Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Kam se starými knihami?

Kategorie: Odpady, kompostování

Chtěla bych se zeptat kam dát knihy, které nechce ani antikvariát. Příčí se mi knihy kamkoli vyhodit. Děkuji za jakýkoli podnět.

12. 9. 2018

Níže několik námětů, co by jste s knihami mohla dělat:

  1. V řadě míst fungují dobročinné obchody, např. v Brně to jsou obchody Nadace Veronica  Na tři místa jim v Brně můžete donést zboží, které myslíte, že by si ještě někdo jiný pořídil domů. Z výtěžku se platí ekologické projekty na jižní Moravě. Můžete jim věnovat  i knihy.
  2. Na desítkách železničních nádraží funguje projekt Kniha do vlaku. Můžete tam zkusit přidat některou z vašich knih.
  3. Dětské knihy (leporela apod.) se dají věnovat mateřské či základní škole nebo třeba dětskému domovu. Omyvatelné leporela můžete dát do čekárny u dětského doktora.
  4. U nás v bytovém domě máme tzv. sousedskou knihovnu. Jeden soused, který se do domu přistěhoval, zdědil doma řadu knih, kterých mu bylo také líto vyhodit. Na chodbě udělal poličky a do nich dal knihy. Kdokoliv knihy přidává a funguje to jako už několik let jako  hezká půjčovna - každý si může zdarma půjčit či tam něco dát. Máme i hezky popsané oddělení: dětská, detektivky, populární, kuchařky, příručky
  5. Podobné aktivity v řadě obcí organizují veřejné knihovny a další veřejné nebo soukromé subjekty, které různě na ulicích nebo v krytých veřejně přístupných prostorách nabízí knihovničky zdarma, knihovnu v ulicích, pouliční knihovny.
  6. Některé knihy pro dospělé možná od vás vezme domov pro seniory, zařízení pro lidi zdravotně postižené, charita.
  7. V den kdy neprší, můžete zkusit dát knihy na nějakou zídku nebo obdobné místo u popelnice, a když  večera nezmizí, tak si je zase vezmete zpátky.
  8. Dejte inzerát, že prodáte krabici knih za korunu a odvoz.
  9. Poslední možnost, jak se zbavit knih, je výkupna starého papíru, sběrné středisko odpadu nebo kontejnery na starý papír. Mezi starý papír nepatří plastové a laminátové části a bohužel ani tvrdé vazby.

Máte nějaký další podnět, co se starými knihami? Napište nám, my tento seznam rádi rozšíříme.

Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube