Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Jaká je spotřeba vody při výrobě plastů?

Kategorie: Voda

Na vašich stránkách jsem se dočetla, jaká je spotřeba ropy na výrobu PET lahví, igelitových sáčků apod. Protože jsem slyšela, že zanedbatelná není ani spotřeba vody při výrobě plastů, zajímalo by mě, kolik tato spotřeba činí?

 
Odpověď revidována: 18. 6. 2019 (původní odpověď: 11. 6. 2019)

Igelitovým sáčkem myslíte asi mikrotenový sáček, což je  je druh vysocehustotního polyetylenu (HDPE), viz článek na Wikipedii mikroten. Spotřeba vody pro tento materiál je uvedena  u Asociace plastových výrobců Evropy (trochu starší text, anglicky), viz  tabulka 6 na str. 13 (jde o miligramy vody na kilogram materiálu). Konkrétně se uvádí, že 3 200 000 mg je pro výrobu a 29 000 000 mg pro chlazení, tedy celkem 32 000 000 mg na kilogram HDPE, tedy 32 kilogramů vody na kilo vyrobeného materiálu. Pokud má sáček dva gramy, pak to je 0,064 kilogramů, aneb 64 gramů vody, u menšího sáčku, vážícího třeba jeden gram, je spotřeba vody poloviční.

Spotřebu vody při výrobě PET lahví najdete ve shrnutí také Asociace plastových výrobců Evropy (opět trochu starší text, anglicky)  v tabulce 5 na straně 9; opět v jednotkách miligram na kilogram. Konkrétně jde při kilogramu PET lahví o celkem 4 800 000 mg pro výrobu a 61 000 000 mg na chlazení, tedy celkem 66 000 000 mg, tedy 66 kilogramů. Na výrobu jedné PET láhve o objemu 0,5 litrů a hmotnosti 25 gramů je potřeba 1,65 kilogramů vody, aneb 1,65 litrů, na větší láhev třeba o hmotnosti 40 gramů je spotřeba vody asi 2,6 litrů.

V obou případech nejde vždy o úplnou spotřebu vody, která se přemění na něco jiného a zmizí. Pokud se spotřebuje ropa na výrobu plastů, tato ropa přestane existovat a zjednodušeně se přemění na plast, či se spálí (přemění na oxid uhličitý a vodní páru). U vody se drtivá část použije pouze na ochlazení, na samotnou technologii jen menší část. A z té technologie může se může část vody opět uvolnit do oběhu, i když ne jako  čistá/pitná voda, ale třeba jako znečištěná odpadní voda. Spíše než o spotřebě vody bychom mohli mluvit o znehodnocení nebo znečištění.

Pozor: do 18. 6. jsme zde měli špatný výpočet a udávali celkové hodnoty 1000× větší. Omlouváme se!

 
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Voda“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube