Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak si vybrat ekologický polštář?

20. 11. 2020

Chtěla bych poprosit o radu ohledně polštářků nejvyšší ekologické kvality.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Co je to vlastně ten eko polštář?

Nejprve je podstatné ujasnit si, co je to ekologický polštář. Takový polštář by měl mít v prvé řadě dlouhou životnost, být recyklovatelný/již vyrobený z recyklovaného materiálu, aby šetřil životní prostředí. Je tedy na vás, zda se rozhodnete pro polštář z přírodních materiálů anebo například pro polštáře z recyklovaného materiálu (polyesterové kuličky). Ekologické polštáře jsou vyrobeny bez toxických zpomalovačů hoření. Obvykle jsou tyto polštáře vyrobeny z organických vláken nebo 100 % přírodního latexu. O materiálech si můžete přečíst níže. Další důležitá věc, kterou musíte při nakupování vzít v potaz, je to, odkud výrobek pochází. Kromě podpory místní produkce přispějete k omezení mezinárodní přepravy.

Falešná eko značení

Je také velmi důležité uvědomit si, že ne všechny předpony „bio" či „eko" mají skutečně nějakou výpovědní hodnotu. Mnohdy jde pouze o zavádějící reklamní tah, neboť mnohé firmy už zjistily, že na trhu je o podobné výrobky velký zájem. Často se výrobky inzerují pod falešnými ekoznačkami, které si výrobce vymyslel. Ačkoli mohou být tvrzení výrobce pravdivá, nemají žádnou výpovědní hodnotu, neboť nejsou garantována nezávislým subjektem. Mezi časté marketingové tahy patří také vágní tvrzení typu „přírodní výrobek", „produkt citlivý k životnímu prostředí" a podobně. Tyto prohlášení jsou zavádějící a jedná se o tzv. greenwashing (lakování nazeleno). Zavádějící při nákupu může být i značení, které se vztahuje výhradně na obal – nejedná se o ekoznačky, pouze informují o způsobu třídění.
Proto je nutné se podívat, zdali má produkt skutečně nějakou oficiální certifikaci – přímo ekologickou anebo třeba certifikaci kvality. Takové polštáře jsou však výrazně dražší. Certifikované ložní prádlo nebo textilní bytové doplňky však lze momentálně koupit spíše jen přes zahraniční internetové obchody.

Ekologická certifikace

  • Global Organic Textile Standard (GOTS): Jedná se o certifikaci udělovanou textiliím vyrobeným z organických textilních vláken (bio). GOTS kontroluje celý výrobní proces – od sklizně, tkaní vláken, až po výrobu finálního produktu, včetně exportu oblečení. GOTS má mimo to v sobě zakotveny i rozsáhlé požadavky na etickou stránku výroby.
  • Ekologicky šetrný výrobek: Garantováno Ministerstvem životního prostředí České republiky, existuje směrnice pro posouzení jednotlivých výrobků. V současné době (k prosinci 2020) konkrétně pro polštáře směrnice neexistuje (pro matrace ano).
  • Modrý anděl (Der Blaue Engel): Značka se uděluje výrobkům, které jsou ve všech směrech šetrné k životnímu prostředí. Momentálně existuje přes 120 kategorií, pod touto ekoznačkou nalezneme i deky a polštáře.
  • Severská labuť (Svanen): Toto označení vyžaduje dodržování přísných ekologických zásad při výběru i zpracování surovin. Výrobky s tímto označením jsou vyrobeny bez škodlivých chemikálií a s minimálním odpadem s pomocí recyklace. Pod touto ekoznačkou existuje samostatná kategorie pro deky a polštáře.

Další certifikace (nikoliv ekologická)

Öko-Tex Standard 100: Celosvětově známá certifikace textilií. Výrobky s touto certifikací jsou zdraví nezávadné a při jejich výrobě bylo eliminováno použití nebezpečných chemikálií. Tato certifikace však neznamená, že suroviny pocházejí z ekologického zemědělství, hlavním kritériem při udělování této značky je zdravotní nezávadnost výrobku. V současné době lze s touto certifikací nalézt i polštáře.

Nejčastěji používané materiály (výplně)

Polštáře se doporučuje vyměňovat jednou za pár let, je tedy dobré vybrat materiál, který je kompostovatelný anebo alespoň materiál vyrobený z recyklátu.

  • Recyklovaný polyester: Je možné sehnat polštáře plněné kuličkami ze 100% recyklovaného polyesteru. Možné zakoupit samostatně jen výplň bez potahu.
  • Vlna: Polštáře plněné ovčí vlnou (chomáčky). Je možné zakoupit pouze jako výplň, bez potahu. Nejlepší je zakoupit vlnu přímo od statkáře, lokálně. Vlna je samozřejmě kompostovatelná.
  • Peří: U prachového peří je dobré zjistit si, odkud pochází a jakým způsobem je získáváno. Ideální je potkat se přímo s chovatelem. Peří je, stejně jako vlna, časem kompostovatelné.
  • Pohanka: Polštáře je možné vyrobit i z pohankových slupek. Jedná se o přírodní, kompostovatelný materiál. Pohankové polštáře lze v České republice sehnat velmi dobře. Lze zakoupit také náhradní náplň. Polštáře z pohanky stačí jednou za čas protřepat. Výhodou těchto polštářů je, že jsou schopné kumulovat teplo, je tedy možné je nahřívat například na radiátoru. Životnost těchto polštářů je až pět let, poté se doporučuje náplň v polštáři vyměnit.

Je tedy na vás, pro jaký materiál se nakonec rozhodnete. Důležité je především věnovat jim takovou péči, aby vám polštáře sloužily co nejdéle.

Podpořeno Nadací Veronica prostřednictvím výtěžku sbírky Společně pro přírodu.

Autor: Anna Kroulíková (stážistka v ekologické poradně); Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Domácnost, nakupování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 4. 2024