Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Kam se starými knihami?

12. 9. 2018

Chtěla bych se zeptat kam dát knihy, které nechce ani antikvariát. Příčí se mi knihy kamkoli vyhodit. Děkuji za jakýkoli podnět.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Níže několik námětů, co by jste s knihami mohla dělat:

  1. V řadě míst fungují dobročinné obchody, např. v Brně to jsou obchody Nadace Veronica  Na tři místa jim v Brně můžete donést zboží, které myslíte, že by si ještě někdo jiný pořídil domů. Z výtěžku se platí ekologické projekty na jižní Moravě. Můžete jim věnovat  i knihy.
  2. Na desítkách železničních nádraží funguje projekt Kniha do vlaku. Můžete tam zkusit přidat některou z vašich knih.
  3. Dětské knihy (leporela apod.) se dají věnovat mateřské či základní škole nebo třeba dětskému domovu. Omyvatelné leporela můžete dát do čekárny u dětského doktora.
  4. U nás v bytovém domě máme tzv. sousedskou knihovnu. Jeden soused, který se do domu přistěhoval, zdědil doma řadu knih, kterých mu bylo také líto vyhodit. Na chodbě udělal poličky a do nich dal knihy. Kdokoliv knihy přidává a funguje to jako už několik let jako  hezká půjčovna - každý si může zdarma půjčit či tam něco dát. Máme i hezky popsané oddělení: dětská, detektivky, populární, kuchařky, příručky
  5. Podobné aktivity v řadě obcí organizují veřejné knihovny a další veřejné nebo soukromé subjekty, které různě na ulicích nebo v krytých veřejně přístupných prostorách nabízí knihovničky zdarma, knihovnu v ulicích, pouliční knihovny.
  6. Některé knihy pro dospělé možná od vás vezme domov pro seniory, zařízení pro lidi zdravotně postižené, charita.
  7. V den kdy neprší, můžete zkusit dát knihy na nějakou zídku nebo obdobné místo u popelnice, a když  večera nezmizí, tak si je zase vezmete zpátky.
  8. Dejte inzerát, že prodáte krabici knih za korunu a odvoz.
  9. Poslední možnost, jak se zbavit knih, je výkupna starého papíru, sběrné středisko odpadu nebo kontejnery na starý papír. Mezi starý papír nepatří plastové a laminátové části a bohužel ani tvrdé vazby.

Máte nějaký další podnět, co se starými knihami? Napište nám, my tento seznam rádi rozšíříme.

Autor: Petr Ledvina; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024