i pro jejich majitele.

Odpalování pyrotechniky mohou upravit na svém území místní samosprávy a to obecně závaznou vyhláškou. Nemohou to zcela zakázat (celé území a celý rok), ale je možné vyhradit třeba jen silvestrovskou půlnoc (plus-minus hodina) a vybrané plochy. Je možný plošný a celoroční zákaz odpalování v památkových zónách. Pro inspiraci obecně závazná vyhláška Českých Budějovic (zakazuje pyrotechniku v městské památkové zóně, v blízkosti nemocnic a na sídlištích). Podrobnosti vymezení v příloze 3 této vyhlášky.

Vyhlášku s plošným zákazem pyrotechniky (s výjimkou silvestrovských oslav, pyrotechniky kategorie F1, kam patří třeba prskavky, a s možností udělení výjimky radou města) má třeba Police nad Metují (vyhláška 5/2021). Obdobné vyhlášky má ale celá řada měst a obcí.

Pokud někdo odpaluje pyrotechniku v rozporu se zákonem nebo vyhláškou, kontaktujte městskou (tel. 156) nebo státní (tel. 158) policii. Nejlepší je to dotyčnému rozmluvit, pokud to nejde, tak zdokumentovat, co se děje, kde se to děje, kdo to dělá a rovnou volat policii.

Výběr těch podstatnějších článků odkazovaných v textu

Ohňostroj pohledem vědce (původ, princip, fungování): https://www.prirodovedci.cz/chemik/clanky/ohnostroj-pohledem-vedce

A z pohledu tvůrce ohňostroje ještě jinak: https://www.ohnostroje-ondrak.cz/Pyrotechnicke-sloze-a-jejich-casti.html

Vyjádření České akademie věd (včetně obsáhlé rešerše zahraničních publikací): https://www.avcr.cz/cs/veda-a-vyzkum/chemicke-vedy/Behem-ohnostroju-se-do-prostredi-snesou-desitky-tun-toxickych-latek/

Statistiky a infografiky Jáchyma Brzeziny z ČHMÚ:

Dlouhý článek a podrobné vyhodnocení vlivu odpalování pyrotechniky na kvalitu ovzduší. Meteorologické zprávy ČHMÚ 73/2020. https://www.chmi.cz/files/portal/docs/reditel/SIS/casmz/assets/2020/CHMU_MZ_2-20.pdf

Ohňostroje a kvalita ovzduší na přelomu let 2022/2023. Včetně datových analýz a infografiky: https://chmibrno.org/blog/2023/01/02/ohnostroje-a-kvalita-ovzdusi-na-prelomu-let-2022-23/

Pyrotechnika a zvířata. Informace, svědectví, petice proti, vzory vyhlášek pro obce. Společnost pro zvířata. https://spolecnostprozvirata.cz/stoppyro/

Shrnující článek irozhlasu: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ohnostroje-rachejtle-petardy-ptaci_1812281155_jab

Shrnutí legislativy, doporučení a kontrol na dTestu: https://www.dtest.cz/clanek-9931/prodej-a-uzivani-pyrotechniky

Legislativa:

Zákon 206/2015 Sb. o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi - definuje kategorie, povinné zkoušky a testy, oprávnění a omezení prodeje. Neřeší místa a způsoby použití.

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-206

Zákon 289/1995, lesní zákon - § 20 vyjmenovává zákázané činosti v lesích. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-289

Zákon 114/1992 Sb. O ochraně přírody a krajiny. Obsahuje zákaz používání pyrotechniky na území národních parků. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-114

Odkaz na právní poradnu Frank Bold s výkladem, jak upravit používání pyrotechniky na území obcí: https://frankbold.org/poradna/spolky-a-zapojeni-verejnosti/mistni-referendum/zakladni-informace/dotaz/jak-se-branit-proti-hluku-ze-zabavni-pyrotechnik

Autor: Renata Placková; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Škodliviny v životním prostředí Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 4. 2024