Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak naložit s kočičími exkrementy?

26. 10. 2020

Máme doma krátce kočičku, kterou jsme si vzali z útulku. Chci se zeptat, kam patří exkrementy po kočičce, nemáme možnost udělat si na zahradě kompostér, jelikož bydlíme v bytě. Do biodpadu vím, že to nepatří, patří to tedy do směsného komunálního odpadu? Nebo kam s nimi? Všude se jen píše, že do biodpadu to nepatří, myslím, že toto bude problém i dalších domácností, kde mají mazlíčka čistě v bytě. U pejsků je mi to jasné, vložit do košů na psí exkrementy, ale kočičky.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Kočky, kreslil R. Pospíšiíl

Jak sama píšete, nejlepší pro kompostování exkrementů, je kompostér umístěný na zahradě, na společném dvorku či jinde venku. Je třeba se však o něj dobře starat, aby v něm došlo k tzv. hygienizaci exkrementů a kompost se dal následně dobře využívat: Musí mít dostatečný objem (1 m3), musí být pravidelně provzdušňován a homogenizován (promícháván), musí mít přiměřenou vlhkost a musí mít dobrou skladbu materiálu, která je daná především poměrem uhlíku a dusíku. Více k zakládání a provozu kompostu na našem webu nebo článek kompostování

Lze si také, kdo má možnost, vyrobit podzemní kompostér na živočišné exkrementy (video v angličtině) nebo si zakoupit speciální kompostér na tyto produkty.

Exkrementy se určitě dají dát do průmyslových kompostáren, kde mají nastaveny dobré podmínky pro kompostování a také zvířecích exkrementů je jen malé množství v porovnání s ostatním materiálem. Podobně výkaly patří do (vhodné) bioplynové stanice. Pokud tedy je vaší obci zaveden sběr bioodpadu, pak je můžete dávat do příslušných popelnic. U nás v Brně sice popelnice po městě nemáme, ale bioodpad se sbírá alespoň v sběrných střediscích odpadů (ekodvůr, sběrný dvůr), odkud se vozí na brněnskou kompostárnu. Sem ho lze dávat.

Od roku 2019 mají všechny obce v ČR povinnost zajistit celoročně sběr a svoz minimálně pro biologické odpady rostlinného původu (vyhláška č. 321/2014 Sb.), tedy i u vás. V malém množství bych se nebál přidávat tyto exkrementy i tam, kde je uvedeno, že tam patří jen rostlinný původ.

Zkuste kontaktovat vaši obec (úřad, odbor životního prostředí, osobu ve vedení obce zodpovědnou za životní prostředí, starostku/starostu: záleží na velikosti obce, kde bydlíte), jak je nastaven systém sběru biodpadu a zda by se tento nedal nějak rozšířit, aby kromě rostlinného odpadu šel sbírat i bioodpad živočišného původu, mezi které patří třeba skořápky od vajíček.

Poslední možností, pokud se nedaří provést možnosti zmíněné výše, splachujte exkrementy do záchodu, máte-li v obci čističku odpadních vod. Pravda, o malinko se zvýší spotřeba vody. Na čističce odpadních vod se voda vyčistí a dusík a další prvky dále využijí.

Legálně můžete, jak píšete, dát exkrementy od koček i do směsného komunálního odpadu, ten skončí na skládce a ve spalovně a živiny se z nich už nijak nevyužijí.

Podpořeno Nadací Veronica prostřednictvím výtěžku sbírky Společně pro přírodu.

Autor: Petr Ledvina; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024