Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jaký umělý zdroj světla je ze všech stran nejlepší?

Kategorie: Domácí ekologie, nakupování

Dobrý den,

jestli jsem to dobře pochopila, tak za nejekologičtější žárovku se považují LED žárovky. Po rozhovoru s osvícenou paní v prodejně svítidel jsem nabyla dojmu, že svícení s nimi je sice energeticky nejúspornější, ale že prý snad výroba je dost neekologická. Doporučila mi spíš halogenové žárovky. Ty sice nejsou tak úsporné, nicméně výroba je prý méně zatěžující pro životní prostředí.  Veronico, raď :) Jaký umělý zdroj světla je ze všech stran nejlepší?

7. 4. 2014

Dobrý den z Ekologické poradny Veronica,

děkujeme Vám za Váš dotaz, je skvělé, že hledáte nejekologičtější řešení pro Vaši domácnost. To na co narážíte, se jmenuje posuzování životního cyklu (používá se často anglická zkratka LCA). Je to metoda posuzování životního cyklu produktu nebo služby z hlediska jeho působení na životní prostředí. V úvahu bere procesy od těžby nerostných surovin přes dopravu, výrobu, užití až ke konečnému zpracování jako odpadu a zohledňuje energetické a surovinové náklady a dopad na životní prostředí pro každý z nich. Důležité jsou zejména emise do ovzduší, vody i půdy a spotřeba energie a materiálů.

Většinou se v posouzení porovnává navzájem více výrobků se stejnou funkcí. To jde udělat např. pro obyčejnou žárovku, zářivku a LED světlo za nějakou danou jednotku. Tak to udělala např. firma Osram, podívejte se na přehledný výsledný obrázek (v angličtině, snad to bude srozumitelné). Vše je vztaženo na plánovaný provoz 25 000 hodin. Hodnocení je rozděleno na výrobu a provoz. U  výroby se projeví, že na celou dobu stačí 1 LED světlo, zatímco spousta obyčejných žárovek (i halogenových výbojek). Celkově méně než jen 2 % energie se spotřebuje na výrobu, více než 98 % energie tvoří elektřina spotřebovaná provozem.

Do porovnání lze přidat i halogenové výbojky, je to ukázáno na webu firmy Osram  (opět anglicky). Zcela podobné výsledky vyšly firmě Philips (v angličtině, celkové výsledky jsou na str. 19). Podobně to vyšlo firmě Cree, kdy osmistránkové shrnutí Energetická účinnost a životnost  světelných zdrojů je dostupné i v češtině.

Aneb LED i zářivky vychází mnohem lépe než žárovky a halogenové žárovky. Halogenky byly jen krok stranou, úspora energie byla jen 20 % oproti zářivce a v celkové bilanci také nic moc.  LED/zářivky potřebují na provoz jen 1/5 energie.
 
Pokud shrnume informace tak halogenové žárovky si rozhodně nekupujte! Normální žárovky nechte dosloužit tam, kde se svítí velmi málokdy (sklep,  sklad apod), jinde je vyměňte. Kde je potřeba hodně světla z jednoho zdroje, tak za kompaktní zářivky, jinde za LED světla. LED světla, kromě toho že jsou o něco úspornější, tak vydrží déle a nevadí jim časté zapínání (chodby, WC, koupelna...) LED světla také můžete mít s úzkým směrovým kuželem světla vhodným např. do lampiček (to vám jiná technologie neumožní).

Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Domácí ekologie, nakupování“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 25. 3. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube