Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Čím nahradit rašelinu pro pěstování některých rostlin?

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Je možno nějak ekologicky šetrně nahradit běžně kupovanou rašelinu, potřebnou pro pěstování některých rostlin?

12. 3. 2015

Předně doporučujeme nepoužívat žádnou rašelinu, protože těžba rašeliny v přírodě je velice destruktivní a zanechává "hluboké rány". Rašelina se totiž získává těžbou ze staletí starých rašelinišť, která jsou důležitým a citlivým ekosystémem a slouží jako vydatné pohlcovače oxidu uhličitého. Na rozdíl od lesů, které mají stejnou schopnost, je ale životní cyklus rašeliniště násobně delší. Namísto rašeliny můžete používat svůj vlastní kompost.

V zahradnických obchodech lze zakoupit i různé přírodě příznivější náhražky rašeliny - místo rašeliny je základem takového substrátu tzv. toresa. Jedná se o speciálně připravenou dřevní vlákninu ze smrkového dřeva, která nepoutá dusík, smíchanou s křemenitým pískem a lávovým granulátem. Stromy, ze kterých se tato vláknina vyrábí, nejsou chemicky ošetřované. Směs má drobtovitou strukturu, zaručuje optimální provzdušnění a hospodaření s půdní vláhou, které zajišťuje lávový granulát. Ten zabraňuje předčasnému vysychání půdy a uvolňuje postupně živiny, které jsou vázány na dřevní vlákna. Tato biologická dynamika živin, která napodobuje poměry v přírodním tlení v půdě, podporuje rychlou tvorbu kořenů a přispívá tak ke zdravému vývinu mladých rostlin.

K podrobnějšímu čtení Vám můžeme doporučit článek o mulčování, které často rašelinu může nahradit Co je mulč neboli nastýlka a jak jej vytvořit a kdy jej použít? (Sít' ekologických poraden) a dále se můžete ještě podívat na článek o Alternativním zlepšování půdy.

Autor: Jiřina Holubová
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube