Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Jak používat rybí kosti jako hnojivo pro rostliny na zahradě?

Kategorie: Rostliny

Dobrý den, v jedné knize jsem se dočetla, že rybí kosti slouží rostlinám jako zdroj živin a obohacují půdu o dusík a fosfor. Přijde mi škoda vyhazovat doma rybí kosti, když jsou tak užitečné. Znáte nějaké postupy, jak je bezpečně k rostlinám na zahradu dávat? Bojím se, aby je nevyhrabávaly kočky či aby kosti nepřitahovaly myši. Pokud se nějak mají sušit, tak nevím, jak to udělat, aby "nesmrděly" v celém domě.

17. 6. 2013

Souhlasím, rybí kosti jsou opravdu dobrým hnojivem. Kosti, případně další zbytky z ryb, je vhodné zapravit do půdy například při sázení rajčat, tedy ke kořenům. Pak je kočky ani kuny nenajdou. Pokud je chcete sbírat do zásoby a usušíte je dostatečně rychle, nemusíte se obávat zápachu, skladovat je však doporučuji dobře usušené v uzavřené nádobě. Před uskladněním je možné je podrtit,  od drobnějších ryb například v mlýnku na maso. Po delším povaření v papiňáku lze rybí kosti i šupiny také rozmixovat, pak je uskladnit v mrazničce nebo zavařit a po naředění použít jako zálivku. Samozřejmě, pokud máte dost místa v mrazáku, můžete kosti skladovat i tam. Pokud vám jde hlavně o fosfor, lze kosti také spálit a hnojit jejich popelem, velká část dusíku však při tom unikne do ovzduší. Věřím, že rybí kosti půjdou vašim rostlinám k duhu.

Autor: Helena Vlašínová
Ekologický institut Veronica

Všechny dotazy v kategorii „Rostliny“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube