Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Je opakované použití PET lahve na doplňování nápojů závadné?

Kategorie: Domácí ekologie, nakupování

Zajímá mne, zda doplňování vody do použité PET lahve je či není zdravotně závadné. Slyšela jsem, že PET lahve jsou vyráběné na jedno použití a jejich opakované využívání coby obalu pro nápoje je zdraví škodné, dokonce rakovinotvorné. Z toho důvodu jsem dětem do školy zakoupila trvalou tvrzenou láhev na pití (byť plastovou, tak trvalou). Nejlepší by bylo, kdyby ve školách byla pítka, ze kterých dětí mohou pít vodu, aniž by potřebovaly kelímky, lahve. Další problém vidím v trendu neustále s sebou nosit pití, čímž se už tak podporuje nákup PET lahví.
Prosím o odpověď, zda je opakované použití PET lahve po doplňován nápojů závadné.

21. 11. 2018

Opakované používání PET lahví se někdy uvádí jako rizikové. Při degradaci PET,  polyethylentereftalátu, se může uvolňovat acetaldehyd, který svým nasládlým zápachem může znehodnotit obsah PET lahví. Do nápojů se také může uvolňovat oxid antimonitý, který se používá při výrobě PET jako katalyzátor.

Při normálních běžných teplotách je ale uvolňování látek z takto stabilizovaného plastu velmi nepravděpodobné a může se jednat maximálně jen o stopová množství. Osobně bych měl obavu až při používání teplých nápojů o teplotě nad 50 °C.

V poslední době se začínají používat láhve velmi tenkostěnné, které se velmi lehce mačkají. Ty se již na opakované použití nehodí.

Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Domácí ekologie, nakupování“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube