Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Je opakované použití PET lahve na doplňování nápojů závadné?

21. 11. 2018

Zajímá mne, zda doplňování vody do použité PET lahve je či není zdravotně závadné. Slyšela jsem, že PET lahve jsou vyráběné na jedno použití a jejich opakované využívání coby obalu pro nápoje je zdraví škodné, dokonce rakovinotvorné. Z toho důvodu jsem dětem do školy zakoupila trvalou tvrzenou láhev na pití (byť plastovou, tak trvalou). Nejlepší by bylo, kdyby ve školách byla pítka, ze kterých dětí mohou pít vodu, aniž by potřebovaly kelímky, lahve. Další problém vidím v trendu neustále s sebou nosit pití, čímž se už tak podporuje nákup PET lahví.
Prosím o odpověď, zda je opakované použití PET lahve po doplňován nápojů závadné.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Opakované používání PET lahví se někdy uvádí jako rizikové. Při degradaci PET,  polyethylentereftalátu, se může uvolňovat acetaldehyd, který svým nasládlým zápachem může znehodnotit obsah PET lahví. Do nápojů se také může uvolňovat oxid antimonitý, který se používá při výrobě PET jako katalyzátor.

Při normálních běžných teplotách je ale uvolňování látek z takto stabilizovaného plastu velmi nepravděpodobné a může se jednat maximálně jen o stopová množství. Osobně bych měl obavu až při používání teplých nápojů o teplotě nad 50 °C.

V poslední době se začínají používat láhve velmi tenkostěnné, které se velmi lehce mačkají. Ty se již na opakované použití nehodí.

Autor: Rudolf Pecháček; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Domácnost, nakupování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 3. 6. 2024